Menu
Anasayfa » Cilt Hastalıkları » Cildiniz Alarm Vermesin İstiyorsanız!

Cildiniz Alarm Vermesin İstiyorsanız!

Hassas bir cildiniz varsa alerjiler, yanlış ürün kullanımı ve hava koşulları her zaman dostunuz olmayabilir. Kırmızıya dönüşen, kuruyan, kaşıntı gibi belirtilerle rahatsızlıklara neden olan hassas cilde sahip olanların dikkate alması gerekenleri Hastane Derindere Dermatoloji Uzmanı Abdulaziz Resuloğlu anlattı…

ALDIĞINIZ ÜRÜNLERİN ETİKETLERİNİ OKUYUN!

Vücudunuza dokunan ürünler alacaksanız etiketlerinde “hassas ciltlere uygundur” yazmasına dikkat edin.

SERT YÜZEY TEMİZLEYİCİLERİNİ DİKKATLİ KULLANIN!

Temizleyicilerde bulunan kimyasallar hassas cildinizi tahriş edebilir. Cilt tahrişi ile ilgili uyarı etiketi olan ürünlerden uzak durun ve ağartıcı, alkol, amonyak, etilen glikol monobütil asetat, sodyum hipoklorit ve trisodyum fosfat gibi bileşenlerden kaçının. Kullandığınız ürün içeriğinden yine de şüpheniz varsa ürünü kullanırken eldiven giyin.

SICAK SUYLA BANYO YAPMAKTAN KAÇININ!

Sıcak ve uzun banyolar cildinizi doğal yağından da arındırır. Bu nedenle mümkün olduğunca ılık suyla ve maksimum 15 dakikayı geçmeyen banyolar yapın. Cildinize uygun; boya, parfüm, deodorant ve antibakteriyel maddeler içermeyen sabun veya duş jelleri kullanın.

KULLANACAĞINIZ ÜRÜNÜ TEST EDİN!

Cildinizi neye karşı hassas olduğundan emin değilseniz, kullanacağınız ürünü işlem yapmadan önce cildinizin küçük bir alanında test edin ve 48-72 saat bekleyin. Bu süre sonunda cildinizde herhangi bir değişiklik/alerji söz konusu değilse ürünü kullanabilirsiniz.

CİLT TEMİZLİĞİNİ ABARTMAYIN!

Kimyasal içeriğe sahip temizleme ürünlerini gereğinden fazla kullanmaktan kaçının. Cildinizin temiz olması için pul pul dökülmesi gerekmez.

PARFÜM SEÇERKEN ÖNCELİĞİNİZ KOKU DEĞİL; CİLDİNİZİN HASSASİYETİ OLSUN.

Seçtiğiniz parfümün cildinize zarar vermediğinden alkol, boya ve sabun içermediğinden emin olun.

YOĞUN VE AĞIR MAKYAJDAN KAÇININ!

Cildiniz hassassa, yoğun makyaj yapmayın. Makyaj ürünleri satın alırken suya dayanıklı olmayan ve gözenek tıkamama özelliğine sahip ürünleri seçin.

GİYECEĞİNİZ KIYAFETİN MODELİ DEĞİL; KUMAŞININ NİTELİĞİNİ ÖNEMSEYİN!

Yün ve diğer kaba kumaşlar cildiniz hassas olmamasına rağmen kaşıntıya neden olabilir. Özellikle yün alerjik bir döküntü oluşturabilir. Pamuk ve ipek gibi yumuşak kıyafetler tercih edin.

HAVA KOŞULLARINI DİKKATE ALIN!

Dışarısı soğuksa yüzünüzü yumuşak bir atkı ile sarın. Rüzgarın zarar vermemesi ve kurumaması için eldiven kullanın. Güneş koruyucu kremleri sadece yaz mevsiminde değil; hava bulutlu olsa bile her mevsimde kullanın.

AKSESUVAR SEÇİMİNDE GÖRÜNÜŞ DEĞİL; İÇERDİĞİ METALLERE DİKKAT EDİN!

Hassas ciltler için en yaygın alerji tetikleyicilerden biri de takılardır. Mücevherattan giyeceğe, fermuarlardan gözlüklere kadar kullandığınız aksesuvarların içerdiği metallerin mümkün olduğunca hipoalerjik olan nikel türü metallerden oluşmasına dikkat edin!

SİGARADAN UZAK DURUN!

Genel sağlığınız için zarar verici olan sigaranın aynı zamanda pek çok dermatolojik cilt problemini de tetiklediğini; özellikle sedef hastalığınız varsa cilt reaksiyonlarının arttığını biliyor muydunuz? Bu nedenle sigaradan uzak durun.

CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN!

Kuru cilt daha hızlı tahriş olur. Özellikle egzama gibi problemlerle karşılaşırsınız. Cildinizin kurumasını önlemek için ıslandığında suyun içeride tutulması önemlidir. Cildinizi uzun süre yumuşak tutmak istiyorsanız banyonun hemen ardından nemlendirici sürün.

STRES CİLDİNİZİ ETKİLEYEBİLİR!

Yoğun endişe ve stres ruh sağlığınızın yanı sıra cildinizi de olumsuz yönde etkileyebilir. Cildinizin zarar görmemesi için gevşeme tekniklerini uygulayın, iyi uyuyun, egzersiz yapın ve doğru beslenin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Leke Sandığınız Şey Kanser Olabilir!

Sanayinin hızlı gelişmesine bağlı olarak sera gazındaki yükseliş ve Ozon tabakasının giderek tahrip olması, cilt ...