Menu
Anasayfa » Sağlık Teknolojisi » Akıllı Organ Taşıma Çantası

Akıllı Organ Taşıma Çantası

Türk Telekom, geliştirdiği teknolojileri sağlık hizmetlerinin de iyileştirilmesi için kullanarak akıllı sağlık uygulamalarına imza atıyor. Türk Telekom, dar bant nesnelerin interneti (NB-IoT) teknolojisini Türkiye’de sağlık sektöründe kullanarak Akıllı Organ Taşıma Çantasını tüketicilerin hizmetine sunuyor. Türk Telekom’un Borda Teknoloji, Ankara Güven Hastanesi ve Nokia çözüm ortaklığıyla geliştirdiği akıllı organ taşıma çantaları, çanta içi sıcaklık ve nem seviyesi ile kapak hareketleri gibi bilgileri ölçümleyerek raporluyor; değerlerin belirlenen seviyenin altına ya da üzerine çıktığı kritik durumlarda çevrimiçi anlık bilgilendirme göndererek organın hayatiyetinin devamı için anında müdahaleye olanak tanıyor. IoT (nesnelerin interneti) ürünlerin kullanılması ile birlikte, bağışlanan organların taşınma esnasında ısı, nem, kapağın açık kalması gibi faktörler yüzünden fonksiyonlarını kaybetmeleri önlenerek nakil sırasındaki organ kayıplarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

FIRAT YAMAN ER: “IOT ÜRÜNLERİ TAŞINMA SIRASINDAKİ ORGAN KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇECEK”

Testlerin Ankara Güven Hastanesi sağlık ekibi kontrolünde başarıyla tamamlandığını aktaran Türk Telekom Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, dünyada her yıl milyonlarca insanın organ yetmezlikleri ile karşı karşıya kaldığını ve Türkiye’de hâlihazırda organ nakli bekleyen 25 bin hasta bulunduğunu belirtti. Donör sayısının azlığının yanı sıra bağışlanan organların yeterli sürede ve standartta nakledilememesinin de hasta kayıplarına yol açtığını ifade eden Er: “Bir organın vücudun dışına çıkarılması ile birlikte hücrelerin ölüm süreci başlıyor. Bağışlanan organların vücut dışında muhafaza süresinin uzatılması, daha uzak mesafelerdeki alıcılara zarar görmeden ulaşması amacıyla dar bant IoT teknolojisini kullanan bir akıllı organ taşıma çantası geliştirdik. Çanta, üzerine entegre edilen NB-IoT etiketi sayesinde ısı, nem değişikliklerini, kapak açılmalarını ölçümleyerek kritik durumlarda yetkilileri uyarıyor ve organın zarar görme ve kaybı riskini en aza indiriyor” diye konuştu.

 “AKILLI MEDİKAL CİHAZLAR HAYAT KURTARACAK”

Projenin dar bant IoT teknolojilerinin Türkiye’de sağlık alanındaki ilk uygulaması olduğunu aktaran Fırat Yaman Er: “Nesnelerin interneti teknolojisine sahip akıllı cihazların medikal ekipmanlara entegre edilmesi ve sağlık uzmanları tarafından kullanımı, hastaların ve hastane operasyonlarının daha etkin şekilde takibini sağlayacak. Cihazlardan elde edilen veriler doğrultusunda acil ve istenmeyen durumlar ortaya çıkmadan önlenebilecek, bu sayede pek çok hayatın kurtulması sağlanacak” dedi.

 “TÜRK TELEKOM, TEKNOLOJİK BİLGİ BİRİKİMİNİ SAĞLIK ALANINA AKTARIYOR”

Türk Telekom’un, geliştirdiği teknolojileri sağlık alanında uygulanabilir projelere aktardığına dikkat çeken Er, sözlerine şöyle devam etti: “Türk Telekom olarak, sahip olduğumuz teknolojik bilgi birikimini farklı medikal projelere uyarlayarak sağlık sektöründe hizmet kalitesini artırmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda önleyici hekimlik, uzaktan hasta takip sistemleri, online sağlık danışmanlığı gibi pek çok konuda çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.”

 “ YERLİ TEKNOLOJİLERİN GELİŞİMİ DESTEKLİYOR”

Türk Telekom olarak geleceğin teknolojilerini inşa etmek için yerli girişimleri destekleyerek yenilikçi fikir ve projelerin hayata geçirilmesine öncülük ettiklerinin de altını çizen Er, proje kapsamında çözüm ortağı olarak özellikle yerli bir firma olan Borda Teknoloji ile çalışmayı tercih ettiklerini dile getirerek amaçlarının Türkiye’nin teknolojiyi ithal eden değil, üreten ve ihraç eden bir konuma gelmesi olduğunu dile getirdi.

Ankara Güven Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nadire Yeşim Çetinkaya Şardan ise; “Nakledilecek organların merkezler arası transferi sırasında, organ taşıma çantaları içinde geçirdikleri süreler uzayabiliyor. Organların, soğuk saklama sıvısı içerisinde ve uygun ısı aralığında naklin gerçekleştirileceği merkeze ulaştırılabilmesi hayati önem taşıyor. Bu sürecin gerçek zamanlı izlenebilmesi ise organ nakil işleminin başarısı için çok değerli” yorumunda bulundu. Konu ile ilgili görüşlerini aktaran Güven Future Genel Müdür Yardımcısı Ali Erdinç Köroğlu da; “Dar bant nesnelerin interneti (NB-IoT) teknolojisinin sağlık alanında çok önemli bir noktaya geleceğini düşünüyoruz. Güven Sağlık Grubu olarak bizler de Türk Telekom ve iş ortaklarıyla birlikte bu alanda uygulamalar ve yatırımlar yaparak hastalarımıza çok daha iyi hizmet vermek için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Sağlık Hizmetleri Artık Elinizin Altında!

Gelişen teknoloji ile birlikte, akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmezi olurken online uygulama ve hizmetler de günlük ...