Menu
Anasayfa » Uncategorized » Türkiye, Kanserle Mücadelede Dünya Seviyesine Ulaştı

Türkiye, Kanserle Mücadelede Dünya Seviyesine Ulaştı

Kanser her yıl 8.8 milyon insanın yaşamını yitirmesine sebep oluyor. Uzmanlar kanser vakalarının 2035 yılına kadar ise yüzde 70 oranında artabileceğini söylüyor. Türkiye’nin kanserle mücadelede dünya seviyesine ulaştığını belirten Avrupa Kanser Enstitüleri Birliği tarafından OECI akreditasyonunu alan Anadolu Sağlık Klinik Kanser Merkezi Uzmanları, kanserle mücadelede “hastaya özel tedavi” ve “aşı yöntemi” sonuçları hakkına bilgi verdi.

DÜNYA STANDARTLARINDA TANI VE TEDAVİ

Avrupa Kanser Enstitüleri Birliği tarafından verilen OECI akreditasyonun önemini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi OECI Koordinatörü Prof. Dr. Hüseyin Baloğlu, “ OECI sertifikası ülkemiz adına da büyük bir önem taşıyor. OECI sertifikası, hizmetleri dünya standartlarına konumlandırıyor. Süreç hastaların hastaneyle kurduğu ilk kontakla başlar, tanı standartları ve her hasta için multidisipliner tümör kurullarında alınan tedavi uygulamalarının uluslararası protokollere uyumunun takibi yapılır, tedavi sonuçları takip edilir. Bu akreditasyonla OECI tarafından belirlenmiş standartlarda kanser tanısı ve tedavisi uyguladığı tescillendi.” dedi.

KEMOTERAPİ İHTİYACI HER YIL AZALIYOR

Kanserde medikal anlamdaki son dönemdeki en önemli gelişmelerin kanser aşıları ve immünoterapi olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Hedefe yönelik tedavi ve immünoterapi alanındaki gelişmeler umut veriyor. Her gün yeni hedefler saptanıyor ve bunlara yönlendirilmiş moleküller sentezleniyor, bunlara yönelik tedaviler, ilaçlar geliştiriliyor. İmmünoterapi kemoterapiyi tamamen ortadan kaldırmasa da önemli ölçüde rolünün azalmasına neden olabilecek. Her yıl kemoterapi ihtiyacı bu tedaviler sayesinde azalıyor. Kemoterapi kanserin büyümesi, gelişmesi ve ilerlemesini durdurucu tedavi yöntemleri olarak kullanılıyor. Ama immünoterapi ve hedefe yönelik tedavi kullanımı arttıkça kemoterapi daha az kullanılmaya başlandı. Bunlar tümöre özel tedaviler olduğu için sağlıklı hücrelere daha az etkili ve yan etkiler de daha az oluyor.” diye belirtti.

KİTLE ÇOK KÜÇÜK BOYUTLARDA TESPİT EDİLEBİLİR

Kanser tedavisinde bir diğer önemli gelişmenin de gen tedavisi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Turhal, “Gen tedavileriyle kanseri ortaya çıkaran onkogenin fonksiyonu engellenebilir. Ayrıca likit biyopsi (CTC ve ctDNA) tetkikleri sayesinde de kanserin bir yere yerleşip henüz kitle haline gelmeden kanda dolaşırken, çok küçük boyutlardayken saptanabilir. Bu işlem daha çok, zor bölgelerden tekrar biyopsi ihtiyacını azaltmak için yapılır. Böylelikle kanser kitlesine ulaşılamasa da kandan alınan örneklerle kanserin moleküler yapısına, hedeflerine ulaşabilmeyi ve tedaviyi yönlendirebilmeyi sağlar.” şeklinde vurguladı.

KANSER AŞILARI UMUT VAAT EDİYOR

Prof. Dr. Turhal son olarak “Aşılar, kanseri önleyebildiği gibi kanser hücrelerini de ortadan kaldırabiliyor. Günümüzde etkin olarak kullanılan kanser aşıları var. Kanser aşılarının bazılarının kanser oluştuktan sonra tümörü yok etmeye yönelik kullanılan aşılardır. Bu aşı, tüm akciğer kanserlerinin yüzde 85’ini oluşturan “küçük hücreli olmayan akciğer kanseri” tedavisinde araştırılıyor. Bu aşı, Küba ve Arjantin gibi ülkelerde akciğer kanseri dışında, meme kanseri ve beyin tümörünün tedavisinde de kullanılıyor.” açıklamasında bulundu.

YAŞAM SÜRESİ VE KALİTESİ ARTIYOR

Anadolu Sağlık Merkezi Radyasyon Onkolojisi Bölümü Direktörü Prof. Dr. Hale Başak Çağlar ise radyoterapinin kanser tedavilerinin önemli parçalarından biri olduğunu söyleyerek, “Özellikle son yıllarda önemi daha da artan radyocerrahi uygulamaları artık kısa sürede, etkili ve yan etkisiz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Radyoloji alanındaki gelişmeler sayesinde yaşam süresi ve kalitesi artıyor. Radyoterapide eskiye oranla hastada daha az yan etki meydana geliyor. Yakın gelecekte artık hastaya özel tedaviler daha çok önem kazanacak. Akıllı radyoterapi yöntemleri ile tümörün genetik özelliklerine göre kişiye özel ışın tedavileri önümüzdeki yıllarda daha çok gündeme gelecek.” diye konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Sağlık Bilişimi Alanında Uluslararası Bir Marka: HIMSS’18 Eurasia

Türkiye’nin HIMSS EMRAM derecelendirmelerinde 1 adet seviye 7 ve 164 seviye 6 validasyonu ile Avrupa ...