Menu
Anasayfa » Fitness » 5 Yıl İçinde Fitness Tesislerinde Büyük Değişimler Yaşanacak

5 Yıl İçinde Fitness Tesislerinde Büyük Değişimler Yaşanacak

Fitness çözümleri yaratan Life Fitness, Club OS tarafından Club Industry’nin “5 yılda Fitness Endüstrisi’nin Nasıl Değişeceği” başlıklı 2018’de yayınlanan raporunu değerlendirdi. Teknolojinin gelişmesi ile değişecek fitness trendlerine değinen Life Fitness, fitness tesislerine dikkat çekici bilgiler sunuyor.

Değişen teknolojik gelişmeler, fitness kulübü işletmecilerinin yönetim biçimini etkileyen faktörler arasında görülse de kişisel deneyim ve yöntemlerin gücü de bu yönetim biçiminde önemli rol oynuyor. Önümüzdeki dönemlerde teknolojinin gelişimiyle fitness işletmelerinin günlük operasyonlarında büyük değişimler olacağı, bazı değişimlerin insanları şaşırtacağı bazılarının ise korkutacağı öngörülüyor.

45 yılı aşkın bir süredir her seviyeden kullanıcının faydalandığı fitness çözümleri yaratan Life Fitness, fitness tesislerinin teknolojik gelişmelere hazır olması ve üzerinde durması için göze çarpan açıklamalar veriyor.

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ DENEYİMLER FİTNESS DENEYİMLERİNİ DE ETKİLİYOR

Kişiselleştirilmiş antrenman planı, kişisel beslenme listesi ve kişilerin ismini hatırlayan fitness hocaları müşteri deneyimi konusunda işletmecileri rakiplerinden öne çıkarıyor. Günümüzde fitness tesisindeki üyeler kayıt bilgileri baz alınarak değerlendirilebiliyor. Tesisler, spor salonunda kaç özel sınıf olduğunu ve buralara kaç kişinin katıldığını öğrenebiliyor, kişilerin fitness tercihlerini baz alarak onları mail veya mesaj yoluyla yönlendirebiliyor.

Araştırmalar doğrultusunda 5 ile 10 yıl içerisinde teknolojinin evlere, iş yerlerine, arabalara ve daha fazla alana gireceği öngörülüyor. Bu gelişime paralel olarak da fitness aletlerinin yüz tanıma sistemi veya basit kodlarla kişiselleştirilebileceği, insanların fitness aletlerinden ağırlık ekipmanlarına kadar gerçekleştirdikleri fitness süreçlerinin izlenip takip edilebileceği ve tüm bunların spor salonun her alanını etkileyeceği belirtiliyor.

OTOMASYON VE SANAL GERÇEKLİK GİDEREK ÖNEM KAZANIYOR

Fitness işletmeleri için otomasyon önemli bir rol oynuyor. Araştırmalar 5 yıl içerisinde otomasyonun çok hızlı gelişeceğini, satış sürecinde büyük ve olumlu değişmelere sebep olacağını gösteriyor. Bir fitness üyesi bir barkod veya cep telefonuyla fitness kulübüne girdiğinde gerçekleşen otomatik check-in ile üyenin davranışları ve hareketlerinin izlenebileceği, otomatik olarak pazarlama iletişimi için mail oluşturacak akıllı teknolojinin ortaya çıkması bekleniyor.

Müşteri hizmetleri ve diğer üye etkileşimleri söz konusu olduğunda ise en iyi yazılımlarla hazırlanan “chatbot”ların artması diğer bir durum olarak görülüyor. Çünkü bu otomasyonlarda insanların kiminle konuştuklarını, o kişilerin ne gibi bir sıkıntı içinde olduğunu, iş ile ilgili önceki deneyimlerini veya daha fazlasını bilme ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Aynı zamanda sanal gerçekliğin değeri de fitness salonlarında daha çok anlaşılıyor. Önümüzdeki süreçte sanal sınıflara, sanal kişisel eğitmenlere ve sanal beslenme planına büyük bir ilgi duyulması bekleniyor. Son dakikada eğitmenin derse gelememe gibi bir durumda sanal öğretmenin hatta ünlünün derslerde kullanılabileceği söyleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Yürüyüş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Kural

Havalar iyice ısındı, yürüyüş yapmanın, doğada olmanın tam zamanı. Yürüyüş yapmak insana hem ruh hem ...