Menu
Anasayfa » Ağız ve Diş Sağlığı » Diş Eksikliğinde İmplant Tedavisi

Diş Eksikliğinde İmplant Tedavisi

Diş eksikliği hangi problemlere yol açar? Eksik dişlerin tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?  İmplant uzun ömürlü bir tedavi midir? İmplant teknolojisinde son gelişmeler nelerdir?  Diş Hekimi Pertev Kökdemir, diş eksikliğinin yol açtığı sorunları Türkiye’ye Sağlık Yolu programında anlattı.

EKSİK DİŞLERİN YARATTIĞI PROBLEMLER

. Diş eksikliği hangi problemlere yol açar?
Ağızda bir diş eksikliği varsa en kısa zamanda o boşluğun doldurulması gerekir. Ancak boşluk 6 aydan uzun bir süre orada kalırsa öncelikle orada kemik erimesi başlar; o dişi önceden tutan kemik ufalmaya başlar. Bu da ileride yapılacak birçok tedaviye engel oluşturur. Ayrıca komşu dişler o bölgeye doğru kaymaya başlar ve dişlerin araları aralanır. Dişlerin aralanması da yemek yerken dişlerin arasına yiyecek kaçmasına sebep olur. Bunun dışında yavaş yavaş dişler o bölgeye doğru kaymaya başladıkça çene ilişkisi bozulmaya başlar. Kişi yemeğini rahat yiyemez, yeteri kadar yiyecekleri sindiremez bu da sindirimle ilgili problemlere sebep olabilir.”

EKSİK DİŞ TEDAVİSİ

. Eksik dişlerin tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?
“Eksik dişlerin tedavisinde öncelikle o bölgenin doldurulması gerekir. Bunun için birinci yöntem boşluğun iki yanındaki dişin ufaltılarak o bölgeye bir köprü protezi yapılmasıdır. Diğer yöntem de o bölgeye bir implant yapmaktır. 5 dakikalık bir operasyon süresinde o bölgeye bir implant vidası yerleştirilir. Kemiğin yapısına, o bölgeye kemik tozu ilavesi yapılıp yapılmadığına bağlı olarak 2-6 ay gibi bir süre beklemek gerekir. Süre tamamlandıktan sonra sadece implantın üzerine tek bir porselen diş yapılır.”

“İMPLANT ÖMÜR BOYU KULLANILACAK BİR TEDAVİDİR”

. İmplant uzun ömürlü bir tedavi midir?
“İmplant bir çene cerrahı tarafından doğru bir implant tercihi yapılarak ve en önemlisi de en baştan porselen diş veya hareketli protez kısmı da planlanarak yapılırsa ömür boyu kullanabilecek bir tedavidir. Ayrıca hasta da ağız sağlığına dikkat edip dişlerini fırçalamalı, ağız suyunu kullanmalı ve diş hekimi kontrolüne düzenli olarak gitmelidir.” 

Diş Hekimi Pertev Kökdemir

İMPLANT TEDAVİSİNDEKİ SON GELİŞMELER

. İmplant teknolojisinde son gelişmeler nelerdir?
“İmplant tek başına bir vidadan ibaret değildir. Bundan 40 yıl önce üretilen implantlar bugün belki bir yapı marketten alabileceğiniz vidadan çok farklı değildi. Günümüzde implant teknolojisinin, implantların başarı ortalamasının yükseltilmesinde büyük payı vardır. Örneğin implant teknolojisinin gelişmesiyle kullanılan zirkonyum implantların özelliği yüzde 15 saf zirkonyum, yüzde 85 de saf titanyumdan oluşmasıdır. Bu implantların mukaveti yüzde 34’dür. Bunun anlamı şudur; örneğin yemekleri çiğnediğimiz azı dişlerinin olduğu arka bölgelerde en ufak çap olarak  4.1’lik implant kullanmak zorundaydık. Eğer hastada buna uygun kemik yoksa ileri cerrahi tekniklerle (örneğin Box tekniğiyle veya Bon’Lamina tekniğiyle) o bölgede kemik artırımı yaparak oradaki kemiği kalınlaştırıyorduk ve 6 ay bekliyorduk. Kemik artırım tekniği hasta için kolay bir işlem değildir. Kemikleştikten sonra 4.1 çapında bir implant yerleştirilirdi. İmplantlar kemiğe kaynadıktan sonra hastanın sabit porselen dişleri yapılırdı. Şimdi zirkonyum ve titanyum implantlarla, implantların üzerine gelen basınçlara olan direnci arttığı için arka bölgeye hiç kemik artırımı yapılmadan 3.3 çapında implant uygulanmaktadır. 3.3 çapındaki implant aynı 4.1 çapındaki implant gibi üzerine gelen yiyecek basınç kuvvetlerine direnç gösterebiliyor, kırılmıyor, bozulmuyor. Ayrıca iyileşme hızlanıyor; hasta 1 yılda yerine 2-3 ay gibi bir süre içerisinde porselen dişine kavuşuyor. Hiçbir şekilde kırılma, bozulma olmadan implantını uzun yıllar hatta ömür boyu kullanabiliyor.”

ÖZEL VAKALARA HİDROFİLİK İMPLANTLAR

. Başka ne gibi gelişmeler var?
“İmplant teknolojisinde son 5-6 yıldır implantlar özel bir sıvı içinde geliyor. Bu özel sıvı implantın hidrofilik olduğu ve yerleştirdikten sonra etrafında kan hücrelerinin çok hızlı bir şekilde toplanacağı anlamına geliyor. Bu özel hidrofilik implantların birinci avantajı kemiğe yerleştirildiğinde iyileşme hızının 6 aydan 3 haftaya kadar inmesidir. İkinci avantajı sigara içenlerde, şeker hastası olanlarda veya daha önceden implant kaybı yaşayan kişilerde başarı oranının çok yüksek olmasıdır. Bu implantların bir özelliği daha önceden kemoterapi görmüş kanser hastalarında da çok yüksek başarı oranına sahip olmasıdır. Dolayısıyla çok özel vakalarda veya çok sigara içtiği için implantını kaybedeceği korkusu yaşayanlarda veya implant yerleştirildiği zaman hızlı bir şekilde iyileşemez o bölgede alerjik bir reaksiyon gelişir veya işte vücut bunu kabul etmez, iltihabi bir reaksiyon gelişir korkusu olan hastalarda özel sıvı içinde getirilen hidrofilik implantları çok rahatlıkla kullanabiliyoruz.”

. Yurt dışında yaşayan hastalar neden Türkiye’yi tercih ediyorlar?
“Yurt dışında bu tür tedavilerin maliyeti çok yüksek olduğu için hastalar Türkiye’de yaptırmayı tercih ediyorlar. Örneğin Almanya’da 10 bin Euro olan bir tedaviyi Türkiye’ye geldiklerinde aynı marka ürünle aynı sistemle 2 bin Euro’ya yaptırabiliyorlar. İkinci sebep olarak hastalar buraya geldiklerinde kendi dilini konuşan doktorlarla daha iyi bir iletişim kurduklarını söylüyorlar. Aynı zamanda buradaki tedavi süreçleri çok uzun değil. Belki 1 hafta geliyorlar ama klinikte geçirdikleri süre toplamda 1,5-2 saat oluyor. Geri kalan sürede de tatillerini yapıyorlar.’’

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Soğuk Havalarda Dişleriniz Ağrıyorsa Sebebi Bu Olabilir!

“Özellikle soğuk havalarda artış gösteren diş hassasiyeti; soğuk, şekerli-ekşi yiyecek ve içecekler ile diş fırçalama ve ...