Menu
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Tuz Gölü Maratonunda Koşan Tip1 Diyabetli Bireyler Koşu Takımı Team1 Yeni Üyeleriyle Büyüyor

Tuz Gölü Maratonunda Koşan Tip1 Diyabetli Bireyler Koşu Takımı Team1 Yeni Üyeleriyle Büyüyor

Diyabetli algısını değiştirmek için Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk Türkiye’nin işbirliğiyle oluşturulan Tip1 diyabet koşu takımı TEAM1 yeni üye kaydına başladı. Başvurular takımı oluşturan Türk Diyabet Cemiyeti’nin web sitesinden yapılabiliyor. Temmuz ayı başında Türk Diyabet Cemiyeti’nin yaz kampına katılarak kendi başarı hikayelerini katılımcılarla paylaşan Team1 takımı, 28 Temmuz’da yapılan Tuz Gölü Maratonu’nda bir kere daha Tip1 diyabete meydan okudu.

Diyabet, obezite, hemofili, büyüme hormonu ve hormon replasman tedavilerinin öncü şirketi Novo Nordisk Türkiye’nin koşulsuz desteği ile, Türk Diyabet Cemiyeti’nin oluşturduğu TEAM1 Koşu Takımı yeni üyeleriyle büyüyecek. Tip1 diyabetlilerin yaşamın her alanında olduğu gibi sporda da engel tanımadığını göstermek ve farkındalığı artırmak amacıyla kurulan ve çok kısa sürede yılın en iyi sosyal sorumluluk projesi ödülünü kazanan TEAM1 başvuruları 15 Eylül 2018’e kadar devam edecek.

Türk Diyabet Cemiyeti’nin 53. Diyabet eğitim yaz kampına katılarak başarı hikayelerini diğer diyabetli bireylerlepaylaşan TEAM1, 28 Temmuz’da Tuz Gölü’nde gerçekleştirilen maratona katılarak başarılarına bir yenisini ekledi.

Tip1 diyabetlilerin yaşamın her alanında olduğu gibi spor konusunda da engel tanımayacağını göstermek amacıyla Türk Diyabet Cemiyeti tarafından oluşturulan “TEAM1 Koşu Takımı” Novo Nordisk Türkiye’nin ve şirketin dijital markası www.diyabet.com web sitesinin koşulsuz sponsorluğuyla yola çıktı. Tip1 diyabetli olup da sporla, özellikle koşu sporuyla ilgilenen bireyleri bir araya getirmeyi hedefleyen projenin danışmanlığını kendisi de maraton koşucusu olan Prof. Dr. Taner Damcı, kaptanlığını ise dünyanın tek Tip1 diyabetli ultra maraton koşucusu Gürkan Açıkgöz yapıyor.

Takım, diyabet ve spor ilişkisine dikkat çekmek amacıyla ilk olarak 4 Mart’ta yapılan Runatolia Maratonu’nda koştu. TEAM1, daha birinci yılında Doğa Sporları Ödülleri kapsamında verilen Outdoor Fitness Dergisi’nin “Yılın En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi” ödülüne de layık görüldü.

Bu projeye sponsor olmaktan mutluluk duyduklarını belirten Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem, konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Her 100 kişiden 14’ünde görülme oranıyla Türkiye, Avrupa’da en yüksek diyabet görülme sıklığına sahip ülke. Bu popülasyon içinde yaşamları boyunca insülin kullanmak zorunda olan Tip 1 diyabetli insanlarımız önemli bir yere sahip. Vücutları az veya hiç insülin üretmeyen Tip 1 diyabetli insanlarımız, modern insülin tedavisi ve hareketli bir yaşam ile diyabetlerini etkin olarak yönetebilirler. Diyabet konusunda sürekli yeni tedaviler geliştiren bir şirket olarak amacımız, diyabetli insanların modern insülin tedavisi sayesinde hayatlarında hiçbir aktiviteden geri kalmalarına gerek kalmadığını göstermek. TEAM1 Koşu Takımı ile öncelikle diyabet hastalarına aktif bir hayat sürmeleri gerektiği mesajını vermek istiyoruz. Bu takım sadece koşmuyor, aynı zamanda tüm tecrübelerini de çevresiyle paylaşıyor. Sporun diyabetle olan ilişkisini anlatıp farkındalık yaratarak gençlere rol modeli oluyorlar. Bu takımın yeni katılımcılarla birlikte giderek büyüyeceğine ve ulusal ya da uluslararası yarışlara katılarak herkesi gururlandıracağına inanıyoruz.”

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

İstanbul’daki Boğaz Köprüleri Kolon Kanseri Farkındalığı İçin Mavi Renge Büründü

Türk Gastroenteroloji Derneği’nin çabaları ile, “Kolon Kanseri Farkındalık Ayı” paralelinde kolon kanserine dikkat çekmek ve ...