Menu
Anasayfa » Diyabet » Tip 1 Diyabetlilerin Koşu Takımı: TEAM1

Tip 1 Diyabetlilerin Koşu Takımı: TEAM1

TEAM1 Koşu Takımı; Tip 1 diyabetlilerin yaşamın her alanında olduğu gibi sporda da engel tanımayacağını göstermek, diyabet ve spor konusunda farkındalığı artırmak amacıyla kuruldu. Yaklaşık bir yıl önce oluşturulan TEAM1, Novo Nordisk Türkiye ve www.diyabet.com web sitesinin koşulsuz sponsorluğunda Türk Diyabet Cemiyeti’nin yönetiminde hayata geçirildi. TEAM1 katıldığı Runatolia, Tuz Gölü ve Likya maratonlarıyla, diyabetli bireylerin insülin tedavisi sayesinde hayatlarında hiçbir aktiviteden geri kalmayacaklarını ve herkes gibi sporcu olabileceklerini gösterdi. Proje hayata geçirilmesinden kısa bir süre sonra bir fitness dergisi tarafından  “En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi” seçildi.

TİP 1 DİYABETLİLER YAŞAMLARINI ETKİN BİR ŞEKİLDE YÖNETEBİLİR!

Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem, ülkemizde her 100 kişiden 14’ünde diyabet görüldüğünü belirterek  şu bilgiyi verdi:

“Türkiye bu oranla Avrupa’da en yüksek diyabet görülme sıklığına sahip ülkeler arasında başı  çekmektedir. Bu popülasyon içinde yaşamları boyunca insülin kullanmak zorunda olan Tip 1 diyabetli bireyler önemli bir yere sahiptir. Vücutları az veya hiç insülin üretmeyen Tip 1 diyabetli bireyler modern insülin tedavisi ve hareketli bir yaşam ile diyabetlerini etkin olarak

yönetebilmektedirler. TEAM1 Koşu Takımı ile öncelikle diyabet hastalarının aktif bir hayat sürmeleri gerektiğinin mesajı verilmek istenmektedir. Bu takım sadece koşmamakta, aynı zamanda tüm tecrübelerini de çevreleriyle paylaşmaktadır. Sporun diyabetle olan ilişkisini anlatıp, farkındalık yaratarak gençlere rol modeli olmaktadırlar. TEAM1 Koşu Takımı’nın Tip 1 diyabet hastası yeni katılımcılarla birlikte giderek büyüyeceğine ve ulusal ya da uluslararası yarışlarda herkesi gururlandıracağına inanmaktayız.”

TEAM1’E SADECE TİP 1 DİYABETLİLER BAŞVURABİLİR!

TEAM1 Koşu Takımı’na ilişkin duyurular ve başvurular Türk Diyabet Cemiyeti web sitesi, TEAM1 Facebook ve Instagram (@Team1.diab) hesaplarından yapılmaktadır. Takıma katılmak için, www.diyabetcemiyeti.org internet adresinden ulaşılabilecek olan başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. TEAM1 takımına sadece Tip 1 diyabetli 18 yaş ve üstü koşucular başvurabilmektedir.

DİYABETE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN İSTANBUL MARATONU’NDA KOŞTULAR!

TEAM1 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’ne dikkat çekmek için geçtiğimiz pazar İstanbul Maratonu’na da katıldı. Takımın Tip 1 diyabetli koşucuları, Türkiye’de ve dünyada giderek artan diyabetin önlenebilir ve tedavisi olan bir hastalık olduğuna dikkat çektiler. Takım üyelerinin aileleri, Türk Diyabet Cemiyeti yönetimi ve sponsor firmanın çalışanları da TEAM1’I desteklemek için halk yürüyüşüne katıldı.

Tip 1 diyabette egzersizin yaşam kalitenin artırılmasına önemli katkı sağladığını belirten Türk Diyabet Cemiyeti Genel Sekreteri Prof. Dr. Fırat Bayraktar, “TEAM1 koşu takımında birbirini anlayan ve aynı dili konuşan diyabetli bireylerin birbirlerine destek olmaları çok önemlidir. Bu takımla diyabetlilerin herkes gibi spor yapabileceğini, diyabet ve spor arasındaki olumlu ilişkiyi göstermeyi amaçlamaktayız” dedi.

Çoğunluğu daha önce hayatında hiç spor yapmamış diyabetli bireylerden oluşan TEAM1 üyeleri ise “Birlikte antrenman yapmak hem motivasyonumuzu artırıyor, hem de diyabeti daha iyi yönetmemizi sağlıyor” şeklinde görüşlerini dile getirdiler.

Bu arada 14 Kasım’da Akmerkez’de TEAM1 fotoğraf sergisi açıldı.  21 Kasım’a kadar devam edecek sergide takımın bir yıl içerisinde kat ettiği yola tanıklık edebilmek mümkün.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Covid-19’a Karşı Diyabet Hastalarına 3 Kritik Uyarı!

Ülkemizde koronavirüs (Covid-19) pandemisinde vakaların düşüşe geçmesiyle birlikte yeni normal sürecine start verilirken uzmanlar her ...