Menu
Anasayfa » Sağlık Haberleri » 285 Milyon Kişi Görme Bozukluğu Yaşıyor

285 Milyon Kişi Görme Bozukluğu Yaşıyor

Son verilere göre dünyada yaklaşık 285 milyon kişi görme bozukluğu yaşıyor. Oysaki bu göz bozuklukları erken dönemde fark edilirse yüzde 80’i önlenebilir veya tedavi edilebilir. Dünyada optik alanında fonksiyonel ve teknolojik ürün geliştiren Seiko Optik, göz sağlığının önemine dikkat çekmek amacıyla Türkiye genelinde bilinçlendirme kampanyaları ile sosyal duyarlılık oluşturmayı hedefliyor.

GÖZ SAĞLIĞI KONUSUNDA BİLİNÇ YETERLİ DEĞİL

Türkiye’de göz sağlığı hakkında bilinç ve gözlük kullanımın yeterli düzeyde olmadığını belirten Seiko Optik Türkiye Genel Müdürü Suat Çam, “Farkındalığın düşük olması veya erken teşhis edilmemesi gibi her geçen yıl göz sağlığı sorunu artıyor. Ne yazık ki Avrupa’ya oranla göz sağlığı hakkında bilinç ve gözlük kullanımı düzeyi çok düşük. Sosyal ve toplumsal duyarlılıkla göz sağlığı ve gözlük kullanımı konularında farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Göz sağlığı bilincinin küçük yaşlarda kazanılabileceğini düşünüyoruz.  Anaokulu ve ilkokul seviyesindeki çocuklar için geliştirdiğimiz projelerimizi önümüzdeki dönemde hayata geçirmeye başlayacağız. Böylelikle göz sağlığı ve gözlük kullanımı konularında daha bilinçli nesillerin yetişmesine katkı sağlayacağız.” dedi.

BAKTIĞIMIZ YERLER YEŞERECEK PROJESİ

Gerçekleştirdikleri projeler hakkında bilgi veren Suat Çam, “TEMA işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz ‘Baktığımız Yerler Yeşerecek’ projesi kapsamında Gaziantep Nur Dağı’nda 10 bin fidan bağışı ile hatıra ormanı oluşturduk. Baktığımız yerlerin hep yeşil kalması için daha yaşanabilir bir gelecek amacıyla fidanlar diktik. Yine ‘Gözümün Değeri’ projesi ile gerçekleştirdiğimiz ‘Karanlık Oda’ etkinlikleriyle de göz sağlığı ve gözlük kullanımı konusuna dikkat çekmeyi amaçladık. ‘Karanlık Oda’ deneyimleri ile topluma karanlık bir alanda en basit gündelik aktiviteleri yapmanın zorluğunu, göz sağlığının önemini, düzenli göz muayenesinin ve kaliteli gözlük camı kullanımının gerekliliğini anlatmaya çalıştık.” diye belirtti.

BİRÇOK KİŞİ GÖZÜNDE BOZUKLUK OLDUĞUNU FARK ETMİYOR

Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, “Göz sağlığı üzerine doğru bilinen çok yanlış var ve bireyler bu konuda yeterli bilgiye sahip değil. Birçok hasta gözünde bir bozukluk olduğunun farkında değil. Bozuk görme biçiminden rahatsızlık duymayan ve normal görüşün öyle olduğunu sanan kişiler de var. Bunlar gözlük kullanmaya başladıklarında aradaki farkı ayırt edebiliyorlar. Görme bozuklukları, farkında olmadan yaşam konforunu olumsuz etkiliyor. Bunun yanı sıra vücutta hissedilen birçok rahatsızlığın da temelini oluşturabiliyor. Diyabetten hipertansiyona, kalp rahatsızlıklarından beyin tümörüne, migrenden tiroide kadar pek çok hastalık gözlerden teşhis edilebiliyor ve göz sağlığı yaşamımızı doğrudan etkileyebiliyor.” dedi.

BAŞKANININ GÖZLÜĞÜNÜ KULLANMAYIN

Göz doktoru tarafından verilen gözlükler kişiye özel olduğunu ve başkasının gözlüğünü kullanmanın zararlı olduğunu söyleyen Op. Dr. Gözpınar, “Gözün bozukluk derecesi doktor tarafından saptanmalı ve tedavi için verilen en uygun numaralı gözlük alınmalıdır. Gözlük kullanımında en çok yapılan hataların başında başkasının gözlüğünü kullanmak geliyor. Aile içinde numarası birbirine yakın bireyler, birbirlerinin gözlüklerini kullanabiliyor. Bu durum göz sağlığı açısından son derece sakıncalıdır. Aynı zamanda gözlük kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır. Aynı gözlüğü çok uzun yıllar kullanmak doğru değildir. Kişiler düzenli göz muayenesi olmalı ve muayene sonucuna göre gözlük camlarını değiştirmelidir. Gözlük camları ve çerçeve proporsiyonları kullanıcılara özeldir; numarası aynı olsa bile bireyler birbirlerinin gözlüklerini kullanmaktan kaçınmalıdır. Görme bozukluğu olan kişiler, günlük hayatlarında gözlerine uygun numarada yapılmış gözlük kullanmalıdır. Özellikle sürücüler rahat ve net bir görüş için yaşlarına ve özelliklerine uygun özel sürücü gözlük camı kullanmalılar.” şeklinde vurguladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Kansersiz Yaşam İçin Binlerce Kişiye Tarama Yapacak

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi kanserle mücadelede erken teşhisin önemine dikkat çekmek için Kurumsal Sosyal ...