Menu
Anasayfa » Belediyeler ile Sağlık » Aklınızdaki Sorulara Cevap Bulun

Aklınızdaki Sorulara Cevap Bulun

Kadıköy Belediyesi Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi’nin önemli çalışmalarından biri olan “Aklımdaki Sorular” ailelerin çocukları hakkında merak ettiklerine cevap veriyor.

“Aklımdaki Sorular” programı ailelerle konunun uzmanı psikologları bir araya getiriyor. “Çocuğumun ruhsal gelişimi için ne yapmalıyım, yaşadığı sorunlar ve karşılaştıkları zorluklarda ona nasıl yaklaşmalıyım, onunla kurduğum iletişimim yeterli mi?” gibi ailelerin çocukları hakkında merak ettikleri bütün sorulara yanıt bulabilecekleri program randevu usulü ile çalışıyor. Uzman psikologlar her cuma saat 14:15’te 0 – 6 yaş grubu ve saat 15:15’te 7 – 18 yaş arası çocukların ve ergenlerin yaşadıkları zorluklar hakkında ailelere bilgi veriyor ve onlardan gelen sorulara yanıt veriyor.

Merkez’de 0 – 6 yaş grubu için gelen başvuruların başında öfke problemi, engellenmeye tahammülsüzlük, aşırı hareketlilik, söz dinlememe ve kardeş ilişkilerde yaşanan sorunlar gelirken, 7 – 18 yaş grubunda ise aşırı hareketlilik, korku, öfke problemleri, dikkat dağınıklığı, kaygı bozukluğu ve uyum sorunları dikkat çekiyor.  Ailelerin akıllarındaki sorulara cevap bulmak ve kaygılarını azaltmak için başlatılan programda uzmanlar aynı zamanda kitap önerilerinde de bulunuyor. Programdan faydalanan aileler kitap okuyarak ve yönlendirmeleri dikkate alarak bir sonraki seansta sorunlara ilişkin bir çok şeyi çözerek geliyorlar.

“YETİŞKİN DEĞİL BİREY”

Merkezin danışmanlarından Psikolog Mustafa Şen demokratik ebeveyn tutumu adı altında izin verici ve ihmalkar denilen bir ebeveyn modelinin var olduğu üzerinde duruyor ve her konuda çocuğa danışılması, çocuğun fikrinin alınması, ona bir yetişkin gibi davranılması gerektiğinin altını çiziyor. Şen sözlerini “Çocuğa birey gibi yaklaşmak ile yetişkin gibi yaklaşmak arasında fark var. Çocuğu birey olarak kabul etmeliyiz. Ama bu demek değildir ki tüm kararları çocuğa bırakacağız. Çocuk neyi ne kadar yiyeceğine karar verebilir ama ne yiyeceğine her zaman karar veremez. Yeteri kadar hayal kırıklığı yaşamayan bir çocuk hayal kırıklığı ile baş edemiyor. Kötü şeyler olmadan iyi bir şeylerin olma ihtimali yok.” diye sürdürüyor.

Kadıköy ilçesinde ikamet eden tüm çocuk, ergen ve ailelerine ücretsiz olarak hizmet veren Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi’nin “Aklımdaki Sorular” programına katılmak için 0216 360 88 10 nolu telefondan randevu almak yeterli.

Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi:

Adres: Göztepe Mah., Kortanpaşa Sok. No:14, Kadıköy, İstanbul

Tel.: 02163608810

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Türkiye’nin Corona Virüsü Karnesi

Kadıköy Belediyesi’nden Corona Eylem Planı

Kadıköy Belediyesi’nin tüm etkinlikleri Coronavirüs salgınına karşı Mart ayı sonuna kadar iptal edildi. BELEDİYE HİZMETLERİ ...