Menu
Anasayfa » Sağlık Haberleri » “Engelli Olma Riski Taşıyan 63 Bebek 3 Ay Ücretsiz Hizmet Alacak”

“Engelli Olma Riski Taşıyan 63 Bebek 3 Ay Ücretsiz Hizmet Alacak”

Bir Adımla Büyüsün projesi ile Vodafone 40. İstanbul Maratonuna katılan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye, 195 koşucunun katılımıyla 152 bin TL bağış toplayarak, engelli olma riski taşıyan 63 bebeğin hayatına umut oldu.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye adına koşan 195 koşucu, Vodafone 40. İstanbul Maratonunda 152 bin TL bağış topladı. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye, bu bağışlarla engelli olma riski taşıyan 63 bebeğe ‘Erken Müdahale Programı’ ile 3 aylık ücretsiz fizyoterapi ve gelişim takibi hizmeti verecek.

Dünyada 17 milyon kişide görülen Cerebral Palsy, gelişimini tamamlamamış beynin doğum öncesi, sırası ve sonrasında meydana gelebilecek, çocuklukta en sık rastlanan fiziksel engellik durumu olarak karşımıza çıkıyor. Hasar görmüş beyne erken müdahale ve hayat boyu rehabilitasyon uygulaması ile bebeklerde olumlu gelişmeler sağlanıyor.

Hareket bozukluğu ile birlikte görme, işitme, algılama sorunları ve epilepsi gibi farklı durumların da eşlik edebildiği Cerebral Palsy’li her 4 çocuktan 1’i konuşamıyor, 3 çocuktan 1’i yürüyemiyor, 2 çocuktan 1’i zihinsel engelli, 4 çocuktan 1’inin epilepsisi bulunuyor. Ömür boyu bakım gerektiren Cerebral Pasly’li çocuklar için erken tanı son derece büyük önem taşıyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Sağlık Bakanlığı – AB İşbirliğinde Kilis’e 300 Yataklı Hastane

Sağlık Bakanlığı, Avrupa Birliği ile işbirliğinde bölge halkına hizmet verecek sağlık yatırımlarına bir yenisini daha ...