Menu
Anasayfa » Anne Çocuk Sağlığı » Çocuklarda Demir Eksikliği Nasıl Önlenebilir?

Çocuklarda Demir Eksikliği Nasıl Önlenebilir?

iGrow, özellikle bir yaş sonrası çocukların büyüme ve gelişmesinde, beyin gelişimi ve bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan demir konusunda ebeveynlerle önemli bilgiler paylaşıyor.

1 YAŞ SONRASI ÇOCUKLARIN NE KADAR DEMİRE İHTİYACI VAR?

Bir yaş sonrası dönemde çocuklarda büyüme ve gelişmenin hızlı olması nedeniyle demir gereksinimi artıyor. Tüketilen besinlerin yeterli demir içermemesi sonucu bu dönemde, çocuklarda demir eksikliği veya demir eksikliği anemisi görülebiliyor. 1 yaş sonrası çocukların yüzde 8’inde demir eksikliği gelişebiliyor. Bu nedenle 1 yaş sonrası çocukların demir içeren besinleri tüketmesi büyük önem taşıyor. Yürümeye başlayan 1-3 yaş arasındaki çocuklar günlük 7 mg; 4-8 yaş arası çocuklar ise günlük 10 mg demire gereksinim duyuyor. Demir hayvansal ve bitkisel kaynaklı besinlerde bulunuyor. Ancak hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan demir vücutta daha iyi kullanılıyor. Baklagiller gibi demirden zengin bitkisel kaynaklı besinleri C vitamini kaynağı sebze ve meyveler, meyve suları ve salatalarla birlikte tüketmek demirin vücutta kullanımını arttırıyor.

1 YAŞ SONRASI ÇOCUKLARIN DEMİR ALIMINA DESTEK OLABİLECEK BESİNLER

Çocuklar yemek konusunda seçici olabilir, hatta bazı besinleri reddedebilir. Bu durumda çocuğa sabırla yaklaşmak, ona örnek olmak ve besinleri onunla birlikte hazırlamak ve hoşuna gidecek şekilde sunmak size yardımcı olabilir. İşte çocukların günlük demir alımını desteklemeye yardımcı olabilecek seçenekler;

  • Demir içeriği zengin kırmızı eti, köfte olarak sunabilirsiniz, böylelikle çocuğunuz köfteyi daha kolay çiğneyebilir ve yutabilir.
  • Bitkisel demir kaynağı olan baklagilleri, haşlanmış olarak çorbalarda kullanabilirsiniz. Ayrıca nohut veya kuru fasulye köfteleri de yapabilirsiniz.
  • Yumurta sarısı da demir içerir. Çocuğunuz yumurtayı tek başına tüketmeyi sevmiyorsa, sebzeli veya peynirli omlet olarak sunmayı deneyebilir veya sandviçleri süslemede kullanabilirsiniz
  • Kahvaltılık tahıllar, demirin de içinde olduğu bir grup vitamin ve mineralle zenginleştirilir. Kahvaltıda veya ara öğünlerde tercih edebileceğiniz kahvaltılık tahıllar çocuğunuzun günlük demir alımına katkıda bulunabilir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Hamilelere Sağlıklı Bir Bayram İçin 6 Öneri

Beslenmesine büyük özen göstermesi gereken anne adaylarının bayram sofralarının cazibesine kapılması olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. ...