Menu
Anasayfa » Ağız ve Diş Sağlığı » Diş Eksikliğinde İmplant Tedavileri

Diş Eksikliğinde İmplant Tedavileri

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, zirkotitan ve akıllı implantlar hakkında bilgi verdi.

İMPLANT TEDAVİSİ

Diş eksikliğinde uygulanan implantların önemi nedir?
Diş eksikliğinde implantlar, köprülerin alternatifi olarak ortaya çıktı. Köprü yapılması için boşluğun iki yanındaki dişi ufaltılır. Sonrasında bunların üzerine bir köprü hazırlanır ve yapıştırılır. Bu köprü sayesinde diş eksiklikleri sağlanır. Köprü üç tane bitişik dişten oluşan bir modeldir. Bu durumda sağlıklı komşu dişler de aşındırılır. Bu köprü ile boşluğa doğru diğer dişlerin yatması engellenmiş olur. İmplant tedavisinde ise o boşluğa çekilen dişin yerine bağımsız olarak yeniden bir köküyle birlikte diş kazandırılır. İmplantın köprülere göre bu en önemli avantajı budur. Sağlam dişlere dokunulmaz.

AKILLI İMPLANTLAR

Akıllı implantlar nelerdir? Özellikleri nelerdir?
Akıllı implantlar, daha yeni bir teknolojiyle üretilen implantlardır. Akıllı olmasının sebepleri çok fazla. Bunlardan birincisi ve en önemli özelliği; kandaki iyileşme hücrelerini üzerlerine toplarlar. Bu da implantın etrafında çok sert ve hızlı bir kemik iyileşmesi oluşturur. Bu avantaj implantın ömrünü uzatır. Bu yöntem sağlıklı bireylerin dışında bazı özel vakalarda da tercih edilir. Örneğin; diyabetlilerde, bir paket veya daha fazla sigara içen hastalarda; çünkü bu hasta gruplarının iyileşme süreci biraz daha yavaş ilerler. Akıllı hidrofilik implant yerleştirildiği zaman ise iyileşme süreci normal sağlıklı bireylerle aynı ilerler ve 6 ay içinde yani kısa dönemde hem de uzun dönemde yani 10 yıl ve üstü sürede implantı ağızda koruma şansına sahip olunur.

İmplant tedavisi zor bir tedavi midir?
İmplant tedavisi cerrahi tedaviler içinde hasta için en basit tedavilerden biridir; ancak hekimin ise bu konuda belli bir bilgi ve deneyime sahip olması gerekir. Lokal anestezi ile yapılır. Tek bir implantın yapılması 5 dakika sürer. Sonrasında şişlik, ağrı, morarma olmaz. Tabi bu tek bir implant ve herhangi bir kemik ilavesi yapılmayacak durumlar için geçerlidir. İmplant sayısı arttıkça veya kemik ilavesi gerekirse de işlem sırasında veya sonrasında yine ağrıyla ilgili bir sorun olmaz; ama işlem sırasında bir şişlik söz konusu olabilir. Bu şişlikte en fazla 7 gün içinde geçer ve her şey tekrar normal haline geri döner.

İmplantı yerleştirdikten sonra dişler hemen yapılıyor mu? Tek günde tedavi mümkün mü?
Tek günde tedavi mümkündür. Belli bir süre bekledikten sonra da diş yapılabilir. Bu kişinin durumuna göre değişir. Eğer kemik durumu uygunsa, implantın yerleştirildiği günün hemen ertesi gün dişler yapılabilir. İmplantı yerleştirirken çeşitli ölçüm aletleriyle değerlendirme yapılır. Kemiğin sertliği ve implantı tutma kuvveti normalse bir günde diş yapılır. Hasta hiçbir şekilde dişsiz bırakılmaz. Eğer beklenmesi gerekiyorsa hastaya geçici dişler takılır. Gerçek dişleri, implant kemiğe sıkı bir şekilde kaynadıktan sonra yapılır.


Diş Hekimi Pertev Kökdemir

KİŞİYE ÖZEL İMPLANTLAR

Kişiye özel implant tedavisi nedir?
İmplant tedavisi kişiye özel bir tedavi gerektirir. Çünkü her vaka ayrı bir teşhis ve tedavi ister. Örneğin eğer hastanın ağzında hiç diş yoksa tedavi konusunda birçok seçenek değerlendirilebilir. All on 4 sistemi ile implant yapılabilir. 6 -8 implant yerleştirilerek sabit dişler yapılabilir. Hastanın kemik durumu iyi değilse veya hasta sabit diş istemiyorsa biraz daha konforlu bir damak protezi istiyorsa bu durumda da iki veya dört implantla çıtçıtlı protezler hazırlanabilir. Dolayısıyla vakaya göre yani kişisel bir tedavi planlaması yapılır. Bunun için de hastaların mutlaka panaromik röntgenlerini hekimlerine ulaştırmaları gerekir.

All on 4 tekniği nedir?
All on 4 tekniği hastalar için büyük bir avantaj. İlk çekilen dişler genelde arka bölgede olduğu için bu alanda daha fazla kemik erimesi olur. Kişinin eğer çenesinin arka bölgelerinde kemik erimesi varsa ön bölgedeki kemik implant yapmak için uygunsa, o zaman hiç arka bölgelere implant koymadan sadece ön bölgeye koyulan dört implantla hastaya sabit hibrit porselen dişler yapılabilir. Hibrit porselenin en önemi avantajı, hastanın kaybettiği yumuşak dokuyu telafi etme imkanına sahip olmasıdır. Bu şekilde yüzündeki hafif çökmeler veya dudağındaki çökmeler hibrit porselenler sayesinde biraz daha doldurulabilir. Dolayısıyla yüze daha genç bir ifade gelir. Hibrit porselenin artı bir özelliği de implantın üzerine vidalanan sabit dişler olmasıdır. Kısacası hastanın dört tane implant üstüne sabit hibrit porselenleri olsa da artık rahat rahat her şeyi yiyebilir, ısırabilir, çiğneyebilir ve koparabilir. Dişlerini çıkarmadan rahatça dişleri gibi fırçalayabilir.

KEMİK ERİMESİ OLANLARA İMPLANT YAPILABİLİR Mİ?

Çene kemiğinde erime olanlara implant yapılabilir mi?
İmplant yapılacak vakalar genelde dişini çektirmiş ve üstünden bir miktar vakit geçmiş vakalar oluyor. Bu süre eğer bir yılı geçerse çene kemiğinde de çok fazla erime meydana gelebiliyor. Bu durumda iki seçeneğimiz var. Birinci olarak kemik erimesi olan bölgeye farklı tekniklerle kemik ve kemik tozu ilavesi yapılabilir ya da zirkotitan implant kullanılabilir. Zirkotitan implantların özelliği çok ince kemiklere yerleştirilebilecek ince implantlar olmalarına rağmen normal implantlar kadar yiyecek basınçlarına; yani çiğneme basınçlarına dayanıklı olmalarıdır. Zirkotitan implant, patentli ve İsviçre malı implantlardır. Normal implantlar titanyumdan oluşur; ama zirkotitan yüzde 70 titanyum, yüzde 30 zirkonyumdan oluşur. Bu sayede implantın daha sert ve sağlamdır. Dolayısıyla ince kemiklerde, kemik kaybı olan vakalarda, özellikle arka bölgelerde zirkotitan implantları kullanarak başarılı sonuçlar elde edilir. Hasta ilave cerrahi tekniklerden ya da kemik ilavesi işlemlerinden kurtarılmış olur.

Sağlık turizminde diş tedavilerinde implantların yeri nedir?
Yurt dışından çok sayıda hasta dişlerini yaptırmaya Türkiye’ye geliyor. Yurt dışında bu işlemlerin çok pahalı olması, Türkiye’de aynı marka ve malzemelerle belki de daha tecrübeli hekimlerle gerçekleştirmesi tercih nedeni oluyor. Yurt dışında yaşayan Türk hastalar kendi dillerinde iletişim kurabildikleri bir doktorla da tedavilerini yaptırmak isteyebiliyorlar. Kimi zaman bazı hastaların tedavisi pek çok farklı branşın müdahalesini gerektirebiliyor. Örneğin; implantı cerrahın yapması, protezi protez uzmanının yapması gibi. Türkiye’deki kliniklerin birçoğu ise bu uzmanları aynı çatı altında barındıran merkezlerdir. Uzman ekipleriyle takibiyle kaliteli bir tedavi sunuyorlar. Bu yüzden yurt dışındaki hastalar da Türkiye’de tedavi yaptırmayı tercih ediyorlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Bayram Şekerlerine Dikkat!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle bu yıl bayramlaşmalar yapılamayacak. Ancak bu durum ...