Menu
Anasayfa » Sindirim Sistemi » 5 Soruda Mide Botoksu

5 Soruda Mide Botoksu

Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler’den Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Kocaman mide botoksu hakkında merak edilenleri anlatıyor.

1-MİDE BOTOKSU NEDİR? KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Mide botoksu, obezite tedavisinde kilo fazlalığı olan kişilere uygulanabilen yardımcı kilo verme yöntemidir. Kilo vermek için kişinin durumuna bağlı olarak uygulanabilen farklı yardımcı kilo verme yöntemleri vardır. Örneğin bariatrik cerrahi, mide balon tedavisi, endoskopik yöntemle mide küçültülme ve mide botoks tedavileri gibi. Mide botoks tedavisi; kilo fazlalığı 10-20 kilo kadar olan kişilerde ilk sırada uygulanabilir. Yan etkisi olmayan, etkin, günübirlik uygulanan, hastanede yatış gerektirmeyen bir tedavi yöntemidir.

2-MİDE BOTOKSU NASIL YAPILIR?

Mide botoksu tedavisi, günlük endoskopik süitinde sedasyon denilen bir anestezi ile yapılır. Teknik olarak 10-15 dakika kadar süren endoskopik bir işlemdir. Hasta 10-15 dakikalık bir işlemden sonra yaklaşık 45 dakika bir saat kadar gözlem altında tutulur. Ve yine aynı gün hastane yatışı gerektirmeden taburcu edilir.

Prof. Dr. Orhan Kocaman

3-MİDE BOTOKSU NASIL VE NE KADAR KİLO VERDİRİR?

Mide botoks tedavisinin 3-6 ay kadar bir etkinlik süresi vardır. Mide botoksu, midenin bir kısmına belli dozda uygulanır. Hem mide hareketleri hem mide hormon seviyesi kontrol edilir. Sinir sisteminde tokluk ve açlık merkezleriyle ilgili birtakım değişiklikler olur, hastada tokluk süresi uzar, daha az yemek yeme isteği ortaya çıkar ve dolayısıyla daha az kalori alımı olur. Neticesinde hasta kilo vermeye başlar. Yaklaşık 10-15 dakikalık endoskopik bir işlem sonrası etkiler 2-3 gün içerisinde çoğu hastada görülmeye başlar. Bu etkinlik ilacın etki süresine bağlı olarak 3-6 ay kadar devam eder.

4-MİDE BOTOKSU SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Obezite tedavileri sonrası en önemli bileşenlerinden biri hastanın diyet durumudur. Bariatrik cerrahi olsun, mide balonu tedavisinde olsun, mide botoks tedavisinde olsun eğer hasta diyet kısmına dikkat etmezse istenilen sonuç sağlanamaz. Dolayısıyla obezite konusunda uzman bir diyetisyen takibi başarı oranını arttırır. Tedavide diyetine dikkat etmeyen kişilerde istenilen sonuç elde edilemez. Mide botoks tedavisi de diğer tedaviler gibi tek başına bir mucize yaratmaz, diğer bileşenlerle birlikte uygulanırsa etkin bir sonuç sağlanabilir.

5- MİDE BOTOKSUNUN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Mide botoksunun çok ciddi yan etkileri yoktur. Literatürü tanıdığımızda da yan etkinin olmadığını görüyoruz. Mide botoks tedavisinin yan etkinin olmaması hastaların obezite tedavisinde mide botoksunun tercih edilmesinde önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Sadece işlemden sonra hafif karın ağrıları olabiliyor. Bu da bir iki gün içerisinde geçiyor. Dolayısıyla yan etki profili açısından diğer tedavilerle karşılaştırdığımızda çok iyi bir performansa sahip olduğunu söylenebilir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Taş Hastalığına Yol Açan 7 Neden

Üriner sistem taşları; böbrek, üreter ve mesanede oluşuyor; mineral ve asit tuzlarından meydana geliyor. İdrarda ...