Menu
Anasayfa » Cinsel Sağlık » Soyunma Odası Sendromu (Locker-Room Syndrome)

Soyunma Odası Sendromu (Locker-Room Syndrome)

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Serkan Deveci modern çağda erkeklerin yeni kabusu olan soyunma odası sendromu (locker- room syndrome) hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Serkan Deveci

Geçmişte erkekler penis boyutları ile ilgilenirlerdi. Günümüzde bazı erkekler eşlerinden çok hemcinslerinin ne düşündüğünü önemser hale geldiler. Spor salonlarının yoğunlaştığı dönemde bazı erkekler soyunma odalarında kendi vücut imajlarını hemcinsleri ile kıyaslar hale geldiler. Bu durum yeni bir fenomen doğurdu ‘’ soyunma odası sendromu’’ (locker room syndrome). Bu erkekler penis boyutlarından çok vücut imajının daha önemli olduğunu düşünüyorlar.  Avustralya Victoria Üniversitesi’ nden 700’ün üzerinde 18-76 yaş arası erkek üzerinde yapılan bir çalışma soyunma odası sendromunun bu erkekleri yatak odasından daha fazla endişelendirdiğini ortaya koydu.  Bu erkekler yatak odasından çok, soyunma odasında ki vücut imajlarını önemsiyorlar. Sağlıklı yaşam için spor yapanların sayısı artarken vücut imajı üzerinde yoğunlaşan bu erkeklerin bir çoğu kas yapımını artırmak için anabolizan steroidler (protein tozu) kullanmakta, bu ilaçlar hızla arzulanan vücut imajının oluşmasına yardım ederken genel vücut sağlığını bozmakta; karaciğer, böbrek yetmezliğinin yanısıra erkek kısırlığı ve cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açmaktadır.

PENİS GENİŞLETME, BÜYÜTME OPERASYONLARI NE KADAR ETKİLİ?

Bu erkeklerin bir bölümü ise soyunma odasında havlu altında dolgun bir genital bölge gösterebilmek umuduyla penis genişletme büyütme operasyonlarına ilgi göstermektedir.  Karın veya bacak bölgesinden alınan yağ (liposuction) penis cilt altına enjekte edilmekte böylelikle geniş görünümlü penisin soyunma odasında havlu altında tatminkar bir görünüm sağladığını düşünmektedirler. Ancak bu enjekte edilen yağ kalıcı olmamakta vücut tarafından tekrar emilmektedir. Ayrıca bu yağın ereksiyona ya da erekte penis uzunluğuna katkısı bulunmamaktadır. Yine aynı seansta uygulanan penisi karın duvarına asan bağın kesilmesi penisi 1 cm kadar büyütebilmekte ancak bu durum penisin oynak hale gelmesini yol açabilmektedir.

Ülkemizde uygulanma sıklığının gittikçe arttığı bu uygulamaların seçili hasta grupları dışında uygulanması sakıncalıdır. Çünkü bu hastaların büyük bir bölümünün ihtiyacı olan cerrahi değil psikaytrik destektir. Cerrahi ancak çok seçili hasta grubunda psikiytari desteği ile konu üzerinde uzman ürologlar tarafından uygulanmalıdır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Cinsellik, Beden ve Ruh Sağlığını Etkiliyor!

Cinsel iyilik halinin genel bedensel ve ruhsal iyilik halinin bir parçası olduğunu belirten uzmanlar, cinsel ...