Menu
Anasayfa » Göz Sağlığı » Akıllı Lens ve No Touch Lazer Tedavileri

Akıllı Lens ve No Touch Lazer Tedavileri

Veni Vidi Göz Bakırköy’den Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kadir Çolakoğlu katarakt hastalığında akıllı lensleri anlattı.

KATARAK NEDİR?

Katarakt nedir, nasıl oluşur? Belirtileri nelerdir?
Katarakt kısaca göz merceğinin matlaşmasıdır. Gözde kataraktla alakalı bir sorun başladığında en kısa zamanda tedavi edilmesi gerekir. Genellikle ileri yaşlarda yaşa bağlı olarak oluşur. Görmede bulanıklık, ışıktan rahatsızlık, gece araba kullanırken problem yaşama, televizyon izlerken alt yazıları görememe gibi sorunlar olur. Bu tür durumlarda kişinin mutlaka bir göz doktoru tarafından kontrol edilmesi ve problemin katarakttan mı yoksa göz numarasından mı kaynaklandığının ortaya konulması gerekir.

AKILLI LENSLERİN AVANTAJLARI

Tedavisinde ne tür yöntemler uygulanıyor? Akıllı lenslerin rolü nedir?
Kataraktın tedavisi cerrahidir. Göz içindeki doğal mercek yerine yapay bir mercek konulur. Bu işlem 5-10 dakika kadar sürer. İlk zamanlarda bu ameliyatlar yapıldığında tek odaklı mercekler takılıyordu ve hasta cerrahi sonrası yakın gözlüğü kullanmaya devam ediyordu. Fakat çok odaklı akıllı mercekler ile hasta cerrahi sonrası uzak, yakın, ara mesafe gibi tüm noktaları rahatlıkla görmeye başladı. Kısacası akıllı lenslerle gözlüksüz bir yaşama da adım attılar.

Operasyon sonrasında hasta hemen görmeye başlıyor mu?
Göz bebeği genişletilerek bir operasyon yapıldığı için genelde operasyondan bir süre sonra biraz bulanıklık oluyor. Fakat ertesi gün kontrolde görme performansı oldukça normalleşiyor. Operasyon iki göze farklı günlerde yapılıyor. Genellikle birinci haftadan sonra maksimum seviyeye ulaşıyor.

Akıllı lenslerin ne tür avantajları var?
Çok odaklı akıllı lenslerle artık uzak ve yakın gözlük kullanmaya ihtiyacı kalmıyor. Hasta ara mesafeyi de görmeye başlıyor. Ara mesafe günlük hayatımızda çok kullandığımız ve pratik olarak çok işimize yarayan bir mesafedir. Örneğin araba kullanırken göstergeleri görme, bir kitabı okuma ya da bilgisayarı kullanma mesafesi gibi.

Op. Dr. Kadir Çolakoğlu

AKILLI LENSİN UYGULANABİLDİĞİ DURUMLAR

Akıllı lens için kişinin mutlaka katarakt olması mı gerekir?
Başta sadece katarakt hastaları için uygulanıyordu. Fakat oldukça başarılı bir işlem olduğu için akıllı mercekler bir süre sonra katarakt olmadan da kullanılmaya başlandı. Dolayısıyla çok yüksek numaralara sahip, örneğin çok yüksek astigmat ve hipermetrop durumu olan, lazer olamayacak, kataraktı olmayan hastalara da kolaylıkla uygulanabilmektedir. Akıllı lens işleminde hastanın kendi merceği temizlediği için ileride tekrar katarakt olma gibi bir ihtimal ortadan kaldırılır. Dolayısıyla hastalar hem uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulmuş olur varsa astigmatından da kurtulmuş olur hem de kataraktı temizlendiği için ileride kataraktla alakalı bir sıkıntı yaşamaz.

NO TOUCH LAZERLE TEDAVİ

No touch lazer nedir? Özellikleri nelerdir?
No touch lazer; göze temas etmeden, kesi olmadan, parça çıkartılmadan yapılan bir işlemdir. Lazer cihazı ile temas etmeden uzak ve yakın numara, astigmat problemleri giderilir. Korneası ince olan, gözde kesi yapılmasından çok korkan, gözüne dokunulmasından çok rahatsız olan hastalar için ideal bir yöntemdir.

No touch lazerde her iki göze aynı anda mı işlem yapılıyor? İşlemde nasıl bir anestezi kullanılır?
No touch lazerde işlem her iki göze aynı seansta yapılır. Dakikalar içinde işlem tamamlanmış olur. No touch lazerde de akıllı mercek uygulamalarında da damla anestezi kullanılır. İşlemlerin ikisi de ağrısız bir şekilde yapılır.

No touch lazerde nasıl bir hazırlık süreci oluyor?
Hastalar gözlük kullanıyorsa herhangi bir hazırlık sürecine ihtiyaç kalmadan direkt işlem yaptıracakları gün gelip işlemlerini yaptırabilirler. Fakat kontak lens kullanan hastalar en az bir iki hafta öncesinden gözlerin dinlenmesi için kontak lenslerini çıkarmalıdırlar. Kadın hastaların makyaj yapmadan gelmesi gerekmektedir. Bunlar dışında başka bir hazırlık gerekmemektedir.

NO TOUCH LAZER GÜVENİLİR BİR YÖNTEM Mİ?

No touch lazer güvenilir bir yöntem midir? Numaraların geri gelme ihtimali olabilir mi?
No touch lazer için doğru hasta seçimi önemlidir. Hangi hastaya hangi oranda uygulanacağına doğru karar verilmelidir. Doğru kararlar verilirse güvenli bir yöntemdir ve gözde numaralar tekrar oluşmaz. Hastanın 18 yaşını doldurması ve göz numara ilerlemesinin durmuş olması gerekir. Bunların yanı sıra kişinin  gözü de lazere uygunsa no touch lazer yapıldıktan sonra numaraların tekrar geri gelmesi gibi bir şey söz konusu olmaz.

Yurtdışından bu tedaviler için gelmek isteyen hastalara neler önerirsiniz?
Akıllı mercek ya da no touch lazer uygulamaları her mevsim uygulanabilen tedavilerdir. Akıllı mercek işleminde her bir göze uygulama ayrı günlerde yapılır ve üçüncü günse kontroller sağlanır. No touch lazerde ise işlem sonrası göze koruyucu bir kontak lens takılır ve dördüncü gün gözden alınır.  Operasyon sonrasında özellikle no touch lazerse bir süre güneş gözlüğü kullanmaları iyi olur. Operasyon sonrası 1-2 gün duş alırken, yüzlerini yıkarken herhangi bir enfeksiyon kapmamaları için dikkat etmeleri gerekir. Hastalara yine bu süre zarfında enfeksiyondan korunması için damla da verilir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Koronavirüsten Korunmak İçin Göz Sağlığınıza Da Dikkat Edin

Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs, gözlerden de bulaşabiliyor. Ayrıca gözde ortaya ...