Menu
Anasayfa » Can Dostlarımızın Sağlığı » Kediler Gerçekten 9 Canlı Mıdır?

Kediler Gerçekten 9 Canlı Mıdır?

Kedilerin 9 canlı olduğu düşüncesi bir efsaneden ibaret; fakat araştırmalar, kedilerin köpeklere oranla çok daha az sıklıkla düzenli veteriner ziyareti gerçekleştirdiklerini gösteriyor. Oysa kedilerin bir sağlık sorunu olsun veya olmasın, düzenli sağlık kontrolünden geçmeleri, ileride doğabilecek sağlık sorunlarını önleyebilmek için oldukça önemli. Kedi ve köpeklerin sağlıklı beslenmesinde dünya liderleri arasında yer alan Royal Canin, #KedimKlinikte farkındalık kampanyası ile, bu konuya ışık tutuyor.

“Kedi ve köpekler için daha iyi bir dünya” amacıyla çalışmalar yapan Royal Canin, “Kedinizi Veteriner Hekimine Götürün” farkındalık kampanyasına öncülük ediyor. Kampanya ile, hayvan sahipleri tarafından atlanılabilen, fakat kedilerin sağlık ve refahı için kritik önemde olan düzenli veteriner ziyaretlerinin önemi vurgulanıyor. Hayvan sahiplerinde farkındalık geliştirme amaçlı kampanya, bu yıl, İstanbul Veteriner Hekimler Odası destekleriyle, 25 Ekim-25 Kasım tarihleri arasında gerçekleşiyor. Hayvan sahiplerinin #KedimKlinikte etiketiyle veteriner ziyaretleri esnasında sosyal medyadan paylaşacakları her fotoğraf için, Royal Canin, sokak hayvanları için mama bağışı taahhüdünde bulunuyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Royal Canin Türkiye Kurumsal İlişkiler Direktörü Çağla Çavuşoğlu, “Kampanyamız aracılığıyla düzenli veteriner ziyaretlerinin, hayvanların sağlık ve refahındaki kritik önemine dikkat çekmek istiyoruz. Sağlık sorunu olsun veya olmasın, kedilerin rutin olarak sağlık kontrollerinden geçmeleri sağlık ve refahları için önemli. Hastalığın kapımızı çalmasını beklemeden, altı ayda bir veya yılda bir kere yapılacak veteriner ziyaretleri aracılığıyla, hayvanlarımızın rutin aşıları dahil tıbbi geçmişini yakından takip edebilir, davranışları üzerine görüş alış verişinde bulunabilir, sağlıklı beslenmelerine yönelik veteriner hekimlerden bilgi alabiliriz. Ayrıca hayvanlarda giderek artan aşırı kilo ve obezite kaynaklı sağlık sorunlarının önüne geçmek amacıyla, vücut kondisyonlarını yakından takip etme imkanı sağlayabiliriz” dedi.

KEDİ SAHİPLERİNİN YARISINDAN FAZLASI, DÜZENLİ VETERİNER ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRMİYOR

Araştırmalara göre, kedi sahiplerinin yalnızca yüzde 38’i kedilerini düzenli aralıklarla sağlık kontrolüne götürüyor. Bu eğilimin temel sebepleri arasında ise, hayvan sahiplerinin kedilerini veteriner ziyaretine götürmeye çalıştıklarında yaşadıkları zorluklar belirtiliyor.

SORUMLU HAYVAN SAHİPLİĞİ, SAĞLIKLI ALIŞKANLIKLAR GELİŞTİRMEKTEN GEÇİYOR

“Kedinizi Veteriner Hekimine Götürün” farkındalık kampanyasının şirketin hayata geçirdiği #sağlıklıalışkanlıklar hareketinin bir parçası olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Royal Canin Türkiye olarak, bu yıl evcil hayvanlarımızın sağlık ve refahının artması için, hayvan sahipleri nezdinde sağlıklı alışkanlıklar serisi başlattık. Hayvanlar kendileri adına konuşamıyor, bu nedenle sahipleri olarak onların yaşam kalitesinin artırılması bizlerin sorumluluğu. Kampanyamız ile koruyucu hekimlik ve önleyici sağlık hizmetlerinin, hayvan dostlarımızın sağlığı üzerindeki önemini vurguluyoruz. Özellikle bu hareketi kediler için hayata geçiriyoruz; çünkü, kediler bazı hastalıklarını saklama konusunda maalesef başarılı. Kedi sahiplerinin düzenli veteriner ziyareti gerçekleştirmeleri ve kedilerde yaygın görülen sağlık sorunlarını bilmeleri bu nedenle oldukça önemli’ dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

“Biz İnsanlar Hayvanları Koruma Günü’nde Bir Arpa Boyu Yol Alamadık”

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Adına Başkan Prof. Dr. Murat Arslan 4 Ekim Hayvanları ...