Menu
Anasayfa » Estetik Güzellik » 7 Soruda Burun Estetiği

7 Soruda Burun Estetiği

Rinoplasti; yani burun estetiği nedir? Burun estetiğinde bir yaş sınırı var mı? Burun estetiği her mevsimde yapılabilir mi? Tüm yönleriyle burun estetiğini Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Pamukçu anlattı.

BURUN ESTETİĞİ NEDİR?

  • Rinoplasti nedir?

Rinoplasti; yani burun estetiği burun şekil bozukluğunun giderilmesidir. Septorinoplasti ise hem burun şekil bozukluğunun düzeltilmesi hem de deviasyon, burun eti gibi problemlerin giderilmesidir.

  • Burun estetiğinde bir yaş sınırı var mı?

Burun estetiğinde yaş sınırı vardır. Burun estetiğinin yapılabilmesi için kas ve iskelet sisteminin gelişmiş olması gerekir. Genellikle kadınlarda 17, erkeklerde 18 yaş civarında burun kemik gelişimi ve kas sistemi gelişimi tamamlar. Ameliyat bu yaşlardan sonra tavsiye edilir.

  • Burun estetiği her mevsimde yapılabilir mi?

Burun estetiği her mevsim yapılabilir. Ancak daha çok yaz mevsimi dışında tercih edilir; çünkü ameliyat sonrasında bir süre güneşten uzak durulmalıdır. Sıcak hava, ödem ve şişliği arttırabilmektedir. Ayrıca kişinin bir süre de denize girmemesi gerekir. Eğer bunlara dikkat edebilecekse yaz aylarında da yapılabilir.

Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Pamukçu

BURUN ESTETİĞİNDE TEKNİKLER

  • Burun estetiği nasıl yapılır? Hangi teknikler kullanılır?

Burun estetiğinde açık ve kapalı olarak iki teknik vardır. Amaç ikisinde de kusurların giderilmesi, kemik yapısının küçültülmesi, kemerin düzeltilmesi, kıkırdakların tekrar şekillenmesidir. Açık teknikte burun ucundan bir kesi ile burun açılarak yapılır. Kapalı teknikte ise burun deliğinin içinde açılan ufak kesilerle sorunlar giderilir. Kapalı teknikte burun derisi ve burun içindeki yumuşak dokuların açılmasına gerek kalmaz. İkisi de benzer teknikle yapılır. Önemli olan hasta için en uygun tekniğe karar vermektir.

  • Açık ve kapalı burun ameliyatlarında nasıl bir anestezi kullanılır?

Burun estetiğinde operasyon süresi1,5-2 saattir; ama bu süre hastadan hastaya da değişebilmektedir. Örneğin kişinin problemleri fazla ise operasyon uzun sürebilmektedir. Operasyonlar lokal anestezi ile de yapılabilir; ama genel anestezi tercih etmek hem hasta hem de doktor için çok daha konforludur.

  • Burun estetiği sonrası şişme ve morarma olabilir mi?

Ameliyat sonrası şişme ve morarma olabilir. Bu durum kişiden kişiye değişebilen bir durumdur. Örneğin kişinin cilt yapısına, ameliyatın büyüklüğüne göre az ya da çok şişme ve morarma olabilir. Bu morarmalar ve ödem birkaç gün içinde geçmektedir. Burnun oturması ise birkaç ayı bulabilir.

BURUN ESTETİĞİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Burun estetiği sonrasında hastayı neler bekler? Nelere dikkat etmeli?

Burun estetiğinden sonra yaklaşık bir hafta burun alçıda olur. Bir bazen de iki gün kalma koşuluyla burun içine silikon tamponlar yerleştirilir. Ameliyat olduktan sonra ertesi gün tampon alınır ve hasta taburcu edilir. Ameliyat sonrası İlk birkaç gün serin ortamda olması gerekir. Isı ve sıcaklık burundaki şişliği ödemi arttırır. Özellikle ilk gün buz uygulaması yapılması ve hastanın ilk bir hafta evde dinlenmesi önemlidir. Eğer operasyon yaz aylarında yapılmışsa güneşten korunmak gerekir. Güneş gözlüğünü yaklaşık 1-2 ay kullanmalıdır. Yine belli bir süre sudan ve denizden uzak durması gerekir. Özellikle ilk hafta alçının çıkmaması için çok terlenmemesi gerekir. Ameliyat için hasta farklı bir şehirden ya da yurt dışından gelecekse ameliyat ve kontrol için 7-8 günlerini ayırmaları gerekir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Göz Kapaği Estetiğine Dair Bilinmesi Gerekenler

Genetik faktörler, çevresel faktörler, beslenme, uyku ve yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan göz çevresindeki ...