Menu
Anasayfa » Kadın Sağlığı » Her 8 Kadından Birine Meme Kanseri Tanısı Konuluyor

Her 8 Kadından Birine Meme Kanseri Tanısı Konuluyor

Meme kanseri, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda görülen her dört kanserden birini oluşturuyor ve her 8 kadından birine meme kanseri tanısı konuluyor. Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında MEMEDER tarafından hayata geçirilen Pembe Festival’in üçüncüsü 5-6 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nde düzenleniyor. Festival öncesi, MEMEDER’e 5 yıldır özel aktivitelerle destek veren Çırağan Palace Kempinski İstanbul’da basın mensuplarıyla bir araya gelen MEMEDER Kurucusu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, meme kanserinin hızla arttığı ve genç yaşta görülme oranının yüksek olduğu konusunda uyarılar yaptı.

EN GENÇ MEME KANSERİ HASTASI 17 YAŞINDA

Gelişmiş ülkelerde alınan önlemlerle meme kanseri sıklığının azaldığı görülürken Türkiye’de meme kanseri son 25 yılda 3 katına yakın bir oranda arttı. Her yıl yaklaşık 25 bin kadına meme kanseri tanısı konan ülkemize dair bir diğer gerçek de batılı ülkelere kıyasla meme kanseri görülme yaşının düşük olması. Prof. Dr. Vahit Özmen, ülkemizde meme kanseri görülme yaşının düşmesine şu sözlerle açıklık getirdi. ‘‘Amerika’da meme kanseri tanısı alan hastaların yüzde 25’i 50 yaş altında, 40 yaşın altında tanı konanların oranı ise yüzde 5’ten az. Türkiye’de ise oranlar hayli yüksek. Meme kanseri tanısı alanların yüzde 50’si 50 yaş altında, yüzde 20’si 40 yaş altında. Bu çok ciddi bir oran. En genç hastamız 17 yaşında!’’

DÜZENLİ MEME KONTROLÜ ŞART!

Genç yaşta görülen meme kanserinin, ileri yaşa oranla daha hızlı seyredip, daha sık tekrarladığını da belirten Prof. Dr. Özmen, “Bu durumda erken tanı, özellikle genç yaşta daha da önemli bir hale geliyor. MEMEDER olarak sadece 40 yaş üstü değil, tüm kadınlarımızı düzenli meme kontrolüne davet ediyoruz. Çünkü erken tanı meme kanserinde hayat kurtarıyor. MEMEDER’in tamamladığı 10 yıllık mamografik tarama projesine göre, evden davet edilerek yapılan mamografik taramanın hastaların yüzde 80’inde çok erken tanı sağladı ve yaşam süresini uzattı. Bu taramalar ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacak.” dedi.

MEME KANSERİNİN NEDENLERİ

Prof. Dr. Özmen, düzenli yapılan egzersiz ve obeziteden kaçınarak meme kanserinin önlenebileceğini belirtirken, meme kanserinin erken yaşta görülmesinin nedenlerini şöyle sıraladı:

– Türkiye’de nüfus yapısın genç olması,

– Gençlerin üreme fonksiyonlarında değişiklikler (erken yaşta adet görmek, geç doğum, kısa süren emzirme, geç menopoz, hormon kullanımı vs.)

– Hareketsiz yaşam tarzındaki artış,

– Daha az egzersiz yapma, otomobil, TV ve bilgisayar bağımlılığı,

– Beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler,

– Fastfood, işlenmiş ürün ya da paketli ürün tüketiminde artış,

– Obezite ya da kilolu olma sıklığında artış,

– Kadınlarda tütün ve alkol kullanım sıklığında görece artış ve kullanımın

erken yaşlara kayması,

– Olumsuz çevresel faktörlere maruz kalma sıklığı ve süresinde artış (iş yeri,

yaşama, çalışma ortamı, ekonomik nedenlerle artan stres),

– Hava kirliliği ve bu ortamda yaşama/çalışma

– Su, toprak kirliliği ve hormonlu ortamda yetişen ve genetiği değiştirilmiş besinleri tüketmek.

KANSERİ ERKEN TANIMAK ELİMİZDE

Çırağan Palace Kempinski İstanbul’un verdiği destek için teşekkürlerini ifade eden MEMEDER Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Büyükgönenç ise, “Kanserden kaçınmak için yapılması gerekenler belli ama hala rakamlar her 8 kadından 1’inde meme kanseri görüldüğünü gösteriyor. Belki kanser olmayı engelleyemeyebiliriz ama kanseri erken tanımak elimizde! Çünkü, erken tanı ile tamamen iyileşmek mümkün’’ dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

İkiz Gebelikte Tehlikeli 6 Yanlış!

“İkiz bebek yaparak bir çırpıda ikisini de büyütmüş olurum!”, “İkiz bebek bekliyorum daha fazla yemeliyim!”, ...