Menu
Anasayfa » Ağız ve Diş Sağlığı » Akıllı İmplantlar

Akıllı İmplantlar

Akıllı implant nedir? Neden akıllı implant deniliyor? Diğer implantlardan farkı nedir? Diş Hekimi Pertev Kökdemir, implant teknolojisindeki gelişmeleri anlattı.

Akıllı implant nedir?

Akıllı hidrofilik implantlar özel bir solüsyon içinde saklanır. İmplant yapılacağı sırada bu solüsyon içinden çıkartılır ve çeneye yerleştirilir. Bu implantlar, bu solüsyon sayesinde kandaki iyileşme hücrelerini etrafına toplar. Bu da implantın etrafında çok sağlam, implantı tamamen sıkı tutan bir kemik oluşmasını sağlar.

AKILLI İMPLANT KİMLERE UYGULANIR?

Kimlere öneriliyor akıllı implantlar?

Akıllı hidrofilik implantlar, özellikle diyabeti olan ve sigara içen kişilere önerilir. Amaç primer iyileşme sürecini güzel geçirmek, kemiğe kaynamasını sağlamak ve implantın uzun dönem başarısının yüksek olmasıdır. Bunun dışında implantını bilinmeyen bir nedenle daha önce yaptırmış; ama kaybetmiş kişiler ve kanser tedavisi görmüş olan kişilerde de akıllı hidrofilik implantlar önerilir.

ZİRKOTİTAN İMPLANT

Zirkotitan implant nedir?

Zirkotitan implantlar, zirkonyum ve titanyum birleşiminden oluşur. Normalde implantın çapı kişinin kemik kalınlığına göre belirlenir. Örneğin; kişinin 4- 4,5 cm kalınlıkta olan bir çene kemiği varsa özellikle alt çenede diş çekildikten sonra eğer implant yapılmazsa kemik hızla incelmeye başlar. Ön bölgeye sorunsuz bir şekilde ince implantları yerleştirilebilir; ama arka bölgede mümkün olduğunca daha kalın çaplı implant yerleştirilir. Çünkü arka bölgelerdeki çiğneme kuvvetlerine çok fazla direnç gösteremeyebilirler. Kişinin yeterli kemiği yoksa kemik ilavesi yapılır. Zirkotitan implantlar ise ince kemiklere de yapılabilir. Bunlar titanyum implantlara göre daha ince ve yüzde 30 daha sağlamdır.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir

ALL ON FOUR TEKNİĞİ

All on four tekniği nedir? Kimler için uygulanır?

Özellikle arka bölgelerde diş çekimi sonrası çok fazla kemik erimesi yaşayan kişiler için uygulanabilen açılı bir implant sistemidir. Açılı implantlar, kemik olan bölgelere özel olarak yerleştirilir. Özellikle açılı yerleştirilir; çünkü normalde bir çeneye 4 tane sabit diş yapabilmek için 6 tane implant yerleştirmek gerekir. All on four sisteminin avantajı 4 tane implantla sabit diş yapılabilmesidir. Son implantlar diğer implantlara göre daha büyük implantlardır. Alt kısımda kalan tüm kemiklerden destek alır. Üzerine gelen yükü kaldırabilir. Buna karşı direnç gösterebilir. Kemik erimesi veya implant kaybı da yaşanmaz.

HİBRİT PORSELEN

Hibrit porselen nedir?

Hibrit porselenler, all on four sisteminde kullanılır. Hastanın ağzında hiç dişi yokken 4 tane all on four sistemli implant bir günde yerleştirilir. Hastaya aynı gün sabit ama geçici dişleri yapılır. Kısacası kliniğe hiç dişi olmadan gelen bir hasta all on four sistemi ve hibrit porselenler sayesinde vidalı dişlerine 1 günde kavuşur. Bunlar geçici dişlerdir. 6 ay bunları kullanır. Bu süre içinde kişi her şeyi yiyebilir ama çok sert şeyler yememesi gerekir. 6 ayın sonunda hasta tekrar geldiğinde ise gerçek sabit porselenleri takılır. Kişi 1 gün bile dişsiz kalmamış olur.

İnsanlar diş eksikliğinden kurtulduğunda konuşmaları, çiğnemeleri de düzelir mi?

Dişsizken insanlar harfleri telaffuz edemeyebilir ve rahat konuşamayabilir. Artı yemeklerini rahat çiğneyemezler ve zamanla eklem problemleri de meydana gelir. Çeneleri kapanması gerekenden daha fazla kapanır. Örneğin; dizimizi kırarak çok uzun süre oturursak, oradaki eklem zamanla ağrımaya başlar. Aynı şey çene eklemi içinde geçerlidir. Eğer çenemiz kapanması gerekenden daha fazla kapanırsa dişsizlikten dolayı eklem problemleri ortaya çıkabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Bayram Şekerlerine Dikkat!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle bu yıl bayramlaşmalar yapılamayacak. Ancak bu durum ...