Menu
Anasayfa » Kadın Sağlığı » İdrar Kaçırma ve Genital Estetik

İdrar Kaçırma ve Genital Estetik

İdrar kaçırma ve genital estetik konusunda merak edilenleri İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Emrah Kızıldağ anlattı.

Kadınlarda ne tür problemler genital estetik uygulamalarını gerektirir?

Normal doğum yapan ya da yapmayan, herhangi bir tramvaya, kesiğe, kazaya maruz kalmış her kadın genital estetik ihtiyacı olabilir. Yaşla birlikte östrojen, kadınlık hormonunun azalması, enfeksiyonların uzun dönem etkileri de genital estetiğe sebep olabilir. Genital estetik, kadına kadın olduğunu hissettiren, özgüven veren, toplumda daha sağlıklı ve daha net bir bireyim dedirten bir konudur. Doğum sonrası deformeler, vajinasının dudaklarının görüntüsünden hoşnut olmama gibi durumlar olabilir. Normalden biraz uzun veya kısa olması kişiyi rahatsız edebilir. Genital estetik operasyonlarıyla sağlıklı bir şekilde dış görünüş istenilen duruma getirilir. Vajinanın girişi, ortası ve son bölümü vardır. Önce bu bölümlerin muayenesi yapılır. Kuruluk ihtiyacı var mı yoksa bir genişlik mi var tespit edilir. İlişki esnasında yaşanan gaz sıkıntısı, ağrı gibi bilgiler de alınır ve çeşitli tetkiklerle işlem gerçekleştirilir.

GENİTAL ESTETİK OPERASYONLARI

Genital estetik ameliyatlar nasıl yapılır?

İki seçenek var. İlk seçenek ses frekansı, ses dalgası ile kesi olmadan ve anestezi kullanılmadan yapılan bir yöntemdir. Bir de lazer olarak bilinen bir yöntem vardır. Bu yöntemlerin amacı kadının pelvik taban yani çatı kaslarını sıkılaştırmak ve vajinanın girişini ve sonrası daraltmak. Anestezi ve herhangi bir kesi gerektirmez. İkinci yöntem de cerrahidir.

Ameliyat yapığınızda tek seansta hallediyorsunuz ama lazer kullanırsanız tek seans yeterli olabiliyor mu? Birkaç seans tedavi gerekiyor mu?

Her bireyin kas yapısı birbiriyle aynı değildir. Her bireyin doğum süreci farklı ilerler ve her bireyin dokusu da farklıdır. Bazı kadınlara 1 seans yeterliyken bazı kadınlara 3-4 seans gerekebilir. Kimi kadınlarda ise hiç yanıt alınmayabilir. Ama cerrahi de iş şansa bırakılmaz. Kadının kendi kas tabakası değil de fazla olan doku çıkartılır. Bu sayede daha güvenli bir daraltma sağlanır ve şikayetlere daha net cevap verilebilir. Genital estetik sonrası kadınlar psikolojik olarak olumlu etkileniyorlar.

Op. Dr. Emrah Kizildag

KADINLARDA İDRAR KAÇIRMA

İdrar kaçırma normal midir? İdrar kaçırma tanısı için ne tür şikayetlerin olması gerekir?

Öncelikle hastayı dinlemek gerekir. Şikayeti “tuvalete yetişemedim mi, yetişirken damla damla kaçırdım mı, kahkaha attım idrar kaçırdım mı” tüm bu nedenler öğrenilmelidir. İdrar kaçırma iki şekle ayrılabilir. İlki acil tiptir; yani tuvalete yetişemeyenlerdir. Diğeri ise stres tiptir; yani kahkaha atarken ya da ağır bir şey kaldırırken kaçırmadır. Tedaviye yaklaşım da buna göre değişir.

Örneğin bir kadının çok fazla sayıda doğum yapması, aşırı kilolu olması bir risk faktörü müdür ya da başka hastalıklarla örneğin diyabet gibi birtakım hastalıklarla ilgisi var mıdır?

Normal doğum, doğal bir süreç ama sonrasında bu şikayete sebep olabilir. Sigara, kesinlikle sebep olabilir. Obezite ve ileri yaş da neden olabilir. Kadının mesanesi aslında sağlam bir dokuyla kaplıdır. Ama normal doğum yapan, diyabetik, sigara içen bir bireyde ya da herhangi bir şekilde orada kesi gelişmiş bir bireyde mesane boynu gevşeyebilir. Gevşediği zaman da hapşırmakla idrar kaçırılabilir. İleri yaşla da doku eski esnekliğini ve güçlülüğünü koruyamaz.

İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİ

Tipine göre ne tür tedavi seçenekleri var?

Vajinal estetikte giriş hattından tamamen vajinanın son duvarına kadar daraltma sağlanır ve ayrıca isterse hazzı arttırıcı bir sinir belirleştirme operasyonu da yapılabilir. İdrar kaçıran bir kadın aynı seansta isterse vajinal estetik de olabilir. İdrar kaçırma eğer stres tipse mesane boyunu fixe edecek bir tape, transobturator tape diyoruz veya mini bir pil ya da kendi dokusuyla da desteklenebilir. Ama idrar kaçırmanın sebebi eğer sfinkterde olan yetmezlikse daha çok ilaç tedavisi verilir. Son olarak da hangi işlem olursa olsun hastanın yapması gereken egzersizler de vardır. Yaşam biçiminin de değişiklikler yapması gerekir. Örneğin idrarını tutmaması gerekir. İdrarını tutarsa enfeksiyona yatkınlık olabilir. Gece yatmadan önce çok su içmemesi önerilir. Spor yapmalı ve sigarayı bırakmalıdır. Eğer çok kiloluysa da kilo vermesi gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Çok Fazla Spor Yapan Kadınlar Kısır Kalabilir

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay, çok fazla egzersiz yapmanın, ...