Menu
Anasayfa » Kanser » Roche, Kanser Alanındaki Projeleriyle Farkındalığı Artırmayı Amaçlıyor

Roche, Kanser Alanındaki Projeleriyle Farkındalığı Artırmayı Amaçlıyor

Dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketlerinden Roche, bulunduğu her ülkede olduğu gibi, Türkiye’deki hastaların da tüm dünya ile aynı anda doğru tedaviye erişimini hızlandırmak adına çalışmalarına büyük bir kararlılıkla aralıksız şekilde devam ediyor.

Hastaların ihtiyaçlarına bugünden cevap verecek tedaviler geliştirmek üzere Türkiye’deki yolculuğuna 1958 yılında başlayan Roche İlaç, o günden bu yana sunduğu tedavilerle hastalara, hasta yakınlarına ve sağlık çalışanlarına dünya ile aynı anda hizmet veriyor.

120 yılı aşkın süredir insanların yaşamlarını iyileştirmeye odaklandıklarını ifade eden Roche İlaç Türkiye Genel Müdürü Natasa Klicko şu bilgileri veriyor:

“Dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketlerinden biri olarak faaliyetlerimiz, 100’ün üzerinde ülkede yaklaşık 94 bin çalışanı kapsamaktadır. Roche olarak onkoloji, immünoloji, bulaşıcı hastalıklar, oftalmoloji ve nöroloji gibi tedavisi zor alanlarda çığır açan ürünler geliştiriyoruz. Tüm dünyada dürüstlük, tutku ve cesaret değerlerimizin bize gösterdiği yoldan gidiyor ve faaliyet gösterdiğimiz toplumlara kalıcı yenilikler sunmayı varlık sebebimiz olarak görüyoruz. Bu yüzden de kendimizi bilimsel titizlik, mutlak etik ve herkes için tıbbi yeniliklere erişim sağlama konularına adadık. Tüm bunların en temelinde ise daha fazla hasta için daha hızlı ve daha iyi sonuçlara ulaşmak yatıyor.

‘KUZEY YILDIZIMIZ’; DAHA FAZLA HASTA İÇİN DAHA HIZLI VE İYİ SONUÇLAR

Roche’un, Kuzey Yıldızı olarak belirlediğimiz hedefimize ulaşmak için bir dönüşüm sürecine girdiğini belirtmeliyim. Günümüz dünyası giderek daha bağlantılı, dijital ve karmaşık hale gelirken, bu yeni gerçeklik, standartların ötesinde inovasyon, esneklik ve hız gerektiriyor. Zaten dönüşen sağlık ekosistemi mevcut yaklaşımlara meydan okuma gereksinimini de beraberinde getiriyor. İşte bizler de bu noktadan hareketle, şimdi ve gelecekte tüm paydaşlarımızın ihtiyaçlarını sürekli olarak karşılayabileceğimizden emin olmak için çalışma şeklimizi değiştiriyoruz.

Bu dönüşüm sürecimizde, Kuzey Yıldızımıza doğru giden yolda, zorlukları ve fırsatları daha çevik bir şekilde tanıyabilme ve bunları dikkatlice ele alarak daha fazla hasta için daha hızlı ve daha iyi sonuçlara ulaşma hedefiyle ilerliyoruz. Bu kapsamda da tüm iş süreçlerimizi yalınlaştırarak her anlamda verimliliği artırmak ve paydaşlarımıza daima daha fazla katma değer sunmak için dürüstlük, cesaret ve tutkuyla faaliyet göstermeye devam edeceğiz.

ROCHE, KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ YAKLAŞIMINA LİDERLİK EDİYOR!

Roche’un son yıllarda daha da yükselen başarı grafiğinde, tek bir çatı altında yenilikçi ilaç, tanı, genomik profilleme ve data analizi çözümlerine odaklanma yatmaktadır. Bu yaklaşımımızla tüm modern sağlık hizmetleri yelpazesinde güçlü bir ortak olarak benzersiz bir pozisyona ulaştık. Çünkü her hastanın kişiselleştirilmiş tedavi desteğini aldığı bir dünya hayal ediyoruz. Önemli bilimsel soruları cevaplamak amacıyla büyük veriden anlamlı sonuçlar çıkarmak için çalışmalarımıza ve iş birliklerimize devam ediyoruz

Roche’ta, gelecek için yenilikler geliştirirken, tıbbi çözümleri en hızlı şekilde hizmete sunmanın gereğine inanmaktayız. Mirasımız ve misyonumuz her zaman bilimi ilerletmek ve hastalara olan bağlılığımızı ortaya koyarak bakım standardını geliştirmek oldu. Yenilikler ortaya koymak, tedavilerimize erişimi hızlandırmak ve temel güçlü yönlerimizi sürdürmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Her hastaya doğru tedaviyi en doğru şekilde verme stratejimiz, ilaç, diagnostik ve artık yeni nesil sekanslama ve büyük veri tecrübesini de aynı çatı altında toplayarak, kişiselleştirilmiş sağlık alanında bir lider olarak konumlanmamızı sağlıyor.”

ONKOLOJİDE BAŞARININ TEMELİNDE ‘KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ’ YATIYOR

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın öngörüleri, geleceğin sağlık ihtiyaçlarına hazırlanmanın önemine dair çarpıcı bir tablo sunuyor. 2040 yılına gelindiğinde yaklaşık 29,5 milyon yeni kanser vakasıyla karşılaşılacağı tahmin ediliyor.[1] Ancak, onkoloji dünyasında, heyecan verici yeni yönlerin ortaya çıkışına da tanıklık ediyoruz. Böyle önemli bir hastalıkla mücadelede biz de Roche olarak araştırmayı ve yenilikçiliği odağımıza yerleştirdik ve hedefimizi yenilikçi tedaviler üretmek olarak belirledik.

Faaliyet gösterdiğimiz diğer tüm tedavi alanlarında olduğu gibi, bugün en büyük iş alanları olan onkolojide de kişiselleştirilmiş sağlık vizyonuyla her geçen gün yeni bir gelişmeye imza atmaktayız. Genomik profilleme testleri ve detaylı data analizleri kanser tedavisinde kişiye özel yaklaşımı çok daha mümkün kılmaktadır. Onkolojide hastalara yaklaşım ve hastalıkla mücadele etme yöntemlerinin sürekli değiştiği bir dünyada Roche olarak  sürekli yenilikçi yaklaşımlarla bugüne dek çözüm bulunmamış ihtiyaçlara odaklanmaktayız. Bu kapsamda biyoteknolojiyi de karşılanmamış tıbbi ihtiyaçlara yönelik yenilikçi tedaviler geliştirme fırsatı sunan bir alan olarak görüyoruz. Hastaların en iyi ürünlere erişim hakkının bilinciyle üretim süreçlerimizi en yüksek standartlara taşıyoruz. Biyoteknolojik ürün geliştirme konusunda yaptığımız tüm yatırımlar ise, hastalara daha güvenli ve daha etkili tedavileri ulaştırabilmemiz amacına hizmet ediyor.

Natasa Klicko

İMMÜNOTERAPİ İLE YENİ DÖNEM

Roche, aynı zamanda immünoterapi alanında araştırmalar yürüten en büyük şirketlerden biridir. 2016’da ABD’de kanser tedavisi için ilk kanser immünoterapisini hastaların hizmetine sunduk. Halen 100 farklı araştırma ve kombinasyon üzerinde çalışmaktayız. Kanserle savaşta vücudun kendi bağışıklık sistemini nasıl geliştirebileceğimize dair büyüyen bilgimiz, şimdi ve yakın gelecekte bu mücadelede iyimser olabilmemizi sağlayan kilit bir unsurdur. Onkoloji alanında farklı kuruluşlarla ortak çalışmalar yürütmekteyiz. Bu alanda çalışan ve bir Roche Grup firması olan Foundation Medicine (FMI), yüzlerce kanser geni içindeki değişiklikleri çok yüksek bir duyarlılık ve özgüllükle saptayıp her bir hastanın kanserine ilişkin kapsamlı genomik profilleme sunmaktadır. FMI’ın geliştirdiği testler, bir kanserdeki genetik değişikliklerin, onaylanmış, kullanıma sunulmuş veya klinik çalışmalarda araştırılan hedefe yönelik tedavilerle eşleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Roche Onkoloji olarak yarattığımız etkiye odaklanarak, farklı ve hayatları değiştirecek bir portföy geliştirerek, hızlı ve sürdürülebilir erişim sağlayarak, çeviklik ve aciliyetle hareket ederek kanser tedavisinin öncülüğünü yapmaktayız. Dünyada hekimler tarafından en çok tercih edilen ilk 8 onkoloji ürünü arasında 3 Roche ürünü bulunmaktadır. Roche için stratejik önem taşıyan Türkiye’de ise onkoloji ilaçları sektöründeki pazar payını her geçen gün artırmaktayız. Bu bağlamda, 2018’de Türkiye’de toplam 64 bin hasta Roche ilaçlarıyla tedavi edilirken, bu hastaların 29 bini onkoloji ürünlerimizi kullanıldı.”

“ONKOLOJİDE FARKINDALIK PROJELERİNE ÖNEM VERİYORUZ”

“Kanserle mücadelede teşhis ve tedavi kadar, hastaların bilinçlenmesi de en kritik unsurlardan biridir. 2017 yılında meme kanserinde erken teşhis için elle muayene yapmanın önemini vurgulamak ve doğru muayene yöntemlerini anlatmak amacıyla hayata geçirdiğimiz ‘Yaşama Zaman Tanıyın’ projesinin ardından iki yeni farkındalık projesi daha başlattık. Bu çalışmalardan ilki Kanser Savaşçıları Derneği iş birliğiyle Anadolu’da çeşitli etkinlikler düzenleyerek hayata geçirdiğimiz ‘Merakına Yenilsin’ buluşmaları oldu. Bu proje kapsamında, Türkiye’de 2018 yılında kadınlar için en yüksek yaşam riski oluşturan kanser türü olan meme kanseri hakkında insanların aklına gelen tüm sorulara, alanında uzman onkolog ve cerrahların paylaştığı doğru ve güvenilir bilgilerle cevap verdik. Ünlü oyuncu ve sunucu Derya Baykal’ın moderatörlüğünde Denizli, Aydın, Erzurum, Ankara, Trabzon ve Kayseri olmak üzere farklı bölgelerden 6 ilde düzenlenen halk buluşmalarında 2 binden fazla kişiye ulaştık. Proje kapsamında aynı zamanda daha fazla kişiye erişim sağlayabilmek adına instagram hesabı üzerinden yine meme kanseriyle ilgili düzenli olarak bilgi paylaşımı yapmaktayız.”

AKCİĞER KANSERİ FARKINDALIK KAMPANYASI!

“Onkoloji alanındaki farkındalık çalışmalarımızdan biri de, geçtiğimiz yıl başlattığımız ve bu yıl ikincisini Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD) işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz  ‘Bak Ciğerim, Akciğerim’ kampanyasıdır. Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında hayata geçirdiğimiz bu kampanyamızla ise, en sık görülen kanser türü olan akciğer kanserine karşı uyarılara kulak vermenin önemi vurguladık. 2018 yılında Ahmet Mümtaz Taylan ile bir kampanya filmine imza attıktan sonra 2019 yılında da efsane futbolcu Metin Tekin ile bir araya geldik. Başrolünde Metin Tekin’in yer aldığı ve dijital medya kanallarında yayınlanan farkındalık filmi, hayatın tıpkı futbol gibi iyi yönetilmesi gerektiğine ve akciğer sağlığına dikkat çekiyor.”

……………………………………………………………………..

Kaynaklar:

1  http://gco.iarc.fr/tomorrow/home

2 Bray, F. Ferlay, J. Soerjomataram, I. , Siegel, R. L., Torre, L. A. and Jemal, A. (2018), Global cancer statistics 2018: GLOBOCAN estimates of incidence and mortality worldwide for 36 cancers in 185 countries. CA: A Cancer Journal for Clinicians, 68: 394-424. doi:10.3322/caac.21492

3 http://gco.iarc.fr/today/data/factsheets/populations/792-turkey-fact-sheets.pdf Erişim tarihi: 14.10.2019

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Stres Kansere Yol Açar mı?

“Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeni ile birçok kişi geleceğe ait ciddi kaygılar duyuyor. Gerek hastalığa yakalanma ...