Menu
Anasayfa » Enfeksiyon Hastalıkları » Bilinçli Önlemlerle Koronavirüsten Korunmak Mümkün!

Bilinçli Önlemlerle Koronavirüsten Korunmak Mümkün!

Koronavirüs tüm dünyada etkili olmaya devam ediyor. Türkiye’ye de ulaşan koronavirüs ile ilgili şu anda yapılması gereken paniğe kapılmadan gerekli önlemleri almak olduğunu belirten Biruni Üniversite Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Emre Aktepe “Bilinçli korunma önlemleri ile virüsten mümkün olduğunca korunabiliriz ve yayılmasını engelleyebiliz” dedi ve korunma yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

Ellerinizi sık sık 20-30 saniye süre ile yıkayın. Özellikle toplu ortamlarda, toplu taşıma araçlarında ve ortak kullanılan eşyalara temas ettikten sonra ellerin yıkanması ya da dezenfektan ile el hijyeninin sağlanması önemlidir.

Öksürüğünüzü kapatın! Virüs damlacık yolu ile etrafa yayıldığından öksürme ve hapşırma esnasında omzunuz ve kolunuzla ağızınızı kapatırsanız,  damlacıkların etrafa saçılmasını engelleyebilirsiniz. Tek kullanımlık mendiller kullanarak da bu işlemi yapabilirsiniz.

Kişilerarası mesafenizi 1 m ile sınırlandırabilirsiniz.  Yakın temas ve tokalaşmaktan  mümkün olduğunca kaçınmak gerekiyor.

Toplu taşıma araçlarında maske kullanılması virüsün bulaşmasını engelleyebilir.

Astım, bronşit, zatürre gibi solunum yolu hastalığı olanlar ve kalp rahatsızlıkları, diyabet gibi kronik sağlık sorunları olanlar risk grubunu oluşturduğundan, bu hastalar  mümkün olduğunca toplu alanlardan uzak durmalı ve daha sıkı önlemler  almalıdır.

Kapalı ortamların sık sık havalandırılması gerekiyor. 1 saat ara ile bulunduğunuz ortamları havalandırın.

Virüsün kuluçka süresinin 2-14 gün arası değiştiğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Emre Aktepe, Öksürük, solunum sıkıntısı, yüksek ateş gibi erken belirtileri önemsemek ve zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerektiğini, iletti. Dr. Aktepe “Virüsün diğer belirtileri ise, nefes darlığı, halsizlik, iştahsızlık, mide bulantısı, ishal, şeklinde sıraladı.

Seyahat sonrası kuluçka süresine de dikkat çeken Dr. Emre Aktepe, seyahat hikayesi olanların 14 gün süreyi mümkün olduğunca evde geçirmeleri gerektiğini belirtti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

AVM’lerde Hijyene Dikkat

Medical Park İzmir Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Gülfem Terek Ece, açılması gündemde olan ...