Menu
Anasayfa » Erkek Sağlığı » COVID-19 Geçiren Erkeklerin Semen Örneklerinde Virüse Rastlanmadı

COVID-19 Geçiren Erkeklerin Semen Örneklerinde Virüse Rastlanmadı

Androloji Uzmanı Doç Dr. Emre Bakırcıoğlu koronavirüsün erkeklerin üreme sağlığına etkileri konusunda bilgi verdi.

İMMÜN KORUMA MEKANİZMASI VAR

“Testisin kendine özel olan immün koruma mekanizması hem virüsten hem de hastalığın yol açtığı sistemik enflamatuar cevaptan bu organı koruyabilir. Ancak birçok virüs hastalığında örneğin Kabakulak, HIV, Herpes, Ebola ve Zika gibi bu virüs enfeksiyonunu geçiren erkeklerde semende virüs izole edilmiş ve bazı erkeklerde testislerde tutulum gözlenmiştir. Sperm yapımı ve erkek üreme sağlığı ateşli geçen bu hastalıklardan dolayı olumsuz etkilenebilir. SARS-CoV hastalığının testis enfeksiyonuna yol açtığı; ancak hastalığa neden olan virüsün organda tespit edilemediği daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak Aralık 2019’da Wuhan’da ortaya çıkan SARS-CoV-2 virüsü ile ilgili testis tutulumu hakkında daha bir bildiri yapılmamıştır.”

 

Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

SEMEN ÖRENKLERİNDE VİRÜS ARAŞTIRILDI

“Koronavirüsün erkek üreme sağlığına etkisi konusunda çalışmalar sürüyor. Çin’de hastalığı geçiren erkeklerin semen örneklerinde virüsün varlığını araştırıldı. Wuhan Tongji Tıp Fakültesi, NY Cornell Üniversitesi ve Utah Üniversitesi’nin ortak çalışmasında 26 Şubat- 2 Mart 2020 tarihlerinde yeni koronavirüs enfeksiyonu geçiren 18-57 yaşlarındaki 34 Çinli erkekler bu çalışmaya alındı. Bu kişiler COVID-19 belirtisi olan ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve nefes alma güçlüğü nedeniyle yapılan testlerinde virüs enfeksiyonu olan hastalardı. 6 hastada ise viral tutulum şüphesi olabilecek orta düzeyde testislerde ağrı şikâyeti mevcuttu. Ancak hastaların tümünde viral pandemi sebebiyle skrotal muayene yapılmadığı belirtiliyor. Orta derecede semptomları olan bu erkeklerden hastalığın tespitinden yaklaşık 1 ay sonra alınan semen örneklerinde COVID-19 varlığı gerçek zamanlı RT-PCR tekniği ile araştırıldı. Ayrıca Utah Üniversitesi’nde COVID-19 virüsünün testise girmesini sağlayacak reseptörler (ACE2, TMPRSS2) insan testis dokusu üzerinde çalışıldı. Araştırmacılar bu makalede COVID-19 hastalığı geçiren tüm erkeklerden alınan semen örneklerinde SARS-CoV-2 virüsüne rastlamadıklarını belirttiler. Testis dokusu üzerinde yapılan çalışmada ise hücre içerisine girişi sağlayan reseptörlerin (ACE2, TMPRSS2) düzeyinin düşük olduğu ve 6490 testis hücresinde sadece 4 her iki reseptörün varlığının tespit edildiği açıklandı.

Bu çalışma, her ne kadar hasta sayısının az olması ve semen analizinin yapılmamış olması gibi sınırlamalar olmasına rağmen literatürde COVID-19 geçiren erkeklerde semende virüsün gösterilmediğini bildiren ilk çalışma olarak önemlidir ve tıp literatürüne geçmiştir. Testis dokusundaki hücrelerde virüsün hücre içerisine girişini sağlayan reseptörlerin düşük düzeyde varlığının saptanmasının testis ve germ hücrelerini koruduğu şimdilik düşünülmektedir. COVID-19 erkek üreme sağlığı, hormon salınımı ve sperm üretimi üzerindeki etkileri için daha geniş çaplı araştırmalarla kesin sonuca varılacaktır.”

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Sperm Testleri ve Erkek Kısırlığı

Hiç spermi olmayan erkekler baba olabilir mi? Baba olmak isteyen erkeklerde sperm bulma yöntemleri nelerdir? ...