Menu
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Evde Test Yaparak Virüs Miktarını Ölçmek Mümkün

Evde Test Yaparak Virüs Miktarını Ölçmek Mümkün

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Bölümü’nden Assist. Prof. Gözde Durmuş, koronavirüs için yapılan PCR bazlı testlerden ilham alarak evde kendi kendine yapılacak ve hızlı yanıt alınacak testler üzerine çalıştıklarını söyledi.

Kadir Has Üniversitesi’nin gelenekselleştirdiği ve ekonomiden tarihe, sosyolojiden tasarıma birçok konunun ele alındığı “Herkese Açık Kolokyum”una katılarak son dönemde üzerinde durdukları çalışmaları anlatan Assist. Prof. Gözde Durmuş, insan vücudunu tamamıyla anlayacak teknolojiye sahip olduklarını söyledi.

Stanford Üniversitesi’nde kandaki küçük ajanları anlamaya odaklı çalışmalar yaparak biyolojik aletler geliştirdiklerini söyleyen Gözde Durmuş, pandemi nedeniyle başka alanlarda da çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Aklımızdaki değişik fikirler koronavirüs için yapılan PCR bazlı testlerden çıkıyor. Bu testlerin sonuçlarını çok uzun zaman sonra alıyoruz. Biz de bu süreyi azaltacak, evde kullanabileceğimiz testler üzerine çalışıyoruz. Evlerde kullanılan teknolojilerin çoğu antikor miktarına bakıyor. Bu da size hastalığı geçirip geçirmediğinizi söylüyor. Biz ise ağız ya da burundan bir sıvı örneğinden bakarak taşıdığımız virüs miktarını saymak istiyoruz.” diye konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

“Global Sağlık Sorunu” Osteoporoz İle Mücadelede Erken Tanı Hayat Kurtarıyor

Tüm dünyada 200 milyon kadını etkilediği tahmin edilen osteoporoz Dünya Sağlık Örgütü tarafından global sağlık ...