Menu
Anasayfa » Diyabet » “Diyabetle Yaşayan Hastaların Hayatlarında Değer Yaratmayı  Önemsiyoruz”

“Diyabetle Yaşayan Hastaların Hayatlarında Değer Yaratmayı  Önemsiyoruz”

Türkiye’de yaklaşık 7 milyon insanı etkileyen Tip 2 diyabet, kontrol altına alınamadığında şeker yüksekliğine (hiperglisemi) yol açarak zamanla başta kalp-damar sistemi, göz, böbrek, ve sinirler olmak üzere vücudun bütün sistemlerini etkileyen komplikasyonların gelişmesine neden olabiliyor. Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması (TURDEP) -2, tanı almış Tip 2 diyabetlilerin en az yarısının hastalıkla ilgili farkındalıklarının düşük olduğunu ve iyi metabolik kontrol sağlayamadıklarını gözler önüne seriyor.  AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Ecz. Serkan Barış, diyabetle ilgili farkındalık projeleri konusunda şu bilgileri veriyor:

“Araştırma, geliştirme, temel ilaçların ve uzmanlık ürünlerinin üretimi, pazarlanması ve bu hizmetlerin sunulması alanlarına odaklanan AstraZeneca olarak 1999 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Yılda ortalama 6,1 milyar dolar AR-GE yatırımı yapıyor ve yüz milyonlarca kişiyi tehdit eden solunum, otoimmünite, kardiyovasküler- renal, metabolik hastalıklar ve onkoloji gibi alanlardaki tedavilerimizi 100’den fazla ülkede hizmete sunuyoruz. 16 ülkede üretim yapan AstraZeneca olarak Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız ilk günden bu yana toplum sağlığının geliştirilmesine destek olmayı kurumsal sorumluluklarımız ve önceliklerimiz arasında görüyoruz. Çalışmalarımızı süreklilik ve iş birliği içinde yürütüyor ve gerçekleştirdiğimiz projelerle topluma fayda sağlıyoruz.”

DİYABET KONUSUNDA DAHA BİLİNÇLİ BİR TOPLUM İÇİN “ADIMI TARİHE YAZDIM”

“Kurumsal sorumluluk duygusu ve farkındalığıyla diyabet tedavisi alanında yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretme hedefiyle hareket ediyoruz. Bu doğrultuda 2014 yılında Türkiye Diyabet Vakfı iş birliğiyle “Adımı Tarihe Yazdım” projesi başladı. Proje kapsamında kendimiz için günde 10 bin, diyabet için 62 milyon adım atarak Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük Diyabet Eğitim ve Yaşam Köyü’nün kurulmasına katkı sağladık. Kampanya, 36. Vodafone Avrasya Maratonu katılımcılarının “Adımı Tarihe Yazdım” mobil uygulamasını telefonlarına indirmesiyle başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kentin farklı noktalarında yer alan billboardları ve afişleriyle destek verdiği kampanya, katılan 2 bin 500 kişiyle 6 ay gibi kısa bir sürede dünyanın etrafında bir tur (40.000 km) yani 62 milyon adımla hedefine ulaştı. Projeye destek veren tüm gönüllülerin isimleri, Diyabet Eğitim ve Yaşam Köyü’ndeki küresel diyabet birlikteliğini sembolize eden Mavi Halka Duvarı’na yerleştirildi.”

“DİYABETLE KALİTELİ YAŞAM”

“AstraZeneca Türkiye olarak diyabet ile yaşayan hastaların hayatlarında değer yaratmaya devam etmeyi çok önemsiyoruz. 2016 yılında Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, İstanbul Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü ve Gaziantep İl Halk Sağlığı Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Diyabetle Kaliteli Yaşam’ projesiyle, şeker hastalığı tanısı konmuş veya yüksek risk grubunda olan hasta, hasta yakınları ve toplum üyelerinin hastalık ve risk faktörleri konusunda bilgilerinin artırılması ve diyabet hastalarının yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedeflendi.

Projeyle hasta yakınlarının da hastalıkla ilgili farkındalıklarının artırılması amaçlandı.  Ayrıca diyabet hastalarının sürekli etkileşim halinde oldukları sağlık profesyonellerinin eğitimiyle (eğitici eğitimi) diyabette modern hastalık yönetiminin yaygınlaştırılması hedeflendi. Bu bağlamda, temel olarak diyabette ulusal ölçekte uygulanabilir yaşam biçimi ve sorunlara yaklaşım biçiminde yapılacak değişiklikler sayesinde hastalar ve hasta yakınlarının yanı sıra uzman hekimler, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına kadar sağlık profesyonellerini kapsayan çok paydaşlı bir hastalık yönetimi modelinin geliştirilmesi amaçlandı.”

“HEY GENÇ! HAREKETE GEÇ!”

Diyabet hastalığında hareketsizlik ve sağlıksız beslenme de büyük bir rol oynuyor.1 Bu doğrultuda gençlerin hayatında sağlıklı beslenme bilinci yaratmak, fiziksel aktivite ve egzersizin önemini vurgulamak ve yaratıcılık becerilerini ortaya çıkartarak projeye dâhil olan okullar arasında paylaşım sağlamak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı, AstraZeneca Türkiye, Türkiye Diyabet Vakfı ve TOÇEV iş birliğiyle ‘Hey Genç Harekete Geç’ projesi hayata geçirildi. 2018’de başlayan ve üç yıl sürmesi planlanan projeyle İstanbul dâhil toplam 9 il ve 55 farklı okulda, 9. sınıf seviyesinde toplam 11 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. Proje kapsamında şimdiye kadar 22 okul ziyaret edilerek 3 bin 912 öğrenciye ulaşıldı.

Toplum sağlığının temel ve en önemli bileşenlerinden biri olan gençlerin sağlıklı yaşam bilincine odaklanılması amacıyla başlatılan bu proje kapsamında daha sağlıklı nesiller için okullarda eğitim ve atölyeler düzenleniyor. Uzman diyetisyenler ile beden eğitimi ve spor yüksekokulu mezunu sporcular tarafından aktarılan interaktif içerikler ve diğer eğitim faaliyetlerinin yarattığı farkındalık seviyesi, eğitim öncesi ve sonrasında yapılan değerlendirmelerle ölçülüyor.”

“ŞEKER DEYİP GEÇME BUGÜN, YARININI DÜŞÜN”

“Tip 2 diyabet Türkiye’de yaklaşık 7 milyon insanı etkileyen ömür boyu süren (kronik) bir hastalıktır.2 2045 yılında bu sayının 11 milyonun üzerinde olacağı tahmin edilmektedir.

TURDEP-II çalışması, bizlere Türkiye’de toplumun diyabet farkındalığının düşük olduğunu ve bilinen diyabetlilerin en az yarısında iyi metabolik kontrol sağlanamadığını ortaya koymaktadır.

Diyabet kontrol altına alınmadığında, hiperglisemi-şeker yüksekliğine yol açarak zamanla başta kalp-damar sistemi, göz, böbrek, sinir sistemi olmak üzere vücudun bütün sistemlerini etkileyen komplikasyonların gelişmesine neden olabilmektedir.1

AstraZeneca olarak diyabet ve diyabete bağlı olarak gelişen komplikasyonlar konusunda farkındalığı artırmak amacıyla 2019 yılında ‘Şeker Deyip Geçme Bugün, Yarınını Düşün’ kampanyamızı başlattık. ‘Hastalar Önceliğimizdir’ değerimizden yola çıkarak oluşturduğumuz, ‘Şeker Deyip Geçme Bugün, Yarınını Düşün’ farkındalık kampanyamız şimdiye kadar çeşitli dijital kanallardan 10 milyonun üzerinde kişiye erişim sağladı.

Kampanyamız ile, Tip 2 Diyabet hastalık yönetiminde glukoz (şeker) merkezli tedavi yaklaşımının ötesinde erken dönemde diyabete bağlı gelişen komplikasyonların yönetiminin de önemini vurgulamaya ve tüm paydaşlarımızda farkındalığı artırmaya katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Çocuklarda Diyabet Yüzde 50 Arttı

Çocuklarda görülen tip 2 diyabet hastalığının dünyada büyük bir hızla arttığını belirten uzmanlar, bunun en ...