Menu
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Akciğer Kanseri Risk Faktörlerini Öğrenebilme İmkanı Tanıyan Web Sitesini Kullanıma Sundu

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Akciğer Kanseri Risk Faktörlerini Öğrenebilme İmkanı Tanıyan Web Sitesini Kullanıma Sundu

Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı’nda kullanıma açılan ve www.akcigerimiziokuyoruz.com adresinden ulaşılabilen web sitesindeki anket ile akciğer kanseri risk faktörlerine yönelik bilgilere ulaşılabiliyor.

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, tüm dünyada en sık görülen ve en ölümcül kanser çeşidi olan akciğer kanserine karşı farkındalığı artırmak için AstraZeneca’nın koşulsuz desteğiyle “Akciğerimizi Okuyoruz” web sitesini hayata geçirdi. www.akcigerimiziokuyoruz.com adresinden ulaşılabilen web sitesinde, Türkiye’nin görülme sıklığında yüz binde 36,9 ile dünyada ilk 10 ülke arasında[1] yer aldığı akciğer kanserine dair belirti, risk faktörleri ve yaygınlık gibi yararlı bilgilere ulaşılabiliyor.

KISA SORULARLA AKCIĞER KANSERI RISK FAKTÖRLERİ

Sitede bulunan “Akciğerimizi Okuyoruz Testi”ne giren ziyaretçiler, yalnızca birkaç sorudan oluşan formu doldurup akciğer kanseri risk faktörlerinin hangilerine maruz kaldıklarına dair fikir edinebiliyorlar. Test sonucunda akciğer kanseri risklerine dair bilgilendirilen ziyaretçiler, risk faktörlerinin azaltılabilmesine yönelik önerilerin bulunduğu resmi kaynaklara yönlendiriliyorlar. Akciğer kanserinin tedavi edilebilen ve risk faktörlerinin azaltılması durumunda önlenebilen bir hastalık olduğunu hatırlatan Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Özlem Sönmez, siteyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Akciğer kanseri hem ülkemizde hem de dünyada kanserden kaynaklanan ölümlerin en yaygın sebebi. Türkiye’de her yıl yaklaşık 34.703 yeni akciğer kanseri olgusunun ortaya çıktığı hesaplanıyor.1  2018 yılında dünyada 2 milyona yakın yeni akciğer vakası görüldüğü tahmin ediliyor.[2] Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı’nda, kamuoyunu akciğer kanserinin risklerine dair bilgilendirmeyi ve herkesin kendi risk seviyesine dair fikir sahibi olabilmesini amaçlayan bu faydalı kaynağı hizmete sunmaktan mutluluk duyuyoruz.”

[1] Ferlay J, Ervik M, Lam F, Colombet M, Mery L, Piñeros M, Znaor A, Soerjomataram I, Bray F (2018). Global Cancer Observatory: Cancer Today. Lyon, France: International Agency for Research on Cancer. Available from: https://gco.iarc.fr/today, Erişim Tarihi: 17.10.2020.

[2] https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/akciger-kanseri-farkindalik-ayi.html

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Nasıl Covid-19 Aşısı Olacağım?

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF)’dan yapılan açıklamada Covid-19 aşısı olmak isteyenler için işleyiş anlatıldı. Belli ...