8 Öneri ile Erken Menopoz Riskinizi Erteleyin

Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Sözen erken menopozun belirtilerini anlattı, menopoz yaşını ertelemeye yardımcı olacak ipuçları verdi.

8 Öneri ile Erken Menopoz Riskinizi Erteleyin

Bizi Takip Et


Birçok kadın, menopoza 50’li yaşlarının başlarında gireceğini tahmin ediyor ancak bazı kadınlar için bu durum çok daha erken gerçekleşebiliyor. Yaklaşık 100 kadından biri 40 yaşına gelmeden, yumurtalık yetmezliği sonucu menopoza girerken, yaklaşık 100 kadından 10’u, 40-45 yaş arasında menopoza giriyor.

ERKEN MENOPOZ NEDENLERİ

Çoğu durumda yumurtalık yetmezliği ve erken menopoz için bilinen net bir sebep yok ancak sigara içmek, kanser tedavisi gibi bazı tedaviler, rahmin alınması ve aile geçmişi menopozun daha erken yaşanmanısına neden olabiliyor.

"Erken menopoz, sağlıkla ilgili olumsuz etkilerinin yanında çoğu zaman aile planlaması anlamında kötü bir sürpriz olarak görülebilir. Bu yüzden erken menopoz belirtilerine karşı tetikte olmak gerekir" diyen Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Sözen, erken menopozu engellemek için önemli ipuçları verdi.  

SAĞLIKLI BESLENİN

Sağlıklı bir beslenme programı, genel sağlığınıza sağlayacağı yararın yanında menopoz semptomlarını hafifletebilir. Bazı araştırmalar, kepekli tahıllar, baklagiller ve yağlı balıklar tüketmenin menopoz semptomlarını hafiflettiğini hatta menopoz başlangıcını geciktirdiğini öne sürüyor. Bu besinlere rutin beslenmenizde yer vermeniz tavsiye olunur.

KALP SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN

Menopoza girdiğinizde östrojen hormonunun kalbi koruyucu etkisi ortadan kalkar. Bu yüzden erken menopoz durumunda daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski ortaya çıkar. Sigarayı bırakarak, sağlıklı beslenerek, normal kiloda kalarak ve ölçülü alkol alarak kalbinize iyi bakmalısınız.

KEMİKLERİNİZE İYİ BAKIN

Östrojen hormonunun kalp üzerinde olduğu kadar kemik sağlığı üzerinde de koruyucu etkisi vardır. Erken menopoz osteoporoz riskini artıracağı için kalsiyum ve D vitamini içeren besinler tüketmek sağlıklı kemikleri korumaya destek olur.

AKTİF OLUN

Düzenli egzersiz yapmak kalp, kemik ve ruh sağlığına iyi geleceği için erken menopozun semptomlarını hafifleteceği gibi sağlıklı bir kiloda kalmaya yardımcı olur.

DEĞİŞİKLİKLERİ KABULLENİN

Menopoz semptomlarını çevrenizden daha erken tecrübe etmek ve bu durumu kabullenmek zor olabilir. Hayatınızdaki bu değişimi size sınırlayan bir durum olarak karşılamak yerine bir uzman yardımıyla gerekli yaşam tarzı değişikliklerini benimseyerek ilerlemeniz faydanıza olacaktır. Bu duruma karşı hazırlıklı davranıp embriyo ve yumurta dondurma seçeneklerini de gözden geçirebilirsiniz. Yumurta dondurma işlemi hem evli hem de bekar kadınlar, embriyo dondurma işlemi ise evli kadınlar için aile planlamasını sekteye uğratmayacak önlemlerdir.

YAŞAM TARZI ÖNEMLİ

Vücudunuza iyi gelen alışkanlıklar edinmeniz genel sağlık durumunuz için olduğu kadar erken menopoz için de önemli. Yaşamınızdaki ani değişiklikler, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme ve stresin erken menopoz riskini arttırdığı düşünülüyor. Stresten uzak ve sigarasız bir yaşam erken menopoz riskine karşı menopoz yaşınızı erteleyecektir.

HRT ÇÖZÜM NİTELİĞİNDE

Yumurtalıklarınızın artık üretmediği östrojen ve progesteron hormonlarının yerini alan hormon replasman tedavisi, bu hormonların yokluğu ile ortaya çıkabilecek kalp rahatsızlıkları ve osteoporoza (kemik erimesi) karşı koruyucu bir etki yaratır.

HAMİLELİK HALA MÜMKÜN

Şansınız düşük olsa da ara sıra yumurtlama olabileceği için hamile kalabilirsiniz. Hamilelikten kaçınmak istiyorsanız “Nasıl olsa menopozdayım!” demek yerine doktorunuzla konuşarak bir doğum kontrol yöntemi seçmeniz gerekir. 


İçeriği Paylaşın