Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Tehkilesi!

Sıcak havalar birçok hastalığa zemin hazırladığı gibi idrar yolu enfeksiyonlarının da artmasına neden oluyor. Özellikle çocuklarda görülen idrar yolu iltihabı hakkında Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, önemli bilgiler verdi.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Tehkilesi!

Bizi Takip Et


Yazın çocukların hastalıklardan kaçınması daha kolay gibi görünse de sıcak havalar birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, çocuklarda yazın sık görülen idrar yolu enfeksiyonu hakkında merak edilenleri anlattı.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU KALICI BÖBREK HASARLARINA NEDEN OLABİLİR

Yazın gelmesiyle birlikte deniz ve havuz sezonu da  açıldı. Ancak deniz ve havuzda bulunan mikroplar özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarıyor.

Çocuklarda yazın en sık görülen enfeksiyonların başında gelen idrar yolu iltihabı, özellikle küçük yaşlarda büyük riskler oluşturuyor. Bu risklerin başında ise kalıcı böbrek hasarları geliyor.

Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı konuyla ilgili,  "Bu doğrultuda yüksek ateşin eşlik ettiği idrar yolu iltihabı böbreğe vurmuş demektir ve böbrekte kalıcı hastalıklara neden olabilir. Tekrarlayan ve ateşin eşlik ettiği idrar yolu iltihapları ise böbrek hasarının ilerlemesi halinde kalıcı böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir. Erken teşhis edilen idrar yolu iltihabının başarılı bir şekilde tedavi edilmesi ve böbreğin korunması bu anlamda oldukça önemlidir" dedi.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ

İdrar yaparken yanma, 
İdrar sırasında acıma hissi,
Sık idrar yapma, 
İdrar kaçırma, 
Karın ağrısı ve ateş 
Hafif iştahsızlık, 
Kilo alamama 
Yeni doğanlarda sarılık gibi farklı belirtilerle görülebilir.

1-6 aylık bebeklerde gaz sancısı ile karşılaşılabilir. Gaz sancısı gibi ayaklarını karnına çekerek ağlayan bir bebekte idrar tahlili yapmak, kesin tanı için çok önemlidir.

DOĞRU ANTİBİYOTİK KULLANIN

İdrar yolu iltihabının tekrarlanmasını engellemek için eğer varsa altta yatan nedeni bulmak önemlidir. Bunun dışında günde tek yarı doz şeklinde alınan koruyucu antibiyotik uygulamaları, bol su içmek, dar iç çamaşırı giymemek, tuvaletini yaptıktan sonra alt temizliğinin önden arakadan yapılması faydalıdır. 

Birçok ebeveyn antibiyotik kullanımının çocuğun böbreklerine zarar vermesinden endişe etse de Aminoglikozid grubu dışında hiçbir antibiyotik böbreğe zarar vermez. Tedavi için genellikle böbreğe zarar vermeyen sefalosporin grubu ilaç tercih edilmektedir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNA NE İYİ GELİR, NE GİBİ ÖNLEMLER ALINMALIDIR?

* Havuz ve deniz sonrasında mutlaka duş aldırın, ıslak mayo ile uzun süre bekletmeyin.
* İdrar yolu enfeksiyonlarına sebep olan bakterilerin dışa atılmasını sağlayan en büyük yardımcınız sudur.  Çocuklarınıza bol bol su içirin.
* Çocuklara hijyen kurallarını doğru öğretin ve kurallara uymasını sağlayın. Özellikle tuvalette hijyen çok önemlidir.
* Çocuklarda idrarını tutmak yaygın görülür. Ancak bu durum idrar yolu enfeksiyonlarının önünü açar. Bu anlamda çocuklara idrarlarını tutmamaları gerektiğini anlatın.
* Çocuklarınıza bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden oluşan bir beslenme düzeni oluşturun.
* Çocuklarınıza dar giysiler giydirmekten kaçının.


İçeriği Paylaşın