Dikkat: Kalp Krizi Geçiren Kadınların Yüzde 42'si Göğüs Ağrısı Hissetmiyor

Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor, erkeklerde ve kadınlarda görülen kalp krizi belirtilerinin farklı olduğunu dile getirerek önemli uyarılarda bulundu.

Dikkat: Kalp Krizi Geçiren Kadınların Yüzde 42'si Göğüs Ağrısı Hissetmiyor

Bizi Takip Et


Kalp hastalıkları denilince çoğu kişinin aklına ilk olarak erkekler gelmektedir oysa erkeklerde kalp krizi riski ve görülme sıklığı daha fazla olsa da kalp krizine bağlı ölüm oranı kadınlara göre daha azdır. Çünkü kadın kalbinin verdiği işaretlerin farklılık göstermesi nedeniyle erken teşhis şansı daha düşük olmaktadır. 

2018'de yayınlanan bir rapora göre, bilimsel araştırmalara kadınların yeterince dahil edilmediği, yetersiz teşhis edildiği, yetersiz tedavi edildiği ve iyileşme sürecinde yeterince desteklenmediği ortaya kondu. 

Bu raporda aynı zamanda kadınların yüzde 78'inde erken kalp krizi uyarı işaretlerinin sağlık sistemi tarafından gözden kaçırıldığı da görüldü. Yani acil bir kalp sorunu yaşayan bir kadının yanlış teşhisle evine gönderilme olasılığı bir erkeğe kıyasla kat ve kat fazla oluyor. Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor, kadın kalbiyle erkek kalbinin farklarını anlattı, kadınlara önemli uyarılarda bulundu.

KADINLARDA VE ERKEKLERDE KALP KRİZİ BELİRTİLERİ FARKLI

Kalp damar hastalıklarında kadınlarda görülen semptomlar erkeklerden farklı oluyor. Kadınlarda kalp hastalığıyla ilgili kafa karıştıran bir diğer sorun da herhangi bir atardamar tıkanmadan bile kalp krizinin meydana gelebiliyor olması. Bu, kalp atardamarının aniden kendi üzerine kapandığı bir “koroner arter spazmı” ile görülüyor. Aynı zamanda, kalp atardamarının iç kısmının yırtıldığı ve bir kan pıhtısı oluştuğu "spontan koroner arter diseksiyonu" ile de olabiliyor.

ERKEKLERDE KALP KRİZİ BELİRTİLERİ

Çoğu erkekte kalp krizi, sanki bir fil orada oturuyormuş gibi nefes almayı zorlaştıran, göğüste ağır bir baskı hissi ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca erkeklerde terleme, mide bulantısı ve göğüs veya üst kol, omuz ağrısı olabilir.

KADINLARDA KALP KRİZİ BELİRTİLERİ

Kadınlar için ise semptomlar nefes darlığı, baş dönmesi, mide bulantısı, soğuk terleme, iştahsızlık, aşırı güçsüzlük, yorgunluk hissi, çene veya boyunda ağrı ve genel bir halsizlik hissi olarak deneyimlenebilir.

Erkeklerin aksine kalp krizi geçiren kadınların yüzde 42'si hiç göğüs ağrısı yaşamadığını dile getirmektedir. 

 "KADINLAR KALP HASTALIKLARI KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLMELİ"

Kadınlar için durumu zorlaştıran faktörlerden biri, kimi zaman kendileri yerine “başkalarıyla ilgilenme” duygusunun ağır basması oluyor. Bu, kadınların kalp krizi belirtilerini ve semptomlarını görmezden gelmelerinin ve genellikle hayatlarını kurtarmak için hastaneye zamanında gelmemelerinin en önemli nedenlerinden biridir.

KALP HASTALIKLARININ ERKEKLERDE OLDUĞUNA İNANILIYOR

Diğer faktör kalp ve inme ile ilgili 2000 kadınla yapılan ankette görülüyor. 19 ila 29 yaşındaki kadınların yalnızca %37'si, 50 ila 69 yaşındaki kadınların yüzde 58'i kalp hastalığının kadınlarda erkeklerden farklı olabileceğine inanıyor.

Bu bulgu, kalp hastalığının ölümlerin önde gelen nedeni olmaya devam ettiği konusunda sağlık uzmanları, özellikle kadınlar ve genel halkı uyarma konusunda büyük bir halk eğitimi görevimiz olduğunu gösteriyor.

KADINLARDA KALP DAMAR HASTALIKLARI İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Kadınlar için geleneksel risk faktörleri arasında diyabet, hipertansiyon, kolestrol, sigara, obezite ve fiziksel aktivite eksikliğinin yer aldığını dile getiren Dr. Utku Zor, yeni yeni tanımlanan, geleneksel olmayan risk faktörlerinden bazılarını da erken doğum, hipertansif gebelik bozuklukları, gebelik ilişkili diyabet, meme kanseri tedavileri, otoimmün hastalıklar ve depresyonu olarak sıraladı. 


İçeriği Paylaşın