Düşen Enerjinizi Yükseltmenin Yolları

Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar, gün içerisinde enerji düşüren tutum ve davranışları anlattı, enerjinizi yükseltmenize yarayacak önemli tavsiyelerde bulundu.

Düşen Enerjinizi Yükseltmenin Yolları

Bizi Takip Et


Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar, gün içerisinde karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememenin enerjiyi düşürdüğünü ve kişisel algılamaların da olumsuz etkilere yol açtığını dile getirdi. 

HAYIR DİYEMEMEK ENERJİYİ DÜŞÜRÜYOR

Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar, "Enerjiyi düşüren davranışların başında karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememek geliyor. Bu durum kişide var olan enerjinin tükenmesine sebebiyet veriyor" dedi.

KİŞİSEL ALGILAMALAR ENERJİYİ DÜŞÜRÜYOR

Enerjiyi gün içerisinde düşüren ve özellikle de sosyal anlamda zorlayan durumlardan biri de kişisel algılamalardır diyen Gökpınar, "İşe giderken bir arkadaşa günaydın denmesine rağmen karşı taraftan yanıt alınmaması örnek gösterilebilir. Ancak önemli olan, yapılan bu davranışı kişisel algılamadan önce başka bir sebebi olup olmadığını öğrenmektir. Uyku düzeni, beslenme düzeni ve yeteri kadar su içmemek de enerjiyi düşüren fiziki durumlar arasında yer alıyor" ifadelerini kullandı.

DEĞİŞTİRİLEMEYECEK DURUMLAR KABULLENİLMELİ

Geçmişe dönüp sürekli değiştirme ihtimali olmayan şeyleri düşünmenin de gün içerisindeki enerjiyi tamamen alıp götürdüğünü söyleyen Gökpınar,

“Enerji düşüklüğü yaratan bazı durumlar vardır. Örneğin işteki arkadaşlar ile beraber bir proje üzerinde çalışırken birçok kişinin isteklerine ‘hayır’ diyememe duygusu, yeni hedeflere karşı istek arzusunun kaybedilmesine neden olur. Tam bu noktada kısır döngü de başlamış oluyor. Stres olacak durumlara rağmen değiştirilemeyecek durumları kabullenmek en doğru yaklaşım olacaktır” diye konuştu.

DOĞRU NEFES EGZERSİZLERİ OLUMSUZ ETKİLERİ YATIŞTIRIYOR

Pembenar'da yer alan habere göre, doğru nefes egzersizleri yapmanın da motivasyonu düşürücü olumsuz etkilere karşı yatıştırıcı rol oynayabildiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar, “Diğer insanları memnun etmek için birçok şey yapılsa da bireyin kendisine ‘Enerjimi ve kendimi mutlu etmek için ne yapıyorum?’ sorusunu sorması gerekiyor. Akla gelen düşüncelerle savaşmanın yararı yoktur. Tam tersine düşünürken başka bir şeye odaklanmak veya bazen varlıklarını kabul etmek daha faydalıdır. Motivasyon bazen uzun vadeli hedeflerde daha kolay kaybedilebiliyor. Bu hedeflere küçük adımlarla kısa vadeli hedefleri tamamlayarak ulaşmak her zaman motivasyonu ve günlük enerjiyi güçlü tutacaktır” dedi.

EVCİL HAYVANLAR ENERJİYİ ARTIRIYOR

Paylaşım yapılabilen insanların, evcil hayvanların ve insanı yalnız hissettirmeyen iletişimlerin mutlaka günlük enerjinin artmasına katkıda bulunduğunu ifade eden Gökpınar, “Örneğin sokağa çıkma yasağında yapılan telefondaki konuşmalar, enerjiyi gün içerisinde yükselten etkenlerdir. Dolayısıyla da tüm bahsettiğimiz bu olguların etkisi, motivasyon artışında veya azalmasında büyük rol teşkil ediyor” dedi.


İçeriği Paylaşın