Kök Hücre Tedavisi Kireçlenme ve Fıtığa Çare Oluyor

Kök hücre hakkında merak edilenleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Özyazgan Sağlığım İçin Herşey'e anlattı.

Kök Hücre Tedavisi Kireçlenme ve Fıtığa Çare Oluyor

Bizi Takip Et


Kök hücre hakkında merak edilenleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Özyazgan, anlattı.

‘‘İLERİ TEKNOLOJİYLE DONATILMIŞ BİR TEDAVİ YÖNTEMİ’’

. Kök hücre nedir? Vücudun hangi bölgesinde bulunur?

‘‘Kök hücre, son yıllarda geliştirilen ve en ileri teknolojiyle donatılmış bir tedavi yöntemidir. Türkiye’de kök hücre uygulaması son 3 yılda katlanarak artmıştır. Çünkü artık insanlar modern şehir yaşamında trafiğe çok fazla zaman ayırıyorlar ve çok stresli ortamlarda çalışıyorlar. Ayrıca ameliyat ve bakım, rehabilitasyon, dikiş, pansuman, kontrol gibi süreçlerden dolayı açık cerrahiyle vakit kaybetmek istemiyorlar. Kök hücre tedavisiyle ameliyatsız, narkozsuz, bıçaksız ve herhangi bir riski olmadan hastanın göbek bölgesindeki yağları incecik iğnelerle alınıyor. Hasta hem zayıflatılıyor hem şekillendirilip inceltiliyor hem de alınan yağlar saflaştırılmış kök hücre haline getirilip hastanın problemli bölgelerine nakil ediliyor.

DİZ KİREÇLENMESİNİN TEDAVİSİNDE

Mesela diz kireçlenmesinin standart tedavisinde narkoz verilerek kireçlenmiş olan dokular çıkartılıp açık cerrahiyle protez platin takılıyor. Bu geri dönüşümsüz bir işlem olduğundan bir süre sonra çıkartılıp yerine yenisinin takılması gerekiyor. Biz, hastaya protez takıp geri dönüşümsüz bir işlem yapmak yerine narkoz vermeden, bıçak değdirmeden, hastanede yatırmadan göbek bölgesindeki yağları küçük kanüllerle çekerek alıyoruz. Mesela dizinde kireçlenme, menüsküs yırtığı, çapraz bağ yırtığı, kıkırdak zedelenmesi, sıvı kaybı gibi problemi olan bir hastanın dizine kök hücre tedavisi yapıldığında kök hücre o bölgede adeta bir tamirci görevi görüyor. Bulunduğu yerdeki hücreye bağlı olarak orada kıkırdaksa kıkırdak hücresine, kassa kas hücresine, kemikse kemik hücresine dönüşüyor. Verilen kök hücreler oradaki bozulmuş olan eklem, doku ve hücreleri tazeleyerek gençlik aşısı oluşturuyor.

BEL VE BOYUN FITIKLARININ TEDAVİSİNDE

Mesela bel ya da boyun fıtığı olan hastalarda da önce lazerle fıtıklar dışarı çıkartıliyor. Arkasından o fıtık olan bölgeye kök hücre tedavisiyle bir koruma kalkanı yapılıyor. Hasta akşam evine dönebiliyor. Bir gün içerisinde, tek seansta ve tek saatte hastanın bütün problemleri çözülüyor. Bir  gün içerisinde hastanın önce ücretsiz checkup ile bütün tahlilleri, tetkikleri, filmleri sıfırdan yenileniyor. Arkasından kök hücre uygulamasına başlanıyor. Kireçlenme ve fıtık, normal şartlar altında ayrı ayrı rahatsızlıklar olmasına rağmen kök hücre tedavisinde bütün rahatsızlıklar aynı seansta ve tek saatte birlikte çözülebilmektedir. Mesela hastanın eğer hem boyun fıtığı hem diz kireçlenmesi varsa ve cildini de gençleştirmek istiyorsa bunların üçü aynı anda yapılabiliyor. Veya saç çıkartmak istiyorsa dördü aynı anda gerçekleştirilebiliyor. Kök hücre tedavisinde hastanın cilt yenilenmesi ve cildinin daha taze olması bir saat içerinde tek seansta halledilebiliyor.’’ 

. Kök hücre vücuttan alınırken kişi herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık hisseder mi?

‘‘Ağrılı olan tek işlem göbek bölgesinden yağ çekme yani kök hücrenin numune alınması işlemidir. Bunun için hastaya sadece lokal anesteziyle sedasyon yapılır.’’


İçeriği Paylaşın