2 Aile Çapraz Organ Nakli İçin Türkiye'de Buluştu

Bulgaristanlı ve Zonguldaklı iki böbrek hastası İstanbul'da gerçekleşen çapraz organ nakli ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

2 Aile Çapraz Organ Nakli İçin Türkiye'de Buluştu

Bizi Takip Et


57 yaşındaki Bulgaristanlı Ivan Petrov Ivanov böbrek yetmezliği yaşayan eşine böbreğine vermek istedi ancak eşiyle aralarında uyum olmaması nedeniyle bağışçı olamadı.  Zonguldaklı Erdal Ünal ise eniştesine böbreğini vermek istedi ama onların arasında da böbrek uyumu olmaması nedeniyle nakil gerçekleştirilemedi.

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan'a başvuran Bulgaristanlı ve Zonguldaklı aileler çapraz nakil için bir araya getirildi.  Organ nakli, Prof. Dr. Alp Gürkan tarafından başarı ile gerçekleştirildi. İki aile yaşadığı süreci anlattı. 

BÖBREĞİMİ VERİRKEN DİN, DİL, IRK AYRIMI GÖZETMEDİM

Çapraz böbrek nakli sonrası sağlığına kavuşan Ivan Petrov Ivanov duygularını şöyle anlattı;

“Buraya Alp Bey’in yaptığı işlemleri duyarak ve Türkiye’nin sağlık turizminde gelişmiş olması nedeni ile geldik. Burada bizimle çok ilgilendiler. Ekip dayanışması vardı. Herkes iyi olmamız için elinden geleni yaptı. Herkese sonsuz teşekkür ederiz. Şuan da sağlık durumumuz gayet iyi. Türk, Hristiyan, Musevi ayırt etmiyoruz. Önemli olan insanlıktı. Ben çok mutlu ve çok memnunum. Yine olsa yine böbreğimi verirdim. Böbreğimi verirken din, dil, ırk ayrımı gözetmedim. Böbreğin ırkı olmaz. Böbreğimi memnuniyet ile verdim. Şuanda çok iyi ve çok mutluyum. Karşılıklı olarak birbirimize bir hayat bağışladık. Türkiye’deki aile benim eşime, ben de onlara bir hayat verdim” dedi.

TEK ŞANSIMIZ VARDI O DA TÜRKİYE'YE GELMEKTİ

54 yaşındaki Sılviya Dimitrova İvanova'ya hipertansiyona bağlı böbrek yetmezliği teşhisi kondu. En büyük arzularından bir tanesinin organ bağışının Bulgaristan da yapılması olduğunu dile getiren Sılviya, “Bulgaristan da nakil olmayı bekleyen çok fazla hasta var. Sesimizin Bulgaristan da duyulmasını çok isteriz. Çapraz nakil oradaki hastalar için de oldukça değerli. Ülkemiz de çapraz nakil işlemleri sıklıkla yapılamıyor. Uygun böbrek ve uygun verici bulunamıyor. Hayatımızı devam ettirebilmek için tek şansımız vardı o da Türkiye’ye gelmekti. Yaşam kalitemiz bu nakil ile birlikte artacak. Kendimi çok iyi hissediyorum” dedi.

"ARTIK DİYALİZE GİRMEYECEĞİM"

Zonguldak’ta yaşayan 54 yaşındaki Mustafa Cora, “1 yıldır diyalize giriyordum. Uygun çapraz nakil bulundu ve nakil oldum. Bulgaristan’dan gelen aile ile uyuşma oldu. Bu şekilde sağlığımıza kavuştuk. Diyaliz süreci beni çok yıprattı. Haftanın 3 günü 4 saat diyalize gidiyordum. Yaşam kalitemi oldukça etkiliyordu. Alp Bey’e ve ekibine çok teşekkür ederiz. Kayınbiraderim hiç düşünmeden böbreğini verebileceğini söyledi. Çapraz nakile uyumlu çıktı. Ona çok teşekkür ederim. İlk önce eşim ve çocuklarım vermek istedi. Ama onlarda uyum görülemedi. Sılviya’nın eşinin böbreği ben de, Erdal’ın böbreği ise Sılviya’da olacak. 2 farklı milletiz ama insanlık çok önemli. Önemli olan milleti, ırkı değil insanlığı. Biz burada birbirimizin hayatlarına dokunduk. Hayatlarımızı kurtardık. Şuanda kendimi çok iyi hissediyorum” dedi.

Eniştesi için böbreğini bağışlayan 42 yaşındaki Erdal Ünal, “Enişteme şeker hastalığı ile birlikte organ yetmezliği teşhisi kondu. Organ bağışçısı olma serüvenim böylelikle başladı. Bu süreç başlayınca nerede yaptıracağımıza nasıl bir yol izleyeceğimizi araştırdık. Bu işin uzmanına gelmek istedik ve bu işin en iyi İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nde yapıldığını öğrendik. Biz de akabinde hemen İstanbul’a geldik. Burada gerekli tahlillerimiz yapıldı. Daha sonra çapraz nakil olarak eşleştik. Operasyon sorunsuz bir şekilde sonuçlandı. Daha 4 gün oldu ama ayaklandım ve yürümeye bile başladım. Kendimizi çok iyi hissediyoruz. Umarım herkes bu konuda daha hassas davranır ve organ bağışı daha da artar” diyerek duygularını dile getirdi.

"ÇAPRAZ NAKİLİ ÜLKEMİZDE EN ÇOK UYGULAYAN EKİBİZ" 

Genel Cerrahi Uzmanı ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alp Gürkan, “Çapraz böbrek nakli kan grubu uyumsuz çiftler için nakil şansının yaratıldığı bir yöntem. Bu yöntemi ülkemizde ilk ve belki de en fazla uygulayan bir ekip olarak çapraz böbrek nakli eşleştirme havuzumuz çok geniş. Bu nedenle bu yöntemle nakil olmak isteyen hastalar için uygun başka bir çift bulmak bizim merkezimizde oldukça kolay oluyor. Tabi bu yöntemin sağlıklı uygulanabilmesi içinde nakillerin eş zamanda yapılması gerekiyor. Bunun için de kuvvetli bir cerrahi ekip şart. Bu sefer yaptığımız çapraz nakillerden bir çift ülkemizden bir çift de Bulgaristan’dan merkezimize müracaat etti.

Organ nakli koordinatörümüz bu aileleri çaprazladı, çiftleri hastanemize çağırarak tanıştırdık ve incelemelere başladık. Her şey uygun çıkınca nakillerini başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Vericileri 4. Gün sağlıklı bir şekilde taburcu ettik. Alıcılarımızın da takılan böbrekleri çok iyi çalışmaktadır. Onları da yakında sağlıklı bir şekilde evlerine yollamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.


İçeriği Paylaşın