Diyabetin Kontrol Altına Almanın 11 Etkili Yolu

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, diyabetin olumsuz etkilerini azaltmanın 11 yolunu anlattı.

Diyabetin Kontrol Altına Almanın 11 Etkili Yolu

Bizi Takip Et


Diyabetli hasta sayısı Türkiye’de ve dünyada her geçen gün artıyor. Tedavi edilmeyen diyabet ise sinir hasarı, kalp ve böbrek hastalıkları, görme kaybı ve uzuv kaybı gibi ciddi komplikasyonlara sebep olabiliyor. Diyabetin yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisiyle kontrol altına alınabildiğini hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, hastalara 11 tavsiyede bulundu:

KAN ŞEKERİ SEVİYENİZİ KONTROL ALTINDA TUTUN

"Doktorunuzun hedef kan şekeri aralığını belirlemesine ve bu aralığı korumak için çalışmasına izin verin. Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol edin ve gerektiğinde diyabet ilaçlarınızı alın.

SAĞLIKLI BESLENİN

Diyabet dostu bir beslenme planı, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza ve sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olur. Yeterli miktarda meyve, sebze ve tam tahıllı besinler tüketmeye özen gösterin. Yağlı ve işlenmiş gıdalardan kaçının.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN

Haftada en az 150 dakika orta tempolu egzersiz yapmayı hedefleyin. Düzenli egzersiz; kan şekeri seviyenizi düşürmeye, kilo vermenize ve genel sağlığınızı iyileştirmeye destek olur.

SİGARADAN UZAK DURUN 

Sigara içmek, diyabetin komplikasyon riskini önemli ölçüde artırır. Sigarayı bırakmak için bir sigara bırakma programına katılın veya doktorunuzla konuşun.

DÜZENLİ OLARAK DOKTOR KONTROLLERİNİZİ SÜRDÜRÜN

Doktorunuz, diyabetin komplikasyonlarını erken teşhis ve tedavi etmek için düzenli olarak sizi kontrol edecektir. Göz, ayak muayeneleri ve böbrek fonksiyon testleri gibi taramalara katılın.

KAN BASINCINIZI KONTROL ALTINDA TUTUN 

Yüksek tansiyon, diyabet riskini artırır. Kan basıncınızı 130/80 mmHg’nin altında tutmayı hedefleyin.

KOLESTEROL SEVİYENİZİ YAKINDAN TAKİP EDİN

Yüksek kolesterol seviyeleri, kalp hastalığı riskini artırır. LDL (kötü) kolesterolünüzü 100 mg/dL’nin altında tutmayı ve HDL (iyi) kolesterolünüzü 40 mg/dL’nin üzerinde tutmayı hedefleyin.

AYAK SAĞLIĞINA ÖZEN GÖSTERİN

Diyabet, ayaklarda sinir hasarına ve kan dolaşımının zayıflamasına neden olabilir. Ayaklarınızı her gün kontrol edin ve herhangi bir kesik, yara veya şişlik gözlemlerseniz hızlıca doktorunuza bildirin.

HAYATINIZDAKİ STRESİ YÖNETİN

Stres, kan şekeri seviyenizi yükseltebilir bu yüzden kontrol altında tutabilmek için; egzersiz, yoga veya meditasyon gibi sağlıklı ve sakinleştirici yollara bir şans verin. 

DÜZENLİ OLARAK DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYIN VE DİŞ İPİ KULLANIN

Diyabet, diş eti hastalıkları riskini artırır. Dişlerinizi mutlaka günde iki kez fırçalayın ve her gün diş ipi kullanın.

DOKTORUNUZLA DÜZENLİ OLARAK İLETİŞİM HALİNDE OLUN  

Diyabetinizin yönetimi hakkında herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin."


İçeriği Paylaşın