Egzoz Gazı Diyabeti Tetikliyor

Egzoz Gazı Diyabeti Tetikliyor

Egzoz Gazı Diyabeti Tetikliyor

Bizi Takip Et


Bugüne kadar egzoz dumanının başta kalp ve damar hastalıkları, bronşit ve astım gibi rahatsızlıklara yol açtığı biliniyordu. Ancak yapılan bir araştırma egzozun şeker hastalığını da tetiklediğini ortaya koydu.

KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Varis Merkezi ve Damar Cerrahisi Direktörü Op. Dr. Mustafa Çalık egzozun diyabet üzerindeki etkisini belirleyen araştırma hakkında bilgi verdi.

Enviromental  Protection  Agency’nin yaptığı bir çalışmada, egzoz dumanı veya endüstriyel hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde şeker hastalığının yüzde 20 daha fazla olduğunu düşündürten sonuçlara ulaşıldığı bildirildi.

EGZOZ DUMANI DİYABETİ TETİKLİYOR

Hava kirliliğinin kalp ve damar hastalıklarına, kronik bronşit, astım ve amfizeme yol açtığı herkes tarafından bilinen bir gerçekken yapılan bu çalışmaya göre özellikle endüstriyel bölgelerde veya İstanbul, Ankara gibi büyük metropollerde oturanlara bir de şeker hastalığı riskini getirmektedir.

OBEZLER DAHA FAZLA ETKİLENİYOR

Hayvanlarda yapılan bir çalışma göstermiştir ki hava kirliliğinin yol açtığı kronik (süregelen) enflamasyon insülin rezistansına yol açarak diyabetin ortaya çıkışını tetiklemektedir. Obezitesi olanlarda bu ihtimal daha kuvvetlenir, çünkü hava kirliliğine yol açan mikro partiküller (parçacıklar) en çok yağlı dokularda birikmektedirler.

2000’li yıllarında meyvelerde kullanılan ilaçlama teknikleri hakkında da aynı kurum diyabet riskini orta düzeyde arttıran etkenler arasına koymuştu.

Obezite, fast food tarzı yeme alışkanlıkları ve sedanter (hareketsiz) yaşam tarzı bizleri diyabete yatkın hale getirirken yaşadığımız kentlerdeki hava kirliliği de şeker hastalığına yol açabilecek yeni bir risk faktörü olarak hayatımıza ekleneceğe benziyor.


İçeriği Paylaşın