3 Aydan Uzun Süren Karın Ağrısına Dikkat!

Dünya İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları (İBH) Günü’nde hastalığa dikkat çeken Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, İBH’nın tedavisinde düzenli doktor kontrolünün önemine vurgu yaptı.

3 Aydan Uzun Süren Karın Ağrısına Dikkat!

Bizi Takip Et


İnflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH), bağırsak duvarının ve iç tabakasının iltihaplanması sonucu oluşan, bulaşıcı olmayan kronik bir hastalıktır. İBH’nın en yaygın belirtileri arasında ishal, ateş, kilo kaybı ve karın ağrısı yer alır.

“YALNIZ DEĞİLSİNİZ!”

19 Mayıs Dünya İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları (İBH) Günü’nde hastalıkla ilgili bilgiler paylaşan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, İBH’nın ülseratif kolit ve Crohn hastalığını içeren, uzun süreli ve vücudun tüm sistemlerini etkileyen hastalıklar olduğuna dikkat çekerek “Dünyada tanı almış 7 milyona yakın İBH hastası olduğu tahmin edilmektedir” dedi. 

“İBH TEDAVİSİNDE, HEDEFLERE ULAŞMAK İÇİN ERKEN TANI VE TEDAVİ ÖNEMLİDİR”

İnflamatuvar bağırsak hastalıklarının tedavisinde, hedeflere ulaşmak için erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, “İBH hastalığı ile başa çıkmak için hastanın düzenli bir şekilde doktor kontrollerine gitmesi, sağlıklı ve dengeli beslenmesi, düzenli ilaç kullanması, egzersiz yapması ve sigarayı bırakması önemlidir” dedi. Prof. Dr. Başaranoğlu ayrıca ilkbahar aylarında yaşanan İBH vaka sayılarındaki artışa değinerek hastalığın mevsimsel etkisine vurgu yaptı. 

Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, “3 aydan uzun süren karın ağrısı, 4 haftadan uzun süren ishal ve son 3 ayda anlamlı kilo kaybı gibi belirtileriniz varsa bir gastroenteroloji uzmanına giderek gerekli tetkikleri yaptırmanız önemlidir. Ayrıca, bu belirtileri gösteren hastalar www.ibhileyasam.com internet sitesindeki anketi doldurabilirler dedi.


İçeriği Paylaşın