Ablasının Böbreği İle Hayat Buldu

Ablasının Böbreği İle Hayat Buldu

Ablasının Böbreği İle Hayat Buldu

Bizi Takip Et


Memorial Hizmet Hastanesi’nde Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Ekibi ilk kez böbrek naklini yaptı. 34 yaşındaki Necla Kızılpınar, ablasından aldığı böbrekle hem sağlığına kavuştu hem de anne olma hayallerine bir adım daha yaklaştı.

BÖBREK HASTALIĞI NEDENİ İLE BEBEĞİNİ DÜŞÜRDÜ

Necla Kızılpınar, 6 yıl önce 5.5 aylık hamileyken bebeğini düşürdü. O ana kadar böbrek yetmezliği rahatsızlığından habersiz olan Kızılpınar, hamileliğin sonlanmasından sonra yoğun bir tedavi programına başladı. Yılar boyu doktor doktor gezen ve ilaç tedavisi gören genç kadının börekleri artık yükü taşıyamayacak hale geldi. Önüne diyaliz veya böbrek nakli seçenekleri çıktı. Böbrek yetmezliğinin en etkin tedavisinin böbrek nakli olduğunu öğrenen Kızıl’ın ailesi ona böbreğini vermek için sıraya girdi.

Memorial hastanesinden verilen bilgiye göre,Memorial Hizmet Hastanesi’nde, Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli ekibi tarafından  başarılı bir nakille; Necla Kızılpınar, ablası Seher Tüfekçi’nin böbreğini aldı.

Kızılpınar, nakil sürecini şu sözlerle anlattı:

“Ablamla aramızda 15 yaş var. Küçükken beni o büyüttü, defalarca hayatımı kurtarmıştır, bu sefer de kurtardı. Onunla anne- kız gibiydik şimdi çok daha farklı bir bağımız var. Hiç düşünmeden bana böbreğini vererek beni hayata döndürdü. Türkiye’nin en iyi organ nakli ekibi sayesinde çok güzel bir ameliyat süreci geçirdim. Hep bir bebek sahibi olmak istedim ama bebeğimi hastalığım nedeni ile kaybedince açıkçası umutsuzluğa düşmüştüm. Ancak nakil sonrası bebek sahibi olan hastaları duyunca çok heyecanlanıyorum. Artık bebeğim olsun istiyorum.”

“KARDEŞİM ARTIK KIZIM SAYILIR”

Kardeşini böbreği ile hayata bağlayan 52 yaşındaki Seher Tüfekçi de yaşadığı mutluluğu şöyle ifade etti:

“Kardeşim böbrek hastası diye çok üzülüyordum. Onu kurtarmak istedim. Böbreğimi verebilmem için bir engel olmadığını ve dokularımızın da uyumlu olduğumu öğrenince çok sevindim. Ameliyattan değil ama sonrasından korkuyordum ancak hiç de korktuğum gibi olmadı. 3 çocuğum var ama şimdi Necla ile birlikte bir kızım daha oldu.”

“BEBEK SAHİBİ OLMASI İÇİN HİÇBİR ENGEL KALMADI”

Memorial Hizmet Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi’nden Op. Dr. Mert Altınel, naklin ardından şunları kaydetti:

“Hastamız bize geldiğinde böbrek fonksiyonları sınırdaydı; ya diyalize girecekti ya da nakil olacaktı.  Yapılan tetkikler sonucunda Seher Hanım’ın böbrek vericisi olmasına, ameliyat açısından ve hayatının kalanında karşılaşacağı sağlık riskleri açısından bir engel olmadığına karar verdik. Son derece başarılı bir ameliyat gerçekleştirdik. Şimdi her ikisinin de sağlık durumu çok iyi ve hızla iyileşiyorlar. Hastamızın hayallerine kavuşup bebek sahibi olması için önünde artık hiçbir engel yok. Yapılan çalışmalarda, diyalize girmeyen hastaların nakillerinin çok daha başarılı olduğu açıkça görülmektedir. Çünkü diyaliz uzun vadede çeşitli problemlere yol açabilmektedir. Hastamızın hiç diyalize girmeden bize ulaşmış olması büyük şans. Bu konuda böbrek hastalarının bilinçli olması gerekiyor.”

Dr. Altınel, verici ameliyatının ‘laparoskopik’ (kapalı yöntem) olarak gerçekleştirilmesi ile ilgili olarak da “Böbreği laparoskopik olarak çıkartılması merkezimizde rutindir. Sadece canlı böbrek vericileri değil, değişik hastalıklar nedeniyle bir ya da iki böbreğinin vücudundan çıkarılması gereken hastaların ameliyatlarını da kapalı yöntemle gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde yaptığımız ameliyatlarda; ameliyat sonrası kanama riskinin az olması, ağrının az olması, enfeksiyon riskinin azalması, hastanede kalış, normal hayata ve işe dönme süresinin kısalması gibi noktalarda hastalarımıza avantaj sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

MEMORİAL HİZMET HASTANESİ BÖBREK NAKLİ’NDE İDDİALI

Memorial Şişli Hastanesi ve Memorial Hizmet Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Burak Koçak, “Tüm kronik böbrek yetmezliği hastaları için en büyük risk böbrek nakli olamamalarıdır. Çünkü günümüzde bu hastalığın tek tedavisi böbrek naklidir. Bu bilinçle merkezimize başvuran Necla Hanım da ablası Seher Hanım’ın böbreğiyle sağlığına kavuştu.

Bu ameliyatla, bir hastamızın daha yeni böbreğiyle sağlığına kavuşmasının verdiği mutluluğu yaşadık. Ayrıca Necla Hanım’ın böbrek nakli ekibimizin Hizmet Hastanesi’nde gerçekleştirdiği ilk böbrek nakli olması açısından da bizi heyecanlandırdı. Artık, Şişli Hastanemizde olduğu gibi böbrek naklinde yakaladığımız yüsde 100’e yakın başarı oranını şimdi Hizmet Hastanesi hastalarına da sunabilme imkanını bulduk” diye konuştu.


İçeriği Paylaşın