Ameliyatla Zayıflayanlar Obezite Etkinliğinde Buluştu

Ameliyatla Zayıflayanlar Obezite Etkinliğinde Buluştu

Ameliyatla Zayıflayanlar Obezite Etkinliğinde Buluştu

Bizi Takip Et


Obezite nedenli mide küçültme ameliyatı olan 107 vaka, bir yılda toplam 3.5 ton zayıfladı. Verdikleri kiloların ardından sağlığına kavuşanlar, başarılarını ve yeni hayatlarını kutlamak için Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nde düzenlenen 2. Obezite Etkinliği’nde bir araya geldi. Yanlarında bir yıl önce çektirdikleri fotoğrafları da getirenler, verdikleri onlarca kilo ve görenleri hayrete düşüren fiziksel değişimleriyle dikkat çekti.

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2014 yılı sağlık araştırmasına göre Türkiye’nin yüzde 19.9’unda obezite hastalığı var.  Araştırma kadınların yüzde 24,5’inin, erkeklerin ise yüzde 15,3’ünün obez olduğunu ortaya koydu.  Obezite toplumda estetik kaygılarla mücadele edilmesi gereken bir sorun olarak algılansa da, uzmanlara göre durum farklı. Obezite başta kanser olmak üzere çok sayıda hastalığa davetiye çıkaran bir hastalık. Obezite ile mücadelede en çok tercih edilen ve en yüksek başarının sağlandığı yöntem ise Obezite ameliyatları.

 Hayatı değişen, bedenleri küçülen, obeziteye bağlı kalp, diyabet ve hipertansiyon gibi çok sayıda hastalığı yenen, hatta aralarında annelik duygusunu yaşayanların da olduğu 30 kişi Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi​’nde düzenlenen 2. Obezite Etkinliği’nde bir araya geldi.

Bir yıl içinde değişen hayatlarını, öncesi ve sonrası olarak fotoğraflarla paylaşan vakalar başarı madalyalarını Medical Park Göztepe Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Babek Tabandeh’in elinden aldı.

“MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATLARI BİR ESTETİK OPERASYON DEĞİLDİR”

Obezitenin çağımızın giderek sıklığı artan ve her yeni gün daha da çok sayıda tehlikeleri ortaya çıkan hastalıklarından biri olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Babek Tabandeh,  birçok kişinin durumun ciddiyetini fark etmeden yaşadığını, dünyada 700 milyon kişinin, Türkiye’de ise 3 milyonu aşkın kişinin obez olduğun söyledi. 2015 yılı Sağlık Bakanlığı verilerine göre 3 bin obezite ameliyatı gerçekleştiğini söyleyen Tabandeh “Mide küçültme ameliyatları kesinlikle estetik bir operasyon değildir ve estetik kaygılar nedeniyle yaptırılmaz. Burada amaç vücuttaki fazla yağın neden olduğu veya olabileceği çok sayıda hastalıkla mücadele etmektir. Bunların başında da kanser geliyor” dedi.

KİLOLAR GİTTİ, BEBEK GELDİ

Mide küçültme ameliyatı sonrası bir yılda 34 kilo veren İrem Akman’ın hayatı sadece fiziksel olarak değişmedi. Meme kanseri riskini azaltmak için ameliyat olmaya karar veren Akman’a en büyük sürpriz ameliyattan sonra hamile kalması oldu. Akman ”Kilolarım nedeniyle hamile kalma olasılığımın hep çok düşük olduğunu inanıştım. Sağlıkla birlikte bebek de geldi. Hayatım mucize gibi değişti“ dedi

BİR YILDA 69 KİLO VERDİ

Nurcan Ak mide küçültme ameliyatının ardından 69 kilo verdi. Ak’ın beslenme programı ve kilo kaybı devam ediyor. Bu ameliyatın en önemli özelliğinin kişideki gereksiz yemek yeme ihtiyacını ortadan kaldırması olduğunu söyleyen Ak  “Ameliyattan sonra isteseniz bile yiyemiyorsunuz. Vücudunuz ihtiyacı olan kadar acıkıyor ve siz ihtiyacınız kadar yiyebiliyorsunuz. Eskiden porsiyonlarım çok daha büyüktü. Bugün istesem de çok büyük porsiyonlarda yemek yiyemiyorum. Kısacası açlık hissi duymadan hem zayıflıyorum hem de sağlıklı yaşıyorum” dedi.

KİLO VERİNCE SAĞLIĞINIZDA NELER DÜZELİR?

. Kilo verdiğiniz zaman yaşam kalitesi yüzde 95 artar

. Migren yüzde 5 azalır

. Yalancı tümör sendromu yüzde 96 azalır

. Karaciğer yağlanması yüzde 90 azalır

. Polikistik over sendrpomu yüzde 97 azalır

. Ödem tutma yüzde 95 azalır

. Diyabet yüzde 70 azalır

. Depresyon yüzde 55 azalır

. Kalp hastalıkları yüzde 80 azalır

. Astım yüzde 82 azalır


İçeriği Paylaşın