Ameliyatsız Meme Büyütme

Ameliyatsız Meme Büyütme

Ameliyatsız Meme Büyütme

Bizi Takip Et


Ameliyatsız meme büyütme nasıl bir yöntemdir? Ameliyatsız yöntemde kullanılan meme dolgularının özellikleri nelerdir? Memenin dolguyla büyütülmesi operasyonu sonrası yan etkiler olur mu? Dolguyla meme büyütme işlemi kimler için idealdir? Meme dolguyla ne orana kadar büyütülebilir? Dolgular dışarıdan anlaşılabilir mi?

Medikal Estetik Hekimi Dr. Sami Tan Sarıgül meme dolgularıyla ameliyatsız meme büyütme hakkında merak edilenleri Esra Kazancıbaşı İle Sağlığım İçin Herşey’de anlattı.

YARIM SAATTE MEME ESTETİĞİ

. Ameliyatsız meme büyütme nasıl bir yöntemdir?
“Son yıllarda bütün estetik girişimlerinde olduğu gibi meme büyütmede de ameliyatsız ya da küçük yarı invaziv girişimlerle 25-30 dakikada yapılan meme büyütme operasyonları son derece revaçtadır. Çünkü ameliyat olmaktan korkan, narkoz almak istemeyen, vücudunda herhangi bir kesi, iz istemeyen, sosyal hayatı bölünsün istemeyen kadınlar için ameliyatsız meme büyütme gerçekten büyük avantajlar sunar. Eğer göğüs dokusu bu işlem için uygunsa yani çok sarkmadıysa, fibrokistler ya da göğüste tümör vs. gibi herhangi bir patoloji yoksa, hastaya yarım saat içerisinde su bazlı dolgularla işlem yapılır. Küçücük bir delikten girilir ve tüm memeye istenilen şekil verilip çıkılır. Hasta hemen günlük hayatına döner.”

DOLGU MADDELERİNİN ÖMRÜ NE KADAR?

. Ameliyatsız yöntemde kullanılan meme dolgularının özellikleri nelerdir?
“Çoğunlukla hyalüronik asit kullanılır. Ömrü 6 aydan maksimum 2-2,5 yıla kadar uzar. Hyalüronik asit zaten cildimizde var olan bir maddedir ve hızla emilir. Su bazlı dolgular, daha farklı bir matrix yapı içerisinde ortalama 4 yıl kadar kalan dolgulardır. Bu dolguların da yüzde 98’i tuzlu su yüzde 2’si ise aquafilling maddesidir. Bunların vücuda herhangi bir zararı olmaz.”

. Memede kullanılan dolgu maddeleri vücudun herhangi bir bölgesi için de kullanılabilir mi?
“Su bazlı dolgular başta kalça, trafik kazalarından kalan sekerler ve doku kayıplarında, popo büyütme, popo kaldırma, çarpık bacak, ince bilek gibi durumlarda da tercih edilir. Özellikle bacakla ilgili kişinin kendinde beğenmediği kısımda herhangi bir malzeme gibi rahatlıkla kullanılarak o bacağın daha düzgün daha güzel görünmesi sağlanır. Popo büyütme işleminde süre 40 dakika-1 saat arasında değişir.’’

YAN ETKİSİ YOK

. Memenin dolguyla büyütülmesi operasyonu sonrası yan etkiler olur mu?
“Memenin dolguyla büyütülmesi operasyonunun hiçbir yan etkisi yoktur. Sadece giriş deliğine 5 gün su değdirilmemelidir. Hasta 5 gün sonra deliğin üzerine konulan bandı çıkarıp duşunu alabilir.”

“18’DEN 60 YAŞA KADAR YAPILABİLİR”

. Dolguyla meme büyütme işlemi kimler için idealdir?
“18-60 yaş arası memesinden memnun olmayan her kadına yapılabilir. Meme dokusu hacimsizse, sarkma varsa, kendini mutlu hissetmiyorsa mesela çok emzirmiş, memesi pörsümüş, meme hacmini kaybetmiş anneler çok gelir. Burada önemli olan anatomik yapısıdır. Mastopeksi denilen meme dikleştirme yapılır. Bunu da zaten ameliyatla yapmışken ömür boyu kalıcılığı olan silikonları da onunla destekleriz ve hasta ömür boyu bir daha meme hacim problemi yaşamaz.”

 

Dr. Sami Tan Sarigül

AMELİYATSIZ ESTETİK İŞLEMLER

. Memeye yapılan işlemin ömrünün uzunluğunda başka faktörler de etkili midir?
“Memeye yapılan işlemin ömrünün uzunluğunda başka faktörler etkili değildir. Meme estetiği cilt kalınlığı normal ve diğer koşulların da yerinde olduğu herkese yapılır. Çok ince ciltliyse içinde fibrokist varsa zaten yapılmaz. Ancak emilme kısmı tamamen vücudun bağışıklık sistemiyle alakalı bir durumdur. Bu önceden bilinemez. Ama birkaç sene sonra eğer bir miktar azalmışsa 15 dakikalık takviye işlemi uygulanır.”

DOLGULARLA ASİTMETRİ SORUNLARI AŞILIYOR

. Memesinde asimetri olan kadınlara bu işlem bir çözüm olur mu?
“Kadınların yüzde 70-80’inde az ya da çok asimetri vardır. Bir memesi küçük bir memesi büyük olanların mümkün olduğunca daha simetrik görünmesi için dolguyla istenilen şekil verilebilir.”

DOLGUYLA 2 BEDEN BÜYÜTME

. Meme dolguyla ne orana kadar büyütülebilir?
“Eğer meme dokusu izin veriyorsa 2 cup büyütülebilir. Bu konu hasta ile de görüşülür; önce onun istekleri dinlenir ve hangi göğsün ona daha çok yakışacağı anlatılır; 3 boyutlu görüntüyle ya da çizerek gösterilir. Nasıl bir göğüs istediği bilindikten sonra işleme geçilir. Lokal anesteziyle yapıldığı için kişi, ‘biraz daha büyütelim, biraz daha yukarı baksın ya da biraz daha içeri baksın, şurayı biraz daha dolduralım’ gibi kendisi bizzat sürece dahil olur. Dolayısıyla narkozlu operasyonlardan en büyük avantajı da budur.”

DOLGULAR DIŞARIDAN ANLAŞILMIYOR!

. Dolgular dışarıdan anlaşılabilir mi?
“Göğüs dolgularının en önemli avantajlarından biri de kesinlikle herhangi bir insanın anlamasının mümkün olmamasıdır. Hatta bir plastik cerrah bile anlayamaz. Çünkü kıvamı vücudun kıvamıyla aynı jöle kıvamındadır. Çok doğaldır.”

. Dolgular süt oluşumuna ve emzirmeye engel olur mu?
“Dolgular süt oluşumuna ve emzirmeye kesinlikle engel değildir. Ucu künt kanülle yapıldığı için hiçbir dokuya zarar verilmez. Süt bezine, süt kanallarına istesek de zarar verilemez. Dolayısıyla süt vermeyi, emzirmeyi kesinlikle engellemez.’’


İçeriği Paylaşın