Anksiyete Sadece Özel Hayatı Değil Sosyal Hayatı da Olumsuz Etkiliyor

Anksiyete yani diğer adıyla kaygı bozukluğu yalnızca romantik ilişkilerimizi değil aynı zamanda sosyal yaşantımızı da olumsuz yönde etkiliyor.

Anksiyete Sadece Özel Hayatı Değil Sosyal Hayatı da Olumsuz Etkiliyor

Bizi Takip Et


Günlük yaşantımızda hepimiz bazı nedenlerle kaygıya kapılabiliyoruz. Ancak bu kaygılar hayatımızı olumsuz etkileyecek şekilde, aşırı seviyeye ulaştığındaysa anksiyete olarak tanımlanıyor. 

Anksiyete diğer adıyla kaygı bozukluğu, günümüzün en yaygın psikolojik rahatsızlıklarından biri. Anksiyetenin diğer adının kaygı bozukluğu olmasının nedeni ise duyduğumuz bu kaygıların seviyesinin normalin çok üzerinde olup günlük yaşantılarımızı etkilemesinden kaynaklanıyor.

ANKSİYETE SADECE ÖZEL HAYATI DEĞİL SOSYAL HAYATI DA OLUMSUZ ETKİLİYOR

İkili ilişkilerdeki aşırı kıskançlıklar, şüphecilikler, engelleyici veya kısıtlayıcı davranışlar, aşırı korumacılık gibi durumların birçoğunun anksiyete kaynaklı olduğunu söyleyen  Uzm. Psk. Erdem Ocak, “Ya onu daha çok beğenirse; benden daha eğlenceli biri… Kesin sevgilim beni onun için terk edecek. Oraya gitmemeli, kesin başına bir şey gelir” gibi cümlelerin temelinde yatan nedenlerden birinin de kaygı bozuklukları olduğunu ve anksiyetenin yalnızca romantik ilişkilerimizi değil aynı zamanda sosyal yaşantımızı da olumsuz yönde etkilendiğini anlatıyor.

Anksiyetenin kişinin başkaları ile olan ilişkilerine yönelik sorunların ötesinde kendi hayatı için problem yarattığına dikkat çeken Uzm. Psk. Ocak, bunların başında bağımlılıkların, kararsızlıkların ve kendini engelleyici davranışların yer aldığını söylüyor.

Uzm. Psk. Ocak, “Örneğin uyuşturucu ve alkol içerikli maddelerin kötüye kullanımı, kısa süreli bir rahatlamaya sebep olmakta; bu yüzden kaygılanma durumunun kontrol edilemediği her durumda kişi, bu maddelerin kullanımına ihtiyaç duyar. Sonuç olarak bir süre sonra bu tür maddelere yönelik bağımlılıklar oluşur. Bu da kişinin hem fiziksel hem de psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkiler. Öte yandan anksiyeteye bağlı problemlerden bir diğeri de kişinin bir türlü yeni bir şeye başlayamaması, sürekli kararsızlık içinde kalma gibi kendini engelleyici davranışlarıdır. “Ya dışarı çıktığımda birisinden hastalık kaparsam... Ya kaza geçirirsem, ya spora gittiğimde sakatlanırsam. Ya başıma bir şey gelirse…” gibi düşünceler sebebiyle kişi, yapmak istediği birçok şeyi yapamayacak duruma gelip kendi kendini kafese kapatır” diyor.

PSİKOLOJİK DESTEK ŞART

Anksiyete bozukluğu olan kişilerin bu gibi durumlarla başa çıkamayacaklarını düşünüp, kendilerini çoğunlukla bir çaresizlik durumu içerisinde görmelerine ve günlük yaşantılarında oldukça fazla problem yaşamalarına sebep olduğunu hatırlatan Uzm. Psk. Ocak, "Bilmelisiniz ki kaygı bozukluğu çeşitli bilişsel müdahalelerle üstesinden gelinebilecek bir durum. Eğer bu tür problemler yaşıyorsanız bunun için konu ile ilgili bir uzmandan psikolojik destek almalısınız” tavsiyesinde bulunuyor.


İçeriği Paylaşın