Aracınızdaki Hava Dışardakinden 15 Kat Daha Kirli Olabilir!

Araba kullanırken; baş ağrısı, mide bulantısı veya boğaz ağrısı gibi sağlık sorunları yaşıyorsanız eğer nedeni araç içerisinde bulunan ve çapları 0.1 ile 2.5 mikron arasında değişen partiküller olabilir.

Aracınızdaki Hava Dışardakinden 15 Kat Daha Kirli Olabilir!

Bizi Takip Et


Arabanızda bulunan hava filtreleri sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Bazı hava filtreleri ve toksik bileşiklerin seviyeleri, araç içerisinde, dışarıdaki havadan neredeyse on kat daha yüksek ve genel hava kalitesi on beş kat daha kirli olabiliyor. 

Seyahat süresince aracınızda soluduğunuz hava, uçucu organik bileşiklerden oluşuyor (VOC'ler). Bir araba kabini içindeki kirlilik, çevreden gelen emisyonların araba kabininde devirdaim etmesinden dolayı yüksek oluyor.

ARAÇ İÇERİSİNDEKİ HAVA KİRLİLİĞİ SAĞLIK SORUNLARINA NEDEN OLUYOR

Araç içerisindeki hava kirliliği  birtakım sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Araba kullanırken; baş ağrısı, mide bulantısı veya boğaz ağrısı gibi sağlık sorunları yaşıyorsanız eğer nedeni araç içerisinde bulunan ve çapları 0.1 ile 2.5 mikron arasında değişen partiküller olabilir. Bu partiküller uzun süre solunduğunda akciğer dokusuna yerleşerek; astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına, kalp rahatsızlıklarına ve hatta kansere bile neden olabiliyor. Özellikle İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu şehirlerde uzun süre araç kabinindeki kirli havayı solumak, sağlığınızı doğrudan etkiliyor. 

İSTANBULLULARIN EVDEN İŞE SEYAHAT SÜRESİ ORTALAMA 2 SAATTEN FAZLA

Moovit Küresel Kentler Raporu’na göre, İstanbulluların yüzde 30’u her gün evden işe 2 saatten fazla yolculuk ediyor. Peki bu süre zarfında güvenli bir şekilde seyahat edebilmek için ne yapmak gerekiyor?

“Aracınızın kabininde bazıları zehirli olmak üzere 100'den fazla kimyasal madde karışımı bulunuyor” diyen Hifyber Genel Müdürü Ahmet ÖZbecetek, otomobillerin kabin hava filtrelerinde doğru filtre medyası kullanarak, temiz hava dolaşımı sağlamanın ve güvenli seyahat etmenin mümkün olacağını açıkladı: 

“Sürücülerin ve yolcuların güvenli seyahat edebilmeleri için dış ortam havasından kaynaklı toz ve kirlerin, kabin hava filtreleri vasıtasıyla hapsedilmesi gerekir. Ancak günümüzde otomobillerin hava filtresi kabinlerinde kullanılan lifli hava filtreleri, çeşitli avantajlarına rağmen ultra ince toz partikülleri yakalamakta yetersiz kalıyor. 

NANOFİBER KABİN HAVA FİLTRESİ MEDYASI İLE YÜKSEK FİLTRASYON GÜVENLİĞİ

Hifyber olarak bu sorunu çözmek için nanoteknoloji kullanarak, geliştirdiğimiz “Nanofiber Kabin Hava Filtresi Medyası” ile kabin hava filtrelerinde yüksek performans sağlayarak, ortam havasında bulunan; virüs, toz, polen gibi zararlı parçacıkları yüzde 90’ından fazlasını hapsederek, yüksek iç hava kalitesi sağlıyoruz. 

Nanofiberler ile filtre basınç düşüşünde önemli bir artış olmadan filtre verimliliğinde iyileşme sağlayarak, mekanik filtrasyon yapıyoruz. Böylece bu ezber bozan nanofiber filtre medyası ile insan saçının binde biri kalınlığından daha küçük olan 0,05 mikron kalındığındaki partikülleri kolaylıkla filtre edebiliyoruz. Ayrıca virüs içeren su damlacıklarını hızlı bir şekilde yok edip, araç içerisindeki yolcu ve sürücülerin sağlığını koruyoruz” dedi. 


İçeriği Paylaşın