Astımlı Çocuklar İçin Kış Aylarında Alınabilecek Önlemler

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, soğuk havaların astımı tetikleyebileceği uyarısında bulunarak alınması gereken önlemleri anlattı.

Astımlı Çocuklar İçin Kış Aylarında Alınabilecek Önlemler

Bizi Takip Et


Kronik bir akciğer hastalığı olan astım hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülebilir. Özellikle çocukluk çağında en çok rastlanan astım hastalığı ülkemizde  % 6-10 civarındadır.

Astımı tetikleyen bir çok etken olduğunu dile getiren İstanbul Alerji Kurucusu, Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, bunlardan birinin de soğuk havalar olduğunu belirterek, astımlı çocuklar için soğuk havalarda alınabilecek önlemleri sıraladı.

SOĞUK HAVA VE ASTIM ARASINDAKİ BAĞLANTI NEDİR?

Astımınız olduğunda, solunum yollarınız (bronş tüpleri) şişer ve belirli tetikleyicilere yanıt olarak iltihaplanır. Şişmiş hava yolları daha dardır ve fazla hava alamaz. Soğuk havalar, astım hastaları için özellikle zor bir zamandır. İnsanlar genellikle astım belirtilerinin kış boyunca kötüleştiğini görürler. Bunun nedeni, yılın bu zamanında birçok astım tetikleyicisinin bulunmasıdır.

SOĞUK HAVALARDA ASTIMI NE TETİKLER?

Astımı olan herkeste aynı tetikleyiciler olmak zorunda değildir. Farklı tetikleyiciler farklı kişilerde belirtileri kötüleştirebilir.

Soğuk havalarda astımı tetikleyen yaygın durumlar şunlardır:

"SOĞUK MUKUSU ARTIRIR"

Hava yollarınız sağlıksız parçacıkların atılmasına yardımcı olan koruyucu bir mukus tabakasıyla kaplıdır. Soğuk havalarda vücudunuz daha fazla mukus üretir, ancak normalden daha kalın ve yapışkandır. Ekstra mukus, soğuk algınlığı veya başka bir enfeksiyon kapmanızı daha olası hale getirir.

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP

Soğuk algınlığı ve grip en önemli kış tetikleyicileridir ve astımlı kişilerin çok büyük bir kısmının soğuk algınlığı veya grip olduğunda, astım belirtileri kötüleşir. 

GÖĞÜS ENFEKSİYONLARI

Göğüs enfeksiyonları kış aylarında daha sık görülür ve astımı olan kişilerde belirtileri tetikleyebilir. Göğüs enfeksiyonları, solunum yollarını alevlendirdiği için astım belirtilerini daha da kötüleştirebilir.

SOĞUK VEYA NEMLİ HAVA

Hava soğuk olduğunda astım belirtilerinin kötüleştiğini fark edebilirsiniz. Soğuk hava kurudur, bu da solunum yollarını tahriş eder. Ayrıca daha fazla mukus üretmesine neden olabilir, bu da astımınızı daha kötü hissettirebilir.

NEM VE KÜF

Küf alerjisi olan ve astımı olan kişilerde, alerjene maruz kalmak astım semptomlarını kötüleştirebilir. 

TOZ AKARLARI

Toz akarları astımı olan pek çok kişide belirtileri tetikleyen alerjendir. Toz akarlarından tamamen kaçınmak oldukça zordur. 

ASTIM HASTALARI NE GİBİ ÖNLEMLER ALMALI?

Öncelikle astımın kontrol altında olduğundan emin olmak gerekir. İlaçların doktorunuzun belirttiği gibi alınması ve düzenli astım kontrollerinin yapılması gerekir. Bununla birlikte soğuk havalarda astımı olanlar şu önlemleri alabilir: 

TETİKLEYİCİNİZİ ÖĞRENİN 

Astımınızı tetikleyen bir şeyi soluduğunuzda, solunum yollarınız sıkılaşabilir ve mukusla tıkanabilir. Öksürebilir, hırıltılı nefes alabilir ve bazı belirtiler yaşayabilirsiniz. Tetikleyicilerinizin ne olduğunu belirlemek doktorunuz alerji testi yapabilir. Tetikleyicilerinizi öğrendikten sonra maruziyeti azaltmak için bazı önlemler alabilirsiniz. 

EVCİL HAYVANLARA MARUZİYETİNİZİ SINIRLAYIN

Çocuğunuzun evcil hayvanınıza alerjisi olabilir ve bu durum da astım belirtilerini kötüleştirebilir. Evcil hayvanınız çocuğunuzdan mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın. Ayrıca evcil hayvanınızın çocuğunuzun yatak odası girmesini engelleyin. 

ALERJEN GEÇİRMEZ YATAK TAKIMLARI KULLANIN

Toz akarları yaygın alerjenlerdendir. Nemli ve sıcak ortamı seven bu akarlar özellikle yataklarda ve yatak takımlarında üreme imkanı bulurlar. Bu nedenle çocuğunuzun toz akarı alerjisi varsa alerjen geçirmez yatak takımları kullanın. Çocuğunuzun nevresimlerini en az haftada bir kere yüksek ısıda yıkayın. 

EVİNİZİ KURU TUTUN

Toz akarları ve küf sporları, ortam kuru ve serin olduğunda çok iyi büyümez. Bu nedenle evinizin nem seviyesine dikkat edin. Kış aylarında evinizi kuru tutmanın bazı yolları şunlardır:

-Banyo yaparken veya duş alırken banyonuzdaki fanı çalıştırın.

-Yemek pişirirken veya bulaşık makinesini kullanırken mutfakta aspiratörü kullanın.

-Sızdıran boruları ve pencereleri onarın.

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP İÇİN ÖNLEM ALIN

Soğuk algınlığı ve grip, hem kışın daha olasıdır hem de astım alevlenmelerine yol açabilir. bu nedenle çocuğunuzun bunlara yakalanmaması için önlemler alın. Çocuğunuzun ellerini sık sık yıkmasını ve hasta kişilerden uzak durmasını sağlayın. 

ÇOCUĞUNUZUN GRİP AŞISINI YAPTIRIN

Astımlı çocuklar, soğuk algınlığı ve gribi daha ağır atlatabilir. Grip aşısı, çocuğunuzu gripten koruyacaktır. Bu nedenle çocuğunuzun grip aşısını yaptırmanız son derece faydalı olacaktır. 

SICAKLIK ÇOK DÜŞÜKSE DIŞARI ÇIKMAYIN

Astım ataklarını önlemek için, sıcaklık çok düştüğünde, çocuğunuzun dışarı çıkmasına izin vermeyin. Dışarı çıkılması gerekiyorsa ağız ve burunu kapatacak bir atkı ya da bandana kullanın. 

ALERJİ AŞILARI UZUN SÜRE RAHATLAMA SAĞLAYABİLİR

Alerji aşısı yani immünoterapi alerjik astımı olan kişilerde uzun süreli rahatlama sağlayabilir diyen Akçay, "Özellikle uzun süre ilaç kullanan sürekli belirtiler yaşayan hastalarda biz aşı tedavisini öneriyoruz. Aşı tedavisinde vücut alerjen maddeye duyarsızlaşır ve alerjenle karşılaştığında yoğun bir tepki vermez. Enjeksiyon şeklinde yapılan alerji aşısının başarı oranı çok yüksektir ve birkaç yıl devam eder" dedi.


İçeriği Paylaşın