Baba Adayları Dikkat: "O Diyabet İlacı Doğum Kusurlarını Yüzde 40 Artırıyor"

Yapılan yeni bir araştırma, tip 2 diyabet tedavisinde birinci basamak ilaç olarak kullanılan Metformin'i kullanan baba adaylarının çocuklarında doğum kusuru riskinin arttığını ortaya koydu.

Baba Adayları Dikkat: "O Diyabet İlacı Doğum Kusurlarını Yüzde 40 Artırıyor"

Bizi Takip Et


Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, erkeklerin çocuk sahibi olmadan önceki 3 aylık dönemde metformin (Metformin, tip 2 diyabet tedavisinde birinci basamak ilaçtır.) kullanımının, bebeklerinde doğum kusurları riskini %40 artırdığını öne sürdü. 

Araştırmada 1997 ile 2016 yılları arasındaki 1 milyondan fazla doğum incelendi ve babaların diyabet ilaçlarına maruz kalmasına bağlı olarak bebeklerde majör doğum kusurları riski karşılaştırıldı. Çalışmada sadece 35 yaş altı kadınlardan ve 40 yaş altı erkeklerden doğan çocuklar gözlemlendi. Diyabetli kadınlardan doğan bebekler hariç tutuldu.

Araştırmacılar, gebe kalmadan önceki 3 ay içinde bir reçete doldururlarsa, metformine maruz kalan erkeklerin, yani dölleyici spermin tamamen olgunlaşmasının ne kadar sürdüğünü düşündüler. Araştırmaya göre, tip 2 diyabet tanısı olan ancak metformin almayan erkeklerin bebeklerinde kusurlu doğum sıklığı %3.1 (1.594 çocuk), babadan maruz kalan çocuklarda ise %4.6 (788) idi. 

ERKEK BEBEKLERDE GÖRÜLÜYOR

Sadece erkek bebeklerde görülen genital doğum kusurları, çalışmada paternal metformin kullanımından sonra istatistiksel olarak anlamlı bir risk artışı ile ilişkili olduğu tespit edilen tek doğum kusuruydu.

3 AYA DİKKAT

3 aylık olgunlaşma döneminden önce veya sonra metformin alan erkeklerin doğum kusurlu bebek sahibi olma riskinde artış yoktu. Benzer şekilde, bebeklerin maruz kalmayan kardeşleri etkilenmedi.

Önceki araştırmalar diyabetin sperm kalitesini bozabileceğini ve erkek doğurganlığını bozabileceğini gösterdiğinden, araştırmacılar diyabet tanısının kendisinin bir şeker hastalığı olmadığından emin olmak için insülin alan erkeklerin bebeklerindeki doğum kusurları oranlarını metformin alan erkeklerle karşılaştırdılar. İnsülin kullanımının doğum kusur oranındaki bir değişiklikle ilişkili olmadığını buldular.

Araştırmacılar, doğum kusurları ile babanın metformin dışındaki diyabet ilaçlarına maruz kalması arasında anlamlı bir ilişki bulamadılar. Ancak yazarlar, verileri yalnızca reçetelerin ne zaman doldurulduğuna ilişkin olarak değerlendirdikleri için, diyabetin glisemik kontrol veya ilaç uyumu gibi diğer yönleriyle ilgili verilere sahip olmadıklarını belirtiyorlar. 

Şu anda, çocuk sahibi olmayı planlayan erkeklerin metformin kullanımına karşı ABD Gıda ve İlaç İdaresi uyarısı bulunmuyor. 

Kaynak: CNN


İçeriği Paylaşın