Bakan Koca:Türkiye’de 5 Maymun Çiçeği Vakası Görüldü

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin ardından bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Türkiye’de 5 maymun çiçeği vakası tespit edildi. 4 hasta iyileşti, biri tedavi altında” dedi.

Bakan Koca:Türkiye’de 5 Maymun Çiçeği Vakası Görüldü

Bizi Takip Et


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin ardından bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

Koca, şu ana kadar Türkiye’de 5 maymun çiçeği hastası tespit edildiğini belirterek, “Ülkemiz açısından bir endemi ya da küresel anlamda bir pandemi riski taşımamaktadır” dedi.

“SAĞLIKLARI YERİNDE”

MAYMUN ÇİÇEĞİ VAKALARI:

Şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildi. Bu beş hastaya filyasyon yapıldı ve yakın çevresi izole edildi. 4 hastamız tamamen iyileşti ve taburcu edildi. 1 hastamız ise izolasyonda. Sağlıkları yerinde, hiç bir sorun yok. Ülkemizde sık görülmemesinin temel nedeni çok yakın temasa ve kapalı ortamda yakın ve uzun süreli temasla bulaşmasıdır. Ülkemiz açısından bir endemi ya da küresel anlamda bir pandemi riski taşımamaktadır.

HATIRLATMA DOZU ÖNERİSİ

KORONAVİRÜS PANDEMİSİ:

Covid-19 salgınında, ortaya çıkan ilk varyantlar daha güçlü ve hasar vericiydi. Omicron varyantı ise daha bulaşıcı ancak hastalarda hafif seyrediyor. Hatırlatma dozlarının yapılmasını şiddetle öneriyorum. Ayrıca özellikle ileri yaştaki vatandaşlarımızı mutlaka korumalıyız.


İçeriği Paylaşın