Bebeğinizle İletişim Kurmanın Yolları

Anne ile bebek arasındaki iletişimin hamilelik döneminden itibaren başladığı biliniyor. Peki bebeklerle doğru iletişim nasıl olmalı? İşte bebeğinizle iletişim kurmanın yolları...

Bebeğinizle İletişim Kurmanın Yolları

Bizi Takip Et


Anne ve bebek arasındaki iletişim fetusün anne karnına düşmesiyle başlıyor. Bu iletişim gün geçtikçe güçleniyor. Anne karnında hareketleriyle tepki veren bebekler dünyaya geldiklerinde göz teması kurarak, dokunarak, ses çıkararak iletişim kuruyorlar. Peki bebeklerle doğru iletişim nasıl olmalı? 

Bebeğinizle doğru iletişim kurmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken onunla bol bol konuşmak.  Doğduğu günden itibaren bebeğinizle sohbet etmeniz aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir. O size meraklı gözlerle bakarken onunla konuşmanız ona kendini güvende hissettirecektir.

Uzmanlara göre, bebekler ise ebeveyne olan sevgi hislerini doğumdan sonraki 2-4 ay arası dönemde net şekilde göstermeye başlarlar. Bebeğinizin sizinle bağ kurmaya başladığını, ona gösterdiğiniz duygusal tepkilere karşılık almaya başladığınızda anlayabilirsiniz.

BEBEKLERLE İLETİŞİM KURARKEN YAPILAN HATALAR

*Bebeklerle iletişimde yapılan hataların en yaygını bebekçe konuşmaktır. Bu bebeğinizin diksiyonunu olumsuz etkileyebilir. Bunun yerine jest ve mimiklerinizle dikkatini çekebilirsiniz, bazen fısıldayarak bazense yüksek sesle konuşabilirsiniz. 

*Onun istemediği bir şeyi zorla yapmaya çalışmayın. Eğer yemek istemiyorsa yedirmeyin, uyumak istemiyorsa zorlamayın. Bu durumlarda "Peki sonra yersin" derseniz bebeğiniz bir süre sonra kendiliğinden yemek isteyecektir.

BEBEKLERLE NASIL İLETİŞİM KURULMALI?
*Bebeğinizi okşayın,
*Ona gülümseyin,
*Bebeğinizle konuşun,
*Ona şarkı söyleyin,
*Tepkilerini seyredin ve konuşamasa bile cevaplarını bekleyin.
Sagligimicinhersey.com


İçeriği Paylaşın