Besinlerimizdeki Böcek İlaçları

Besinlerimizdeki Böcek İlaçları

Besinlerimizdeki Böcek İlaçları

Bizi Takip Et


Son yıllarda tarım ve hayvancılık sektöründe rekor miktarda “böcek ilaçları” kullanımından söz  edilmekte. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda gerekli-yeterli önlemleri aldığını söylemek zor. Yurtdışına ihraç edilen ürünlerimizde bunlara azami dikkat ediliyor ama bunda bile “yüksek oranda böcek ilacı kalıntısı tesbiti” nedeniyle bazı ürünlerin iade edildiğini duyuyorum. Op. Dr. Adnan Bağrıaçık böcek ilaçları hakkında bilgi verdi.

En çok meyvelerde ( elma, armut, şeftali, üzüm, yemiş ) kullanılan organa fosfatlar insan sağlığına ciddi zararlar verebiliyor. Dikkat eksikliği, davranış,  bozukluğu, sinir sistemi gelişim bozukluğu gibi önemli sorunlar bu tür zirai ilaçlarla ilişkilendirilmektedir.

Et, süt ürünleri ve balık gibi yiyeceklerde “ organo klorinler “ ön plana çıkıyor. En çok kimyasal kalıntı hayvansal ürünlerde bulunuyor. Çünkü hayvanlar büyük miktarlarda kirli yem yediklerinden “böcek ilaçları ve tehlikeli kimyasallar “ yüksek yoğunlukta hayvansal  yiyeceklerde bulunur. Parkinson gibi nörolojik hastalıklarda sorumlu oldukları sorumlu oldukları iddia ediliyor.

Böcek ilaçları kullanımı en yüksek ürünler; “ elma, dolmalık biber, ıspanak, marul, ahududu, patates, kiraz, çilek, kereviz, şeftali, ve yaban mersini olarak sayabiliriz. O nedenle imkanınız varsa bu ürünleri organik tercih edin.

Soğan, lahana, kivi, patlıcan, kavun, karpuz, karnabahar, bezelye, brokoli, avokado, mısır böcek ilaçları yönünden riski düşük ürünler.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın pazara yönlendirilen ürünlerin daha pazara girmeden en başta kontrolünü yapması, böcek ilacı kalıntı miktarını ölçmesi iç pazar yani bizlerin sağlığı için çok önemli. Aslında tarım işiyle uğraşanlar, ilacı uyguladıktan sonra beklemeleri gereken süreye uysalar, risk nisbeten düşecek. Ancak beklemenin getireceği mali yük ve boşa giden ürünler, üreticiyi erken davranmaya itmektedir.

Sağlık Bakanlığı ise pazardaki ürünlerin incelemelerini yapıp, insan sağlığına zararlı miktarda kalıntı içeren besinleri piyasadan toplatması, çektirmesi ve gerekli yaptırımları uygulamakla yükümlü.

Bizlere düşenler ise “ böcek ilacı” şüpheniz varsa meyvelerin kabuklarını soyun ( malesef birçok meyvenin kabuğu besin değeri açısından zengindir ). Patatesin kabuklarını yemeyin. Marul, lahana gibi besinlerin dış kabuklarını atın. Sebzeleri ve meyveleri bol ve sirkeli suda bir süre bekletip sonra iyice yıkayın. İmkanınız varsa ve güvenebilirseniz organik ürünleri tercih edin.

Böcek ilacı kullanılmadan üretilen ürünlerde; bu bitkilerin böcek saldırılarından korunmak  için insan sağlığı açısından çok faydalı olan “ antioksidan bileşikleri “ daha fazla üretmeye zorlandıklarını bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur.


İçeriği Paylaşın