Bilim İnsanları Maymun Çiçeğinin Adının Değiştirilmesini Teklif Etti!

Önde gelen uluslararası bir araştırmacı grubu, maymun çiçeği isminin değiştirilmesini önerdi. Batı Afrika, Kongo suşları için yapılan adlandırmanın coğrafi damgalamaya neden olmasından endişe ediliyor.

Bilim İnsanları Maymun Çiçeğinin Adının Değiştirilmesini Teklif Etti!

Bizi Takip Et


virological.org’da 11 ülkeden 29 ortak yazar, “Mevcut küresel salgın bağlamında, bu virüsün Afrikalı olduğuna sürekli atıfta bulunulması ve adlandırılması sadece yanlış değil, aynı zamanda ayrımcı ve damgalayıcı” ifadelerini kullandı.

Ayrıca uzmanlar, şu anda Afrika dışında insanlarda dolaşan türün muhtemelen hayvanlardaki virüsten farklı olduğunu ve “hızlı bir karar ve yeni bir ismin benimsenmesini teşvik ettiklerini” söyledi.

Uzmanlar maymun çiçeği için “pratik ve tarafsız bir isimlendirme sistemi” istiyor.

VAKA SAYISI 1500’Ü GEÇTİ

Afrika dışında birden fazla kıtada görülen ilk maymun çiçeği salgını 47 ülkede 1500’den fazla kişiye yayıldı.

Yıllar önce araştırmacılar, maymun çiçeği virüslerini Batı Afrika ve Kongo Havzası “klanlarına” veya benzersiz genomik imzaları olan ve farklı şiddette hastalıklara neden olan dallara ayırdı.

Mevcut salgında sıralanan virüsler, tipik olarak daha ılımlı olan Batı Afrika kladındaki virüslerle büyük ölçüde eşleşiyor.

Ancak bazı araştırmacılar, şu anda dünya çapında görülen insan suşlarının aslında üçüncü bir kuşak oluşturduğunu ve bu virüslerin de farklı bulaşma özelliklerine sahip olabileceğini savunuyor.

KwaZulu-Natal Üniversitesi’nden evrimsel biyolog Tulio de Oliveira, “Bu virüsün daha önce sıralanmış suşlarla çok farklı bir şekilde ilişkili olduğu oldukça açık” diyor.


İçeriği Paylaşın