Biontech ve Pfizer'dan Yeni Covid-19 Varyantlarına Karşı Yeni Aşı

BioNTech ve Pfizer, Omicron'un BA.4 ve BA.5 varyantlarına uyarlanan Kovid-19 aşısının klinik denemesine başlıyor.

Biontech ve Pfizer'dan Yeni Covid-19 Varyantlarına Karşı Yeni Aşı

Bizi Takip Et


BioNTech ve Pfizer tarafından Omicron'un BA.4 ve BA.5 varyantlarına uyarlanan Covid-19 aşısının klinik denemeleri başlıyor.
BioNTech kurucu ortaklarından Prof. Dr. Özlem Türeci, geliştirilen aşının BA.4 ve BA.5'e ve Omicron'un diğer tüm alt varyantlarına karşı daha güçlü bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardığını açıkladı.
2022'NİN SONUNDA SATIŞA ÇIKACAK
BioNTech tarafından yapılan açıklamada uzun ve geniş bir koruma sağlamak için geliştirilen Covid-19 aşısının bu yılın sonunda satışa çıkacağı belirtildi.
Habertürk'ün Financial Times'tan aktardığı habere göre BioNTech’in Omicron BA.1 varyantı için ilk aşı denemeleri ilkbaharda başladı ancak gerekli onaylar alındığında aşıların dağıtımı ekim ayında başlayabilecek.
BioNTech kurucu ortaklarından Prof. Dr. Uğur Şahin, şirketin 'uzun süreli ve geniş koruma' hedefleyerek Kovid ürün hattını genişlettiklerini söyledi.
Şirketin bir diğer kurucu ortağı Prof. Dr. Özlem Türeci, fareler üzerinde yapılan çalışmalardan elde edilen verilerin BA.4 ve BA.5'e ve Omicron'un diğer tüm alt varyantlarına karşı daha güçlü bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardığını gösterdiğini söyledi.
Türeci, elde edilen verilerin, kapsamlı deneyimleri ve önceki Covid aşılarından elde edilen verilerle beraber acil kullanım onayı almak için yeterli olabileceğini ve zamanında müdahale sağlanabileceğini söyledi.

İçeriği Paylaşın