BM: Çevre Kirliliği, Covid-19'dan Daha Fazla Can Alıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı yayımladığı son raporda çevre kirliliği nedeniyle bir yılda yaşanan can kaybı sayısının Covid-19 kaynaklı ölümlerden daha fazla olduğunu ortaya koydu.

BM: Çevre Kirliliği, Covid-19'dan Daha Fazla Can Alıyor

Bizi Takip Et


BM Çevre Programı'nın yayımladığı rapora göre, dünyada çevre kirliliğinin bir yılda yol açtığı can kaybı sayısının Covid-19 kaynaklı can kayıplarından daha fazla olduğu gözler önüne serildi.
ÇEVRE KİRLİLİĞİ HER YIL 9 MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLUYOR
Rapora ilişkin yazılı açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü David Body, Covid-19'la mücadelenin başlamasından bu yana küresel çevre kirliliği risklerinin yönetiminin başarısız kaldığını belirtti.
Body, Covid-19'un şimdiye kadar 5,9 milyon can kaybına yol açarken haşere ilacı, plastik ve elektronik atıkların sebep olduğu çevre kirliliğinin her yıl en az 9 milyon kişinin erken ölmesine sebebiyet verdiğini, çevre kirliliğinin Covid-19'dan daha ölümcül olduğunu söyledi.
TEFLON TENCERELER KANSERE YOL AÇAN MADDELER İÇERİYOR
Covid-19'la mücadelenin çevre kirliliği gündemini ikinci plana atmaması gerektiğini vurgulayan Body, teflon tencere gibi ev ürünlerinde kullanılan ve kansere yol açan polifloroalkil ve perfloroalkilin gibi hammaddelerin kullanımının yasaklanması gerektiğini belirtti.
BM Çevre Programı'nın çevre kirliliğine dair raporu, BM İnsan Hakları Konseyi'nin gelecek ayki toplantılarında masaya yatırılacak.

İçeriği Paylaşın