Botoksla İlgili Doğru Bilinen 9 Yanlış

Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hazal Sönmezler Selek, botoks ile ilgili doğru bilinen 9 yanlışı paylaştı.

Botoksla İlgili Doğru Bilinen 9 Yanlış

Bizi Takip Et


Botoks, kırışıklıkların giderilmesinde en çok tercih edilen uygulamaların başında geliyor. Üstelik kırışıklıkların dışında diş sıkma, migren ve aşırı terleme gibi pek çok farklı hastalığın tedavisinde de tercih ediliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hazal Sönmezler Selek, botoks ile ilgili doğru bilinen 9 yanlışı paylaştı.

YANLIŞ: BOTOKS BİR YILAN ZEHRİDİR

DOĞRU: Botulinum toksini, clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen protein yapıda bir ilaçtır.

YANLIŞ: BOTOKS YAPTIRIRSAM YÜZÜM ŞİŞER

DOĞRU: Botoks, nöromüsküler kavşakta etki ederek kasların çalışmasını geçici olarak bloke eden bir toksindir. Kas içine uygulanır. Hyalüronik asit içerikli dolgular gibi hacim verici etkisi bulunmaz.

YANLIŞ: BOTOKSU BİR KERE YAPTIRIRSAM HEP YAPTIRMAK ZORUNDA KALIRIM

DOĞRU: Botoks geçici olarak kasları bloke ederek etkili olduğu süre boyunca mimik ile oluşan çizgilerin yok edilmesi/hafiflemesini sağlar. 4-6 ay sonra etkisi tamamen ortadan kalkar. Etki ortadan kalktığında eskisi ile aynı veya daha iyi bir görünüm ortaya çıkar çünkü sadece 4-6 ay mimik çizgilerinin oluşumu engellemiş olduğundan çizgi hafiflemiş olabilir. Daha kötü olmaz. Sürekli tekrar etmek zaruri değil ancak tekrar edilirse kırışıklıkların açılması ve oluşmaması sağlanır.

YANLIŞ: BOTOKS YAPTIRIRSAM SÜREKLİ DONUK BİR İFADE İLE DOLAŞIRIM

DOĞRU: Eskiden çok daha donuk ifadeler yaratan uygulamalar nedeniyle oluşan bu algının aksine artık hekimin değerlendirmesi, görüşü ve hastanın da isteğiyle beraber çok daha doğal görüntüler elde ediliyor.

YANLIŞ: ÇİZGİLERİM OLUŞUNCA BOTOKS YAPTIRMAM GEREKİR

DOĞRU: Botoks kasların çalışmasını engelleyerek mimik çizgilerini ortadan kaldırır. O nedenle ideali çizgiler mimik yapılmadığı halde görünecek hale gelmeden, mimikle oluşan çizgiler belirginse yapılmasıdır.

YANLIŞ: BOTOKS YAPTIRMAK İÇİN YAŞIN ÇOK ERKEN

DOĞRU: Botoks 18 yaşından büyük, ihtiyacı olan herkese yapılabilir. Burada işlem için uygunluk ve gereklilik kişinin ihtiyacına göre belirlenir. Çok mimik yapan kişilerde bu nedenle uygulama yaşı düşmektedir.

YANLIŞ: BOTOKS SADECE KIRIŞIKLIK İÇİN UYGULANIR

DOĞRU: Botoks diş sıkma tedavisinde masseter kasına, aşırı terleme şikâyeti için yüz, saçlı deri, koltuk altı, el ve ayaklara da uygulanmaktadır. Bunun dışında güldüğümüzde diş etlerimiz görünüyorsa bu bölge için de gummy smile botoks uygulaması yapılabiliyor.

YANLIŞ: DUDAKLARIMA BOTOKS YAPTIRINCA DUDAKLARIM ŞİŞER

DOĞRU: Botoks hacim veren bir işlem değildir. Dudağa dolgunluğu veren hyalüronik asit içerikli dolgulardır. Botoks bu bölgede dudak üzerinde oluşan çizgiler için uygun hastalarda kullanılmaktadır.

YANLIŞ: BOTOKSLA İLGİLİ KORKUTAN HABERLER DUYDUM, BOTOKS GÜVENLİ DEĞİL

DOĞRU: Botoks, 20 yılı aşkın süredir uygulanan güvenli FDA onaylı, çokça bilimsel çalışması olan bir ilaçtır. FDA onaylı ve ülkemizde 3 adet marka bulunuyor. Hepsi de güvenlidir.  Ancak son zamanlarda Uzak Doğu ve İran menşeili onaysız, standardizasyonu ve güvenilirliği olmayan ve sahte ürünlerle yapılan uygulamalar sonrası bazı olumsuz durumlar görülebiliyor.  Güvenli ürünleri kullanan uzman hekimler tarafından uygulanan botoks işlemi yıllardır güvenli bir şekilde yapılıyor.


İçeriği Paylaşın