Bulanık Görme ve Işık Hassasiyeti Katarakt İşareti

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Avni Yılmaz, katarakt ile ilgili en çok merak edilen 10 soruyu yanıtladı.

Bulanık Görme ve Işık Hassasiyeti Katarakt İşareti

Bizi Takip Et


Gözlerimiz özellikle yaşlanma sürecinde en çok etkilenen organların başında yer alıyor. Görmeyi sağlayan doğal göz merceğin saydamlık özelliğini kaybederek matlaşmasıyla ortaya çıkan katarakt günümüzde birçok kişinin ortak problemi. Ancak katarakt yeni nesil lenslerle başarıyla tedavi edilebiliyor.

Katarakt ile ilgili en çok merak edilen 10 soruyu yanıtlayan Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, “Katarakt için en önemli risk faktörü ileri yaş. Ortaya çıkma ihtimali yaşla beraber artmasına rağmen katarakt her yaşta görülebilir. İlk belirtiler hafif bulanık görme, ışık hassasiyeti ve bulanıklığın artmasıdır. Bu belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalı” dedi.

İşte katarakt ile ilgili merak edilen sorular ve yanıtları...

KATARAKT NEDİR?

"Katarakt, gözde bulunan lens dediğimiz şeffaf tabakanın matlaşarak ışığın gözün retina tabakasına ulaşmasının zorlaşmasıyla belirti veren bir göz sorunudur."

HANGİ BELİRTİLERLE KENDİNİ GÖSTERİR? 

"İlk belirtiler hafif bulanık görme, ışık hassasiyeti ve bulanıklığın artması şeklindedir. Sonrasında ise tam görme kaybına neden olabilir. Şikâyetlerin çeşitliliği kataraktın yoğunluğuna bağlıdır."

KİMLER KATARAKT OLUR?

"Katarakt için en önemli risk faktörü ileri yaştır. Ortaya çıkma ihtimali yaşla beraber artmasına rağmen katarakt her yaşta görülebilir. Diyabet, kortizon kullanımı, güneşe aşırı maruz kalma ve bazı metabolik hastalıklar katarakt olma ihtimalini artırıyor."

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

"Tedavisi için cerrahiyle, saydamlığını kaybetmiş lens alınarak yerine saydam bir lens yerleştirilir. Geçmişte bu ameliyat için büyük kesiler yapıldığı için dikiş gerektiriyordu ve görme rehabilitasyonu uzun zaman sonra sağlanabiliyordu. Ne mutlu ki, bugün artık katarakt ameliyatları daha küçük kesiler ile gerçekleştirildiği için dikiş gerekmiyor. Üstelik iş ve sosyal hayata daha erken dönmek de mümkün hale geliyor."

AMELİYATI KISA MIDIR? 

"Ameliyat süresi kısadır ancak her katarakt aynı olmadığı için bu süre ve ameliyatın genel seyri farklı olabilir. Genellikle genel anestezi gerekmeden yapılır; hasta uyanıktır ve ameliyatı yapan ekiple sözel olarak iletişim halindedir. Elbette bebek ve çocuklar, iletişimi zayıf ya da aşırı kaygılı hastalar için genel anestezi gerekir."

KATARAKTIN TEK TEDAVİSİ AMELİYAT MI?

"Katarakt sadece ameliyatla tedavi edilir ve ameliyat için bir yaş sınırlaması yok. Görmeyi bozan her yaştaki katarakt ameliyat edilebilir. Hatta doğduğunda katarakt olan bebekler vardır ve bunların erken teşhis edilip mümkün olan en erken zamanda ameliyat edilmesi, kalıcı görme azlığını önleme açısından son derece önemlidir."

AMELİYAT SONRASI HASTALARIN NELERE DİKKAT ETMESİ GEREKİR?

"İlk birkaç gün hijyen açısından dikkat edilmesi ve önerilen damlaların kullanılması gerekiyor."

KATARAKT TEKRARLAR MI? 

"Katarakt tekrarlamaz ancak bazı hastalarda mercek arkasında bulanıklaşma olabilir. Bu durum tekrar bir ameliyat gerektirmez. Bu bulanıklık lazerle poliklinik koşullarında kısa bir işlem ile giderilebilir."

KATARAKT OLUŞUMU ENGELLENEBİLİR Mİ?

"Kataraktı engellemek belki mümkün değil ancak güneş gözlüğü kullanımı, diyabet kontrolü, varsa metabolik hastalıkların kontrolü ve dengeli beslenme katarakt oluşma ihtimalini azaltabilir."

YENİ LENSLERLE İLGİLİ SON GELİŞMELER NELER?

"Eskiden sadece tek odaklı lensler kullanılırken bugün artık uygun hastalar için uzağı ve yakını görmeyi sağlayan çok odaklı mercekler tercih edilebiliyor."


İçeriği Paylaşın